Úvěr na rekonstrukce, nebo na celou nemovitost? Trend se vrací do normálu
Rok 2019 byl na celém trhu s úvěry na pořízení nemovitostí dozvukem předchozího vývoje. V roce 2018 totiž došlo v reakci na opatření České národní banky k předzásobení. Lidé si tehdy chtěli půjčit peníze dřív, než dojde ke zpřísnění jejich poskytování. Dokazuje to i celkový objem poskytnutých úvěrů ve výši 47,8 miliardy korun za rok 2019.
Přestože došlo k meziročnímu poklesu téměř o třetinu, nelze to vnímat negativně. Pokud totiž zprůměrujeme výsledky za roky 2018 a 2019, vychází objem poskytnutých úvěrů ročně na 57, 6 miliardy korun, což by představovalo nejlepší výsledky od roku 2010. Většina obchodů se však efektem předzásobení předsunula již do roku 2018.
„Podle statistik lidé uspíšili svá rozhodnutí a poptávali především větší úvěry na pořízení nemovitostí, aby unikli avizovanému zpřísnění regulatorních doporučení ze strany ČNB. Ta významně zvýšila požadavky na bonitu dlužníků a jejich vlastní prostředky, a tím pádem snížila dostupnost úvěrů,“ vysvětluje Jiří Šedivý, tajemník AČSS.
Stavebko má široký záběr
Lidé si v loňském roce od stavebních spořitelen půjčovali skoro stejné částky jako o rok dříve. Průměrná hodnota nově poskytnutého úvěru meziročně klesla jen mírně, konkrétně z 924 tisíc na 880 tisíc korun, tedy o 4,8 %.
Významnější změny jsme zaznamenali u struktury poskytnutých úvěrů. Nejdříve se oproti dlouhodobému průměru v letech 2017 a 2018 přechodně změnila skladba poptávky. Kleslo množství financování rekonstrukcí, ale naopak zesílilo využití úvěrů na pořízení nemovitostí. Vloni se však už lidé do nového bydlení přes stavební spoření tolik nehrnuli. Podíly jednotlivých účelů se vrátily k dlouhodobým hodnotám, kdy opět dominovaly úvěry na rekonstrukce.
Stavebko si tedy stále zachovává charakter finančního nástroje, který dokáže obsloužit všechny segmenty poptávky po lepším bydlení: od výměny oken přes nové kuchyně či koupelny až po pořízení nových bytů a domů či jejich výstavbu.
„Nejvíce úvěrů z hlediska počtu poskytují stavební spořitelny bez zajištění zástavním právem k nemovitosti. To je přesně druh financování, který nemá na trhu adekvátní konkurenci. Stavebko jej díky své konstrukci umí nejlépe: v řádu několika set tisíc korun, za nízkou úrokovou sazbu a s dostatečně dlouhou dobou splatnosti,“ uzavírá Šedivý.
Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) si klade za cíl společně se svými členy vytvářet spolehlivý, funkční a stabilní systém stavebního spoření a také upevňovat důvěru v tento produkt. Důraz klade na vytváření příznivých podmínek pro řešení bytových potřeb lidí žijících v České republice.
Asociace českých stavebních spořitelen vznikla v roce 2000 a v současnosti sdružuje všech pět stavebních spořitelen (Českomoravská stavební spořitelna, a. s., Stavební spořitelna České spořitelny, a. s., Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s., Raiffeisen stavební spořitelna a.s. a Wüstenrot – stavební spořitelna a.s.). AČSS udržuje kontakty s partnerskými organizacemi v Evropě a podílí se stejně jako všichni její členové na činnosti Evropského sdružení stavebních spořitelen.
Více informací na: www.acss.cz
Nemovitosti, reality - byty, domy
Poslední zprávy z rubriky Stavební spoření:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
?
Okénko pro podnikatele
Pavel Macek, Credit Check
5 varovných signálů, které napoví, zda vaši klienti zaplatí včas