Práce  |  14.07.2020 11:55:41

Proč se nevyplatí práce na černo

Na první pohled lákavá nabídka, a někdy zdánlivě jediné rychlé řešení, jak získat práci okamžitě a s penězi na ruku. Málokdo si v této situaci ale připustí její nevýhody a také komplikace, které mohou na dlouho ovlivnit život. Pojďme se podívat, co vám při ní hrozí.

Co je to práce na černo

Práce na černo je každá placená práce, na niž nebyla uzavřena jakákoliv pracovní smlouva, dohoda nebo vystavena faktura (pokud máte živnostenský list). Často je pracovník lákán na okamžitý nástup, peníze na ruku, někdy častěji než jednou měsíčně, vyšší výdělek za stejnou práci, než kdyby byla uzavřena smlouva.

„Výše povinných odvodů je v ČR velmi vysoká. Pokud má zaměstnanec mzdu 20 tisíc Kč čistého, náklady zaměstnavatele jsou téměř 35 tisíc. Pro podnikatele i zaměstnance tedy může být lákavé se platbě odvodů a zdanění vyhnout a o státní peníze se rozdělit. Zaměstnanec proto může mít výdělek vyšší, ale ve výsledku se to zaměstnanci a zaměstnavateli většinou vymstí, “ říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup.

Nevýhody práce na černo

První velkou nevýhodou práce na černo je, že se vzdáváte jakékoliv jistoty. Pokud neexistuje žádná smlouva nebo dohoda, nikdy si nemůžete být jisti, že vám peníze budou vyplaceny. „Když vám zaměstnavatel odmítne dát peníze, nemáte na něj žádnou páku, jak z něj mzdu dostat. Většinou to začíná prodlužováním doby výplaty a slibem, že za pár dní dostanete zaplaceno. Po nějaké době je však jasné, že peníze už neuvidíte. Pracovali jste tedy několik týdnů, ale zůstanete bez peněz,“ říká Jaroslava Rezlerová.

Ze dne na den můžete o práci přijít, a to bez jakékoliv náhrady (nemáte nárok na odstupné, dvouměsíční výpovědní lhůtu, během které byste si mohli najít jiné zaměstnání apod.). Dokonce nedostanete ani podporu v nezaměstnanosti (pro tu je nutné být alespoň 12 měsíců během posledních dvou let zaměstnán, a odvádět sociální pojištění).

Zaměstnavatel za vás neplatí zdravotní a sociální pojištění. Pokud si tedy nebudete platit zdravotní pojištění sami (od 1.1.2020 je to 1 971 /měsíčně), budou vám u pojišťoven narůstat dluhy, které vás jistě jednou doženou.

S předchozím bodem souvisí i to, že doba, kdy pracujete na černo, se nezapočítává do důchodu, a tak jej budete mít nižší, než kdybyste celou dobu pracovali oficiálně.

Není za vás placeno ani nemocenské pojištění, při jakémkoliv úrazu (i pracovním) tak zůstáváte zcela bez příjmu.

Samozřejmě se vzdáváte i placené dovolené a různých bonusů, které byste měli jako legální zaměstnanci.

Co vám hrozí

Práce na černo se řadí do tzv. šedé ekonomiky a je to v podstatě trestný čin, za který hrozí vysoké pokuty nejen zaměstnavateli (až 10 milionů korun), ale i vám – až 100 000 . Pokud byste se chtěli pokutě vyhnout (např. zamlčením své identity), hrozí vám postih až 200 000 . „Takové riziko se rozhodně nevyplatí a je dobré se zamyslet nad všemi aspekty práce na černo,“ dodává Jaroslava Rezlerová.

14.07. 15:15  Klamavý článek! (B L A C K)
14.07. 15:07  Klamavý článek! (B L A C K)








Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688