Patria (Patria Finance)
Makroekonomika  |  05.04.2021 16:39:00

Dolar a čínská monetární nezávislost

Takzvaný Triffinův paradox, či dilema, hovořilo v šedesátých letech o tom, že pokud by se centrem globálního finančního systému stal dolar, nakonec by ztratil kvality, které mu k této pozici dopomohly. Konkrétně ekonom varoval před tím, že dolarový globální systém by vedl k vysoké poptávce po americké měně, což by Spojeným státům umožnilo levně financovat své dluhy. Rostoucí zadlužení by ale nakonec vedlo k postupnému pádu důvěry v dolar, popřípadě ke krizi a americká měna by svou pozici ztratila. V posledních dnech se objevilo pár zajímavých úvah na hodně populární téma dolarové dominance, kterým bych se rád věnoval.

1 . Triffinovy fáze. Onu úvahu pana Triffina připomíná ekonom Patrick Artus. Podle něj jsme ve fázi, kdy rostou dluhy USA a v poslední době dokonce i sazby. Artus ale míní, že dokončení Triffinova kolečka a ústupu dolaru ze světové scény brání nedostatek alternativ k dolaru.

Této úvaze lze podle mne vytknout třeba to, že sazby v USA sice rostou, ale zdá se, že to je zejména kvůli očekávanému boomu nominálního produktu a ne kvůli rostoucím obavám ze solvence americké vlády. Jinak řečeno, jde o pohyb, který by měla doprovázet rostoucí a ne klesající atraktivita dolaru (viz i bod 4). A pro vykreslení celého obrázku bychom mohli dodat, že pro Spojené státy není dominantní dolar jen „samými pozitivy a sociálními jistotami“. V určitém smyslu sebou totiž nese prvky holandské nemoci – jeho síla (relativně k tomu, kdyby byl jen lokální měnou), doléhá na exportní sektor.

2 . Čínská alternativa. Kenneth Rogoff na stránkách The Guardian píše, že Čína se někdy v budoucnu vzdá současného systému cílení měnového kurzu a přejde na tradiční cílení inflace a tudíž plně nezávislou monetární politiku. Nezávislou na tom, co dělají zahraniční centrální banky a zejména Fed – pokud totiž Čína nechce nechat kurz své měny úplně volný, musí svou politiku nastavovat i s ohledem na kroky jiných centrálních bank, popřípadě si pomáhat omezením toku kapitálu.

Pan Rogoff dodává, že pokud by se monetárně osamostatnila Čína, učiní tak pravděpodobně i řada dalších asijských zemí, což by zřejmě znatelně oslabilo pozici dolaru ve světové ekonomice. A podle ekonoma rostou tlaky na tento posun i kvůli tomu, že současná dominantní pozice dolaru dává americké vládě výhodu ohledně získávání informací o globálních (dolarových) transakcích.

3 . Pomalu, pomalu. Pan Rogoff ve své úvazu zmiňuje i to, že Čína se nesnaží o nějakou skokovou změnu, ale postupuje na několika frontách, včetně vytvoření vlastní digitální měny. Skeptičtější ohledně rychlosti změn je Michael Pettis. Ten souhlasí s tím, že Čína by měla mít svou nezávislou monetární politiku, ale s ní spojený plovoucí kurz vláda podle ekonoma nezavede dříve, než výrazně vyčistí domácí bankovní systém. Proč?

Neflexibilní bankovní systém plný málo kvalitních dluhů/pohledávek je náchylný na šoky a plovoucí měnový kurz pravděpodobnost většího šoku zvyšuje. Podle ekonoma navíc vlády v posledních letech spíše zvýšila svou kontrolu nad bankovním systémem namísto toho, aby jej uvolnila a nechala pročistit. Ekonom tak tvrdí, že hlubší změny v čínském bankovním systému, které jsou podmínkou řady dalších změn v čínské ekonomice (včetně těch měnových), jsou možná otázkou ne let, ale desetiletí.

4 . Cyklus se přiklání k USA. Pokud dáme stranou podobné strategické a dlouhodobé úvahy, jsou tu vlivy krátkodobé a cyklické. Jak poukazuje třeba Danske Bank, čínská ekonomika zpomaluje, zatímco u té americké se očekává silný boom (nedávno jsem tu psal o tom, že se možná naplní finance fiction a v příštím roce porostou obě ekonomiky cca stejným tempem). Danske tak dochází k závěru, že renminbi bude pod oslabujícím tlakem k dolaru.

A japonské okrasné třešně sakury prý letos vykvetly nejdříve za posledních 1200 let.


Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Po 16:30  Inflace v tuzemsku zrychlila ke 3 % vlivem zdražování potravin (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Po 16:17  Dubnová inflace zrychlila Moore Czech Republic (Moore Czech Republic)
Po 14:54  Zdražení potravin a pohonných hmot zvýšilo inflaci na 2,9 % (Analýza... Investiční bankovnictví (Komerční banka)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688