Pavel Peterka (Roklen)
Okénko BIG EXPERT  |  12.07.2021 09:36:49

Inflace stále roste. Problematicky se jeví i globální nemovitostní trh

Na základě současného vývoje na americkém trhu práce, kde je stále cítit významný nedostatek pracovníků, lze očekávat pokračující růst inflace. S nedostatkem na trhu práce roste vyjednávací síla zaměstnanců, což tlačí na vyšší mzdy. To identifikujeme jako významný proinflační tlak. V úterý vyjde report o červnové inflaci ve Spojených státech, který potvrdí její další směr. Trhy očekávají, že report ukáže na meziroční růst o 4,9 %. V květnu růst americké inflace překvapil, když meziročně dosáhl na úroveň 5 %, což je nejvyšší meziroční růst za posledních 13 let. U cen amerických výrobců padl další milník. Průzkum ISM ukázal, že ceny výrobců v USA rostou dokonce nejrychleji od roku 1979. Takový vývoj přirozeně čeří vodu na trzích, které vlivem inflace vyhlíží možné utažení měnové politiky.

Jedním z faktorů, které hovoří v neprospěch utahování měnové politiky, je dlouhodobá finanční stabilita trhů. Ta by prudkým omezením kvantitativního uvolňování světových bank mohla utrpět. Na druhé straně není tajemstvím, že současné tempo monetární expanze nafukuje řadu ekonomických bublin na téměř všech trzích. Mezi tyto trhy nepochybně patří i trh nemovitostí, který dělá centrálním bankéřům po světě vrásky. Velká část z nich si například pamatuje splasknutí nemovitostní bubliny, která odstartovala poslední velkou finanční krizi. Oprávněnost těchto obav podporují data cen nemovitostí. Ve většině zemích vyspělého světa už více jak pět let meziročně roste cena nemovitostí, přičemž výjimkou nejsou dvouciferné růsty.

Rostoucí ceny nemovitostí by mohly být jedním ze zásadních důvodů pro začátek taperingu u významných centrálních bank. Zástupci Fedu, kteří podporují dřívější začátek snižování tempa nákupů aktiv, uváděli právě růst cen nemovitostí a nafukování realitní bubliny. Zvláštní pozornost Fedu si vyžádá nakupování cenných papírů podložených hypotékami, které patří ke skupině faktorů, podle nás ale ne těch nejsilnějších, podporujících zvyšování cen nemovitostí. Tyto problémy neřeší jen USA a EU. Mezi země s nejrychleji zdražujícími nemovitostmi patří Nový Zéland, Jižní Korea a Kanada, kdy poslední dvě zmíněné čeká rozhodnutí tamních centrálních bank ohledně změny kursu jejich měnové politiky.

Rostoucí inflace, mzdy, ceny výrobců a rostoucí ceny nemovitostí rozproudily také debatu v rámci Evropské centrální banky, kde je patrný rozkol mezi jednotlivými radními. Větší část radních však stále není připravena na utažení měnové politiky. Na posledním hlasování, i přes jestřábí vystoupení některých radních, bylo dosaženo širokého konsenzu na zachování stávajícího kurzu měnové politiky. V následujících měsících by bylo z našeho pohledu jakékoliv omezení nákupu aktiv či zvýšení úrokových sazeb ze strany ECB obrovským překvapením. Naše očekávání potvrdila radní ECB Isabel Schnabel, která při svém vystoupení pokračovala v nastavené rétorice ECB, kdy zopakovala, že neočekává významný růst inflace v následujících letech. Guvernérka ECB Lagardeová pak ve víkendovém rozhovoru pro agenturu Bloomberg připustila, že změny měnové politiky vztahující se k nové strategii by mohly přijít již na červencovém zasedání. Vzhledem k novému inflačnímu cíli  s možností jeho přestřelení a přesvědčení o tranzitornosti části aktuálních inflačních tlaků to podle nás minimálně zahrnuje pokračování ve zvýšeném tempu nákupů aktiv. Možná je změna jejich struktury více směrem k „zeleným“ bondů ze soukromého sektoru.

Pokračování v současném směru měnové politiky ECB v případě jestřábího přístupu dalších světových centrálních bank je rizikem slabšího euro. Tento scénář je postupně stále více pravděpodobný, jelikož registrujeme rostoucí počet centrálních bank přistupujících k utažení měnové politiky, i prostřednictvím zvyšování úrokových sazeb. Další světové měnové autority jsou k podobnému kroku nalomeny vlivem zejména akcelerující inflace, ale i rostoucích cen nemovitostí, které straší jak centrální bankéře, tak běžné spotřebitele.

Pavel Peterka

Zastupuje pozici hlavního ekonoma finanční skupiny Roklen. Je kandidátem na titul Ph.D. v oblasti aplikované ekonomie se zaměřením na digitální firmy a digitální ekonomiku na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně, kde také aktivně přednáší. Je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze, kde se věnoval ekonomii, národnímu hospodářství, managementu a v rámci prestižní vedlejší specializace rozvoji firem. V minulosti pracoval jako analytik společnosti CETA, kde pracoval na odvětvových analýzách a na analýzách dopadů regulace. Ve finanční skupině Roklen pracuje na pozici hlavního ekonoma. Jeho specializací je dění na měnových a finančních trzích.


Roklen

Investiční skupina Roklen propojuje finanční svět s moderními technologiemi. Provozuje ekonomický portál Roklen24, online směnárnu měn RoklenFx a crowdfundingovou platformu Fundlift spojující rostoucí firmy s investory.

Více informací na https://www.roklen.cz/roklenfx/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář






?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688