Vymáhání dluhů „po čínsku“ – umělá inteligence na vzestupu v oboru P2P půjček
Čertíte se v době, kdy musíte v bance či úvěrové společnosti prokazovat své příjmy do posledního haléře? Vězte, že v porovnání s Čínou, tuzemské finanční společnosti o nás ví zlomek informací.
Technologické společnosti v Číně vidí v segmentu peer to peer půjček obrovský potenciál. A naopak, společnosti zprostředkovávající tyto půjčky vidí v moderních technologiích částečné řešení svých problémů s dlužníky. Dosavadní zkušenost s umělou inteligencí v segmentu peer to peer půjček je více než „zajímavá“, ať už z pohledu ochránců soukromí či samotných poskytovatelů.
Společnosti zprostředkovávající tento typ půjček čím dál častěji využívají umělou inteligenci, která prochází internet a stahuje informace o potenciálních dlužnících, kdy získaná data slouží pro odhad bonity uživatelů peer to peer společností. Kromě toho, umělá inteligence takto shromažďuje data i o rodinných příslušnících a přátelích dlužníků.
Jste po splatnosti? Umělá inteligence alarmuje Vaši rodinu a přátele
V okamžiku, kdy dlužník má problémy se splácením svých závazků, kontaktuje umělá inteligence v podobě „chatbota“ nejen samotného dlužníka, ale také jeho rodinu a přátelé s žádostí o promtní řešení situace. Zatímco dříve měly konvenční vynucovací techniky úspěšnost kolem 20 %, dnes se věřitelům daří „aktivovat“ až 40 % dlužníků. Svůj podíl na tom má i další „vychytávka“ v podobě schopnosti sledování mobilního telefonu dlužníka, což věřitelům dává poměrně přesné informace o tom, kde se člověk dlužící peníze právě nachází.
Zprostředkovatelé P2P půjček si mnou ruce
Poskytovatelé P2P půjček v Číně si mnou ruce, pomineme-li čím dál přísnější regulaci ze strany státu, umělá inteligence snižuje míru defaultu, protože umělá inteligence odhalí, že konkrétní žadatel nemá dostatečné „finanční skóre“. V okamžiku, kdy žadatel, který dříve prošel sítem hodnotících faktorů, přestane z jakéhokoliv důvodu splácet, společnostem opět přichází na pomoc umělá inteligence.
Podobné praktiky jsou dnes v Číně běžné v bankovním sektoru, z tohoto důvodu, část populace svou finanční situaci řeší buď na černém trhu či právě u P2P poskytovatelů, kteří doposud nedisponovali takto vyvinutým technologickým zázemím.
Zájem o podobně fungující umělou inteligenci bude v Číně nepochybně růst, ať už z důvodu rostoucí regulace, zvyšujícího se počtu defaultů, nebo tlaku na snižování nákladů, kdy umělá inteligence má při srovnatelných nákladech výrazně lepší výsledky.
Poslední zprávy z rubriky Osobní finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.09.2024 Investiční pohled na Apple: Budou nové iPhony…
10.09.2024 Jak začít investovat? Tomáš Vranka z XTB zná…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Druhý ročník soutěže „Podnikám s rozumem“ startuje – zapojte své studenty a získejte hodnotné ceny!
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex září 2024: Pesimistické předpovědi se naplňují
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Drahé emisní povolenky v roce 2030: Jak ovlivní účty za energie?
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Mám malou spotřebu elektřiny, vyplatí se mi měnit dodavatele?
Marek Pokorný, Portu
Průzkum: Většina mladých Čechů si přivydělává kvůli finanční nezávislosti
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna