Zdražení potravin a pohonných hmot zvýšilo inflaci na 2,9 % (Analýza makroindikátorů)
Meziroční růst spotřebitelských cen v ČR zrychlil z 2,0 % dosažených v únoru a březnu na 2,9 % v dubnu. Výsledek tak skončil v podstatě nad všemi odhady analytiků. Naše prognóza i tržní konsensus očekávaly 2,4 % y/y, zatímco ČNB odhadovala 2,5 % y/y.
Důvodem překvapivě výrazného zrychlení meziroční inflace je především silný meziměsíční růst cen potravin. Ceny potravin a nealkoholických nápojů se meziměsíčně zvýšily o 1,7 %. Alkoholické nápoje a tabák pak zdražily v průměru o 2,2 %. Tento vývoj tak více než kompenzoval mírný pokles cen potravin jako celku (včetně alkoholu a tabáku) z února a března. Potraviny a nealkoholické nápoje přesto byly meziročně levnější o 2,7 %, zatímco alkohol a tabákové výrobky naopak o 7,4 % dražší. V rychlém tempu navíc pokračoval růst cen pohonných hmot. Ty v důsledku zdražení ropy na světových trzích a slabší koruně proti dolaru meziměsíčně vzrostly o 2,7 %. Vyšší ceny potravin a pohonných hmot jsou tak hlavním důvodem zrychlení meziročního růstu spotřebitelských cen. Zatímco ale zvýšení cen pohonných hmot bylo v souladu s naší prognózou, tak dynamika cen potravin byla oproti naší prognóze výrazně vyšší. Jen nepatrně nad naším očekáváním se nacházel růst regulovaných cen (+0,2 % m/m). Meziměsíčně se spotřebitelské ceny jako celek v dubnu zvýšily v průměru o 0,7 %.
Jádrová inflace v dubnu zpomalila z 2,7 % na 2,6 % y/y, což bylo v souladu s naším odhadem i prognózou ČNB. V meziměsíčním sezonně očištěném vyjádření podle našeho odhadu jádrová inflace klesla z 0,31 % na 0,22 %. Ve srovnání s předchozími měsíci byl dubnový meziměsíční růst spotřebitelských cen tažen kategorií zboží. Ceny zboží vzrostly meziměsíčně o 1 % oproti stagnaci v únoru a březnu. Ceny služeb naproti tomu v dubnu meziměsíčně stagnovaly a pokračoval tak trend zmírňující se dynamiky. Z meziročního úhlu pohledu ale jádrovou inflaci nad dvěma procenty nadále držel zvýšený růst cen služeb, který zpomalil z 5,4 % na 5,3 % y/y. Meziroční růst cen zboží naopak zrychlil z 0,1 % na 1,4 %. Dynamika nájemného zůstává ustálená. Zatímco meziroční růst imputovaného nájemného setrval poblíž nízkého 1 %, růst skutečně placeného nájemného se nadále pohyboval kolem 7 %.
Inflace by se podle nás měla po většinu roku udržet v tolerančním pásmu centrální banky. Pod třemi procenty by měla zůstat také jádrová složka. Za celý letošní rok však celková i jádrová inflace pravděpodobně dosáhnou hodnoty převyšující 2 %, a tedy i cíl ČNB. Významným rizikem ve směru vyšší inflace je obnovený meziměsíční růst cen potravin. Jejich meziroční pokles byl hlavním důvodem toho, proč inflace v únoru a březnu dosáhla dvouprocentního cíle. Tento nepříznivý vliv by měl být ale vyvážen klesajícími cenami energií pro domácnosti. Ty v dubnu meziměsíčně klesly o průměrných 0,3 %, tedy zhruba ve stejném rozsahu jako v únoru a březnu. Většina dodavatelů pro následující měsíce ohlásila poměrně výrazné snižování tržních složek cen elektřiny a plynu a dynamika jejich poklesu by tak měla zrychlit.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Více zpráv k tématu PHM - benzín a nafta
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?