Petr Rozkošný (Meteobox.cz)
Hypotéky  |  21.08.2017 07:31:14

Co dělat, když nemáte peníze na splátku hypotéky?

Dnes jsem pro Vás připravil 4 tipy na řešení situace, kdy Vám začne splácení hypotéky činit potíže. Jedná se však o doporučení, která lze provést pouze v době, kdy ještě nejste pozadu se splácením hypotéky. Budete-li se držet těchto doporučení, nebudou Vám hrozit sankce ze strany banky, v extrémním případě zabavení nemovitosti či citelně zhoršené možnosti refinancování na konci fixace úrokové sazby.  

1.      Zjistěte si, jestli nejste pojištěni

Pokud máte spolu s hypotékou sjednáno úvěrové pojištění, můžete získat peníze z tohoto pojištění. Ovšem pouze v případě, že jste přestali být schopni hypotéku splácet na základě události, na kterou jste pojištěni, tj. typicky: Bance nahlaste pojistnou událost a domluvte se s ní na dalším postupu  

2.      Požádejte o odklad splátek jistiny

Banky jsou schopny svým klientům nabídnout přerušení splátek jistiny, tj. po přechodnou dobu budete bance splácet pouze úroky z dlužné částky. Ano, splácení hypotéky se „nevyhnete“ úplně, nicméně její výši můžete výrazně snížit. Počítejte ovšem s tím, že mohou nastat komplikace v případě, že čerpáte hypotéku s maximální splatností. V tomto případě jsou možnosti odkladu splátek jistiny omezené, odkladem totiž splatnost Vaší hypotéky překročí maximální možnou splatnost.

3.      Vyberte úspory

Rozhodně nedoporučuji začít splácet hypotéku se zpožděním či vůbec. V tomto případě Vám totiž hrozí sankce ze strany banky a zároveň negativní záznam v bankovním registru. V případě, že byste negativní záznam v registru obdrželi, hrozí Vám horší možnosti refinancování hypotéky na konci fixace úrokové sazby a tím pádem horší podmínky úvěru. Ruku na srdce, pokud banka ví, že nemáte možnost odejít jinam a zároveň jste „problémový“ klient, nemá velkou motivaci k vyjednávání o slevách z úrokové sazby. Pokud tedy máte „železnou rezervu“, začněte penězi z ní splácet hypotéku.

4.      Požádejte o pomoc blízké

V případě, že není možné realizovat žádný z výše uvedených bodů, obraťte se s pomocí na blízké. Rozhodně neřešte svou finanční situaci tím, že si budete brát nové úvěry. Splátka úroků z těchto úvěrů Vaši peněženku zatíží ještě více a navíc, pokud jsou Vaše příjmy „na hraně“, blíží se konec úrokové sazby a Vy si vezmete nové půjčky, budete mít zhoršené možnosti refinancování hypotéky, protože Vám splátky nových úvěrů budou započítány do bonity. Na druhou stranu, finanční výpomoc od příbuzných banky nejsou schopny zjistit.

Zprávy a články k hypotékám









Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688