Pokles poptávky se odráží v nižší dynamice spotřebitelských cen (Ranní zpráva z finančního trhu)
Výrazný pokles ekonomické aktivity, kterého jsme byli svědky především v průběhu druhého čtvrtletí, se stále více promítá v nižší dynamice spotřebitelských cen. Ve velké části evropských ekonomik dezinflační vývoj započal jen krátce po vypuknutí kororonavirové pandemie. Německé spotřebitelské ceny s největší pravděpodobností již v září meziročně klesaly, což by měl dnes potvrdit finální odhad tamní inflace. Vliv zde však má i červencové snížení sazeb DPH. K dalšímu snížení meziměsíční dynamiky spotřebitelských cen došlo v září pravděpodobně také v USA. Nižší zřejmě byla nejen celková, ale i jádrová inflace.
Dynamika cen klesá jak v Německu, tak i v USA
Finální odhad německé inflace za září by měl potvrdit deflační vývoj tamní ekonomiky, který souvisí jednak s výrazným propadem poptávky, a pak také s červencovým snížením sazeb DPH. Spotřebitelské ceny v Německu se tak po předchozí stagnaci zřejmě snížily meziročně o 0,2 %. V harmonizovaném vyjádření pak pravděpodobně došlo k prohloubení meziročního poklesu ze srpnových -0,1 % na zářijových -0,4 %.
Trend snižující se dynamiky spotřebitelských cen pokračoval nejspíše i v USA. To by dnes měly potvrdit zářijové hodnoty tamní inflace. Jak celková, tak i jádrová inflace podle nás v meziměsíčním vyjádření zpomalila, a to shodně z 0,4 % v srpnu na 0,2 % v září. Meziroční vývoj amerických spotřebitelských cen byl však ovlivněn srovnávací základnou. Celková meziroční inflace tak pravděpodobně ještě o desetinu vzrostla na 1,4 %, ta jádrová pak zřejmě setrvala na předchozích 1,7 %.
Obnovené šíření koronaviru na evropském kontinentu podle očekávání trhu povede k opětovnému poklesu důvěry v ekonomiku. Složka německého ZEW indexu hodnotící očekávání analytiků pro následujícího půl roku se podle trhu snížila z 77,4 b. na 72,0 b. My očekáváme o něco mírnější pokles na 74,0 b. Oživení ekonomiky v průběhu třetího čtvrtletí vedlo na druhou stranu pravděpodobně k lepšímu hodnocení současné situace.
Lze předpokládat, že koruna dnes zůstane slabá, když bude reagovat na včerejší zpřísnění epidemiologických opatření. Ty totiž negativním způsobem ovlivní další vývoj české ekonomiky a s největší pravděpodobností významně zbrzdí, či ne-li úplně zastaví, již probíhající oživení.
Tuzemská inflace zůstává nad 3 %
Inflace v ČR v září meziročně mírně zpomalila na 3,2 % z předchozích 3,3 %. Analytici naproti tomu očekávali její nárůst na 3,5 %. Ve srovnání se srpnem spotřebitelské ceny poklesly o výrazných 0,6 %. Významný vliv na to mělo posezonní snížení cen dovolených. Ceny zahraničních dovolených klesly oproti srpnu v průměru o 27,4 %, v případě tuzemských dovolených pak o 6,9 %. O 6,9 % se snížily i ceny v letecké dopravě a klesaly i ceny ubytování, a to přibližně o 2 %. Za nižší celkovou inflací tak stál především sezonní pokles jádrových cen, který podle ČNB v souhrnu činil 0,8 %. Ty přitom ještě v srpnu meziměsíčně stagnovaly. V meziročním vyjádření však jádrová inflace zůstává i nadále vysoko nad 3 %. Více jsme o zářijovém vývoji spotřebitelských cen v tuzemské ekonomice psali zde https://bit.ly/36WSPTe.
Koruna včera v podstatě odmazala veškeré páteční zisky, když oslabila zpět ke 27,20 CZK/EUR. Jedním z důvodů byl pokles tržních úrokových sazeb, který mimo jiné souvisel s včera zveřejněnými údaji inflace. Se snižující se inflací a výskytem druhém vlny koronaviru totiž trh stále více sází na to, že ČNB na svém listopadovém zasedání sníží základní repo sazbu o 20 bazických bodů na technickou nulu. Druhým důvodem oslabující koruny byla zcela jistě očekávání zpřísněných epidemiologických opatření, která byla ohlášena včera večer.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz