Patria (Patria Finance)
Investice  |  02.10.2019 15:18:58, aktualizováno 05.10.2019 09:07:50

Smith: Americká ekonomika se nachází v zrcadlovém obraze roku 2017


Na počátku roku 2017 se podle ekonoma Noaha Smithe objevil v americké ekonomice zajímavý jev: Měkká data se vydala nahoru, ovšem ta tvrdá vypadala znatelně hůře. Uvažovalo se tak o tom, zda optimismus lidí ukazuje na jejich víru ve zlepšení celé ekonomiky, nebo zde jde jen o výsledek prezidentských voleb, kdy část voličů sdílí optimismus nově zvoleného Donalda Trumpa. „Měkká data nakonec vyhrála, spotřeba, investice a celý produkt rostly a oživení pokračovalo,“ píše Smith. Celý tento příběh může mít přitom velkou relevanci i pro současný vývoj.
 
Je možné, že optimisté v roce 2017 skutečně věděli, že se ekonomika zlepší, nebo došlo k sebenaplňujícímu se proroctví. Každopádně nyní jsme v opačné situaci, protože měkké indikátory míří dolů, možná kvůli obchodním válkám současného prezidenta. Například pravidelný průzkum, který provádí Duke University mezi finančními řediteli firem, ukazuje, že polovina z nich čeká v příštím roce recesi. To je nejpesimističtější výsledek za poslední tři roky. Klesá důvěra v menších společnostech a další podobné indikátory.

Nyní to jsou tvrdá data, co se drží stále nahoře. Platí to o stavbě nových domů, osobní spotřebě, průmyslové výrobě i celém produktu. Trh práce je silný. Výjimku představují například investice a výrobní sektor, ale celkový obrázek je opačný než v roce 2017: Slabá jsou měkká data, silná ta tvrdá. Smith se tak ptá, zda se nakonec stejně jako v roce 2017 ukáže, že se ekonomika vydá směrem, kterým ukazují ta první.

Hlavním argumentem pesimistů jsou nyní obchodní války. Podle Smithe se stále více zdá, že americký prezident nemá ve sporu s Čínou žádný konkrétní cíl a prostě jen bude přidávat další a další cla. Čína by pak bezesporu šla stejnou cestou, jejím cílem by pravděpodobně bylo zejména americké zemědělství. Její ekonomika přitom slábne a to se projeví i na zemích jako Německo či Korea.

Optimisté mohou naopak věřit v to, že americkou ekonomiku nic z toho nakonec nepoškodí a čínské zpomalení hlavně zlevní čínské exporty mířící do USA. Oslabení jiných zemí sníží jejich konkurenceschopnost a americké firmy zvýší svůj podíl na globálních trzích. Fed bude snižovat sazby a podpoří tím spotřebu a investice a americký spotřebitel uchrání domácí ekonomiku před vlnami v té globální. „Recese není ani zdaleka jistotou, ale americké hospodářství se nachází v neobvyklé situaci. Není ani v jasném boomu, ani nemíří přímo do propadu,“ uzavírá Smith.

Zdroj: Bloomberg


Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688