Orange Academy (Orange Academy)
Daně a účetnictví  |  12.09.2019 19:19:55

Jak se může stát fyzická osoba účetní jednotkou?

To může nastat v případě, že obrat fyzické osoby v předchozím roce přesáhl částku 25 miliónů korun, pokud se fyzická osoba rozhodne k vedení účetnictví dobrovolně, v případě, že je fyzická osoba zapsaná v obchodním rejstříku nebo se jedná o podnikatele, který je společníkem sdruženým ve společnosti a alespoň jeden ze společníků je výše uvedenou osobou.

Podnikatel, který přesáhl limit 25 miliónů korun, se stává účetní jednotkou až v následujícím roce a teprve od dalšího účetního období povinně vede účetnictví.

Účetní informace se zpracovávají v rámci právně vymezeného a organizačně uzavřeného celku, který se nazývá účetní jednotka. Účetní jednotky jsou vymezeny v zákoně o účetnictví.

A co byste měli znát z právní úpravy účetnictví v České republice?

Určitě si nastudujte zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích, v platném znění, zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, v platném znění a vyhlášku č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví.

(České účetní standardy a ostatní právní předpisy, např. zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění, zákon č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů, v platném znění, atd.)

Jaké máme účetní období v České republice?

Období, za které zpracováváme účetnictví nebo podáváme daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob, nemusí mít vždy dvanáct měsíců a nemusí ani trvat od ledna do prosince. Nicméně často se účetní období shoduje s kalendářním rokem.

Existuje však i tzv. hospodářský rok, tím se rozumí jakékoliv roční období, jež začíná prvního dne jiného měsíce než prvního ledna. Hospodářský rok nemohou využívat účetní jednotky, které jsou organizační složkou státu, územně samosprávním celkem nebo účetní jednotkou vzniklou nebo zřízenou zvláštním zákonem.

Uplatnit hospodářský rok můžete pouze po oznámení záměru změny účetního období místně příslušnému správci daně z příjmů, a to nejméně tři měsíce před plánovanou změnou účetního období nebo před koncem běžného účetního období, a to podle toho, který z termínů nastává dříve. Stejným způsobem se postupuje i při přechodu z hospodářského na kalendářní rok.

Uplatnit hospodářský rok však může i nově vzniklá účetní jednotka do 30 dnů ode dne vzniku této účetní jednotky.

Změnu účetního období může účetní jednotka v běžném účetním období provést pouze jednou.

Účetní jednotka je povinna zpracovat účetní informace za jednotlivá období způsobem stanoveným Zákonem o účetnictví doplněný příslušnou vyhláškou do stanovených účetních výkazů jako jsou rozvaha, výkaz zisku a ztráty, přílohy k účetní závěrce nebo přehled o změnách vlastního kapitálu.

 

 


Odebírejte náš kanál Orange Academy https://bit.ly/2OuKY7O.

Autor: Ing. Martin Polák, lektor a garant rekvalifikačního kurzu Účetnictví, který probíhá ve 27 městech po celé ČR, od roku 1994. Přečtěte si 272 recenzí kurzu.

https://orangeacademy.cz//kurzy-ucetnictvi/rekvalifikacni-kurzy-ucetnictvi/vsechna-mesta/recenze

Editorka: Zuzana Klímová

Orange Academy

Orange Academy se zabývá výukou rekvalifikačních kurzů a školení v oblasti účetnictví, mzdového účetnictví, personalistiky a marketingu. Dále nabízí jazykové kurzy s výukou angličtiny a němčiny přímými metodami Effective English® a Effektives Deutsch®. Od roku 1990 absolvovalo kurzy více než 20 000 účastníků ve 34 městech po celé ČR.

Více na https://orangeacademy.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688