TNBiz (TN.cz)
Z domova  |  09.06.2010 16:56:06

Analytici návrhy důchodové reformy navržené Bezděkovou komisí vítají

Mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Analytici, které ve středu oslovila agentura Mediafax, vesměs vítají návrhy takzvané Bezděkovy komise, jak se vypořádat s reformou důchodového systému. Petrovi Dufkovi z ČSOB ale v návrhu chybí výpočet, jak vysoký důchod by měl člověk s podprůměrnou mzdou.

"Je sympatické, že důchodová reforma získává přesnější obrysy a má za současné politické konstelace lepší vyhlídky na spuštění. Návrh se zdá být ve variantě jedna, pro niž hlasovala většina členů Bezděkovy komise, jako finančně vyvážený. Výpadek v sociálním pojistném by zřejmě byl pokrytý dodatečnými příjmy ze zvýšení DPH (daně z přidané hodnoty)," soudí analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Zprávě však vytýká, že neřeší, jak a kde získat peníze pro spuštění reformy. "Návrh vůbec neuvažuje o nákladech kvůli nutné valorizaci stávajících důchodů po spuštění systému. Zvýšení dolní sazby DPH o deset procentních bodů by totiž jednorázově zvýšilo inflaci o tři až čtyři procentní body a životní náklady důchodcům až o pět procent. Proto, ale nejen proto, by bylo důležité vytvořit ve státní kase do začátku značnou finanční rezervu," tvrdí Sobíšek.

Výhodou uvedeného směru penzijní reformy by podle Sobíška bylo citelné snížení nákladů práce, a tím zvýšení konkurenceschopnosti české ekonomiky. "Nevyřčeným důsledkem penzijní reformy by zřejmě bylo další snižování rozdílů ve výši důchodů nově přiznaných z nového průběžného systému. Průběžný systém by tak zřejmě zajišťoval ´rovný důchod´ blízko úrovně životního minima, zatímco diferenciace zabezpečení ve stáří by byla zajištěna z druhého pilíře," říká Sobíšek.

Podle analytika Davida Marka z Patria Finance jde současný návrh Bezděkovy komise stejnou cestou, po které se vydala spousta jiných zemí, které už penzijní systémy reformovaly. "Zavedení druhého pilíře a diverzifikace důchodového systému na více pilířů jsou vzhledem k demografickému riziku nezbytné. Otázkou zůstává, jak přesně by měl druhý pilíř vypadat, a jak se vypořádat s náklady, které spuštění nového systému přinese," říká Marek a dodává, že možnosti jsou dvě. "Buď sblížení sazeb DPH, nebo změna spotřebních daní. Mělo by se to přesně spočítat, já bych však dával přednost v maximální možné míře zapojit právě spotřební daně. I když ani sblížení DPH nebude možné zcela vynechat," myslí si Marek.

Naopak Petr Dufek z ČSOB vidí pozitivně jen základní rysy návrhu, zvýšení nižší sazby DPH na 19 procent považuje za problematické. "Dopad takového zvýšení by byl velmi radikální, muselo by se to proto dělat postupně po menších krocích," říká analytik Dufek.

Dufkovi v návrhu, jak ho zatím komise představila, chybí hlavně garance minimálního důchodu. "Bylo by potřeba vidět, jak by vypadal důchod člověka s podprůměrnou mzdou, kterých je u nás většina. Pokud by člověk s příjmem na hranici průměru či pod ní odváděl z platu tři procenta, jakou kupní sílu by pak jeho důchod měl? To je podstatná věc, která ukáže, zda je navrhovaný systém výhodný. Měl by se propočítat model, který ukáže, zda se lidem s příjmem kolem průměrné mzdy životní úroveň nezhorší. To ze zveřejněných výstupů zřejmé není," uvádí Dufek.

Oslovení analytici se shodli v tom, že je nutné s reformou důchodů začít co nejdříve. "Šance na důchodovou reformu je nyní velmi velká. Bylo by vhodné najít širokou shodu napříč politickými stranami, a to i těmi, které nejsou zastoupeny v poslanecké sněmovně. Penzijní reforma se dělá na mnoho desítek let a nebylo by vhodné, aby se po každých volbách měnila," říká analytik Marek. Odklady se nelíbí ani jeho kolegům. "Politicky ne úplně šťastné mi připadá zahájit reformu až v roce 2015. Její zrušení či aspoň korekce ještě před zahájením by se mohlo stát silnou kartou populistů před příštími parlamentními volbami," varuje Sobíšek.

Experti Bezděkovy komise mimo jiné navrhují snížit pojistné z 28 na 23 procent hrubé mzdy, výpadek příjmů by mělo kompenzovat zavedení jednotné sazby DPH ve výši 19 procent. Návrh také zdůrazňuje nutnost vytvoření druhého, takzvaného spořícího pilíře a nutnost reformy penzijního připojištění. Komise také počítá s postupným zvyšováním věku odchodu do důchodu, limit u mužů a žen by se měl nakonec v roce 2035 srovnat.

Filip Sušanka, susanka@mediafax.cz

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688