Vývoj na devizovém trhu ve 40. týdnu (30.9.-4.10.2019)
Klíčové události a ukazatele
CZ - Index nákupních manažerů PMI ve výrobním sektoru v září setrval na hodnotě 44,9 bodu
EZ - Spotřebitelská inflace v září podle předběžného odhadu zpomalila na 0,9 % r/r ze srpnových 1,0 % r/r
PL - Polská centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 1,50 %
US - Index ISM ve výrobním sektoru v září poklesl na 47,8 bodu (nejslabší hodnota od r. 2009)
Očekávané události a ukazatele v příštím týdnu
CZ - Průmyslová produkce a zahraniční obchod (srpen)
CZ - Index spotřebitelských cen (září)d
DE - Průmyslová produkce a nové průmyslové zakázky (srpen)
US - Index spootřebitelksých cen (září), Zápis z posledního zasedání Fedu
Měnové kurzy (vývoj v tomto týdnu) a Predikce vývoje
Úrokové sazby
Vývoj EUR/CZK
- Koruně se v tomto týdnu dařilo a dokázala si vůči euru připsat zisk cca 15 haléřů. V pondělí ráno se obchodovalo v blízkosti hladiny 25,85 CZK/EUR, zkraje pátečního odpoledne již lehce nad hladinou 25,70.
- Koruna je aktuálně vůči euru nejsilnější za poslední dva měsíce, k čemuž určitou měrou přispělo i zářijové zasedání České národní banky, které se neslo v poměrně silně jestřábím duchu. Zajímavé je, že zápis ze zasedání ukázal, že pro zvýšení sazeb hlasovali V. Benda a M. Mora (to je překvapení). Do určité míry koruně v tomto týdnu pomohly i slabší data z USA – zvyšující se pravděpodobnost, že Americká centrální banka (Fed) bude ve 4. čtvrtletí pokračovat ve snižování úrokových sazeb zvyšuje atraktivnost koruny z pohledu úrokového diferenciálu i vůči rezervní měně číslo jedna. Na druhou stranu prostor pro výraznější posílení koruny je omezený, když rizika spojená s další eskalací obchodního protekcionismu (možný začátek obchodní války mezi USA a EU) a hospodářskou recesí v Německu a v eurozóně nepodporují významnější posilování středoevropských měn.
- Z domácích makroekonomických statistik stál v tomto týdnu za pozornost zářijový index PMI ve výrobním sektoru, jehož hodnota setrvala na úrovni 44,9 bodu, tedy poměrně hluboko pod neutrální hladinou 50 bodů. Tempo poklesu výroby a nových zakázek se v září sice zmírnilo, avšak redukce pracovních míst zrychlila na nejvyšší tempo od listopadu 2009. Průměrná hodnota PMI za 3. čtvrtletí tohoto roku navíc indikovala nejrychlejší zhoršení provozních podmínek od finanční krize v roce 2009. V kombinaci s negativním vývojem v německém průmyslu se tak významně zhoršuje výhled na vývoj českého průmyslu pro závěr letošního roku. Zatímco index PMI pro ČR se pod neutrální 50 drží již od loňského prosince, tak tvrdá čísla z domácího průmyslu v první polovině letošního roku ještě odolávala. V tomto kontextu bude velmi zajímavý srpnový výsledek průmyslu (zveřejnění 7. října), který však bude významně zatížen sezonními faktory v podobě celozávodních dovolených. I přesto by měl srpen jasně ukázat, že průmysl slábne. V příští týdnu navíc bude publikována i řada dalších statistik z domácí ekonomiky v podobě srpnového zahraničního obchodu a maloobchodu či zářijové nezaměstnanosti a inflace.
Vývoj USD/CZK
- Koruně se v tomto týdnu dařilo i na měnovém páru s americkým dolarem. Ještě v úterý dopoledne se obchodovalo na úrovni 23,70 CZK/USD, avšak horší statistiky z USA následně poslaly dolar na slabší hodnoty. Zkraje pátečního odpoledne se obchodovalo lehce nad úrovní 23,40 CZK/USD. Tyto řádky jsou psány před zveřejněním statistik z amerického pracovního trhu.
- Statistiky z USA v tomto týdnu signalizovaly, že zpomalení hospodářského růstu začíná být stále aktuálnější i v americké ekonomice. Index ISM ve výrobním sektoru v září poklesl na 47,8 bodu, což je nejslabší hodnota od roku 2009. Pokles zaznamenal i index SM v sektoru služeb a to na 52,6 ze srpnových 56,4 bodů. Pokud dnes odpoledne budou zveřejněna i slabší čísla z amerického pracovního trhu za září, tak je téměř jisté, že Americká centrální banka (Fed) na konci října přistoupí k dalšímu snížení úrokových sazeb. Obzvláště pokud se ve druhé polovině října skutečně rozjede obchodní válka mezi USA a EU.
Vývoj PLN/CZK
- Obchodování s polským zlotým připomíná v posledních týdnech horskou dráhu. Po výrazném oslabení v poslední třetině září dokázal v tomto týdnu zlotý slušně posílit a smazat tak většinu předchozích ztrát. Zmíněná horská dráha je míněna primárně k měnovému páru EURPLN, když pohyby koruny vůči zlotému přeci jen nebyly tak výrazné. Konkrétně koruna oslabila z úrovně 5,87 na necelých 5,95 CZK/PLN zkraje pátečního odpoledne. Kurz zlotého v tomto týdnu formovaly dvě události – zasedání Polské centrální banky (NBP) a rozhodnutí Evropského soudního dvoru v otázce cizoměnových hypoték.
- Říjnové zasedání Polské centrální banky (NBP) se obešlo bez překvapení. S úrokovými sazbami se nehýbalo, se zrychlující inflací (kulminovat bude v 1. čtvrtletí 2020) většina členů NBP problém nemá a nejistota spojená s narůstajícími riziky ve vnějším prostředí se zvyšuje. Stabilita úrokových sazeb minimálně do 2. čtvrtletí příštího roku zůstává nejpravděpodobnějším scénářem.
- Evropský soudní dvůr podle předpokladu rozhodl, že polské soudy mohou zrušit některé cizoměnové hypotéční úvěry (primárně ve švýcarských francích). Polské banky tak budou výhledově nést náklady spojené se zrušením některých hypoték v cizí měně, což se týká především úvěrů ve francích. Ty byly mezi polskými domácnostmi populární vzhledem k výrazně nižším úrokovým sazbám oproti hypotékám ve zlotých. Posílení franku v letech po roce 2008 a následně po ukončení devizových intervencí v lednu 2015 však většině domácnostem hypotéku řádně prodražilo.
Vývoj EUR/USD
- Obchodování na hlavním měnovém páru se na začátku října odehrávalo výhradně pod hranicí 1,10 USD/EUR. V první polovině týdne euro oslabilo až na úroveň 1,088, což je nejslabší hodnota společné evropské měny v letošním roce a zároveň od května 2017. Ve druhé polovině týdne však euro dokázalo ztráty smazat a v pátek zkraje odpoledne se nacházelo těsně pod úrovní 1,10. Euru ve druhé polovině týdne pomohla slabší data z americké ekonomiky, na která je finanční trh momentálně velmi citlivý. Horší statistiky z USA totiž zvyšují pravděpodobnost, že Americká centrální banka (Fed) bude pokračovat ve snižování úrokových sazeb. Tyto řádky jsou psány před zveřejněním statistik z amerického pracovního trhu.
- Navíc jsme o krok blíže začátku obchodní války mezi USA a EU. Světová obchodní organizace (WTO) totiž rozhodla, že USA mohou uvalit cla na zboží z EU v celkové hodnotě 7,5 mld. dolarů, když EU podle WTO subvencovala výrobce letadel Airbus. USA tak plánují zavést 10% clo na dovoz evropských letadel a 25% clo na zemědělské a průmyslové zboží. V roce 2018 export EU do USA činil 407,1 mld. eur, takže cla by se dotkla cca 1,6 % celkového vývozu. To sice není moc, avšak Evropská komise jasně prohlásila, že v případě amerického zavedení cel obratem recipročně zareaguje. A že obchodní konflikt může rychle nabrat na obrátkách se ukazuje na vývoji mezi USA a Čínou.
- Německá ekonomika tak zkraje října dostává další rány. USA jsou pro Německo nejdůležitější trh, kam směřuje 8,5 % z celkového německého exportu. Zářijový index PMI navíc ukázal, že se zhoršuje situace v německém sektoru služeb (51,4 bodu). A Německo je aktuálně tou zemí, která táhne celou eurozónu do výrazného hospodářského zpomalení (v tom lepším případě) či rovnou do hospodářské recese (v tom horším případě). Zpřesněný kompozitní index PMI v září totiž ukázal, že zpomalení eurozóny je ještě výraznější, než se čekalo, když jeho hodnota poklesla na 50,1 bodu, tj. těsně nad neutrální 50. PMI signalizuje hospodářský růst eurozóny ve 3. čtvrtletí jen o 0,1 % k/k.
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 36 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcentacz.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Průměrná mzda - vývoj průměrné mzdy, 2020, Vývoj výše průměrné mzdy v Kč
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Trestní zákoník č. 40/2009 Sb.
- § 209 paragraf 209 - Trestní zákoník č. 40/2009 Sb.
- Ošetřovné 2024 - kalkulačka: celkem 6.399 Kč za 9 dnů ošetřovného při příjmu 40.000 Kč. O 27 Kč více než vloni.
- Sleva na poplatníka 2023 - 30.840. Kč. Slevu může uplatnit zaměstnanec i OSVČ. Sleva zůstává stejná jako v roce 2022.
- Slevy na dani 2023, 2022: na poplatníka lze odečíst 30.840 Kč, na manželku/manžela 24.840 Kč
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Svátky tento týden - kalendář jmen
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Okénko finanční rady
Iva Grácová, Bezvafinance
Nejlepší aplikace na správu financí v roce 2025: Získejte kontrolu nad svými penězi
Vojtěch Šanca, Delta Green
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku