Češi opouštějí běžné účty a objevují kouzlo spoření a investování
Češi si pomalu, ale jistě uvědomují, že nechávat peníze ležet ladem na běžném účtu není rozumné. Stále více jich proto přesouvá své úspory na spořicí účty a zkouší štěstí s investováním, ukázal průzkum Generali Investments ve spolupráci s Ipsos.
Běžný účet je požírač
Podle výsledků průzkumu, který již čtvrtým rokem zadává společnost Generali Investments, a to prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos, začínají lidé chápat účel běžného účtu. Je provozní. Pro obsluhu aktuálních finančních toků. Ale nikoliv „odkládací“.
Inflace nám pomohla pochopit, nechat těžce vydělané peníze ležet jen tak na běžném účtu, případně v hotovosti v šuplíku, je ta nejhorší varianta z celé škály možností, které nám regulovaný finanční trh nabízí. Spousta Čechů v průzkumu uvedla, že své úspory přesunula z běžných účtů jinam Kam? Především do spoření a do některých investic.
Spořicí účty na vzestupu
Vzhledem k vysoké inflaci v posledních dvou letech se spořicí účty staly pro Čechy atraktivnější volbou než běžné účty. Průzkum ukázal, že počet lidí, kteří považují běžné účty za dobré místo k dlouhodobému uložení peněz, klesl z loňských 8,6 % na letošních 7,4 %. Posun sice drobný, ale správným směrem. I když pozor, v hotovosti si peníze stále drží 10,5 %.
Značný je ale nárůst preference spořicích účtů: z 28,2 % v roce 2022 na 34,9 % v roce 2023 a na 37,4 % v průzkumu roku 2024. Více než třetina lidí už si uvědomuje, že spořicí účet předčí ten běžný, alespoň co se týká vývoje hodnoty úložek v čase.
"Minulý rok patřil spořicím účtům a konzervativním finančním produktům, není tomu jinak ani letos. V době rekordních úroků na konzervativních produktech to není nic překvapivého," okomentoval obchodní ředitel Generali Investments CEE Petr Mederly. "Stejně tak poklesla popularita investic do nemovitostí, pod které se podepsaly stejně tak vysoké úroky. Přesto však pozorujeme pozitivní trend v tom, že stále více Čechů se seznamuje i s investicemi a chápou, že držet peníze v hotovosti není vhodným nástrojem pro uchování úspor," doplnil.
Investice do nemovitostí klesají
Zatímco spořicí účty stoupají na své popularitě, investice do nemovitostí (nikoliv do fondů, ale do reálných nemovitostí) naopak klesají. Důvodem je pravděpodobně nárůst úrokových sazeb u hypoték. V roce 2022 považovalo nemovitost za dobrou investici 17,1 % Čechů, v roce 2023 to bylo 15,4 % a letos už jen 12,7 %.
Akcie a dluhopisy stále lákají, ale méně
Přestože Češi vnímají akcie a dluhopisy jako vhodné investiční nástroje, alespoň podle jejich odpovědí v průzkumech, ukazuje se jiné chování v realitě. Ve skutečnosti do těchto nástrojů totiž investuje ještě méně lidí než v minulých letech.
Generali investments zpracovala přehled nejpopulárnějších investic (reálně využívaných), a ten je v přímém rozporu s odpověďmi tazatelů v průzkumu. Čím to je? Těžko se dohadovat. Porovnání odpovědí s realitou ale ukazuje, že Češi tuší, jak by měli se svými penězi lépe zacházet, ale časté investiční podvody a nekultivovaný trh v nich budí příliš velké obavy.
Mezi mladými vedou akcie a kryptoměny
Mladí Češi ve věku do 26 let se nejčastěji zajímají o investice do akcií (49 %) a kryptoměn (29 %). Naopak nejméně je lákají investice do cizích měn, surovin a energií. Pro investování nejčastěji využívají investiční brokery, platformy a aplikace (31 %). Zkušenější investoři naopak preferují investiční fondy.
„Mezi českými investory nadále vedou tradiční aktiva jako akcie či dluhopisy, i když do nich aktuálně investují relativně méně. Nicméně, jak vyplývá z průzkumu, dopředu se derou i alternativy, jako drahé kovy či ETF. Svou pozici si drží nemovitosti a lze proto očekávat, že současný pokles úrokových sazeb opět přesměruje pozornost investorů tímto směrem, neboť právě nemovitosti patří mezi aktiva, která by měla z poklesu úrokových sazeb nejvíce profitovat,“ komentoval Mederly.
Polovina Čechů už investuje
Téměř polovina dospělých Čechů má již zkušenosti s investováním. Za pouhé dva roky se tento počet zvýšil o 6 procentních bodů. Z těch, kteří investují do podílových fondů, má 65 % hodnotu investice přes 100 000 Kč, což je o 10 % více než v roce 2023.
„Poslední čtyři roky byly pro české investory z ekonomického hlediska velmi turbulentní. Obliba investování začala u Čechů hned po koronavirové krizi v roce 2021, tehdy začalo nově investovat více než pětina z nich. Další změny přišly hned v roce 2022, a to v důsledku vypuknutí války na Ukrajině, kdy se o své úspory obávalo 62 % Čechů. Pokračovala rekordní inflace či výše cen energií, které donutily Čechy více přemýšlet nad správou svých financí, a i díky těmto událostem se z Čechů stávají investoři,“ dodal ještě Petr Mederly k tiskové zprávě.
Signály pro finanční trh?
Češi se probouzejí a stále aktivněji se zajímají o své finance. Rostoucí zájem o spoření a investování je pozitivním trendem, který ukazuje, že si lidé uvědomují důležitost správy svých peněz. Očekává se, že tento trend bude v budoucnu pokračovat, především proto, že se dostupnost investičních produktů a informací stále zvyšuje. A stále roste podíl i drobných investorů, kteří už mohou poukázat na své dobré zkušenosti s investicemi do prověřených nástrojů.
Lenka Rutteová
Lenka se zaměřuje na projekty v oblasti podpory finanční gramotnosti, zejména v osobních financích. Tématy, kterým se věnuje, jsou zejména půjčky, spoření, banking, kolektivní investování, či pojištění, zkrátka vše, v čem by se měl běžný občan být schopen (po finanční stránce) zorientovat. Během doktorátu na EkF VŠB-TU Ostrava a po jeho získání působila jako odborný asistent na téže fakultě, po mateřských dovolených se již plně věnuje psaní textů převážně z oblasti financí. Potkáte ji v magazínech zaměřených na finanční gramotnost, například na Hyperfinance.cz.
Bezvafinance s.r.o.
Společnost Bezvafinance s.r.o. je samostatným online zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů s licencí od České národní banky, soustředí se však i na ostatní osobní finance - ať už je to půjčka, hypotéka, spoření nebo pojištění. Cílem společnosti je nabídnout uživatelům možnost srovnávat nabídky ze světa osobních financí snadno, rychle a online. Jedním ze základních pilířů společnosti je vzdělávání široké veřejnosti na poli osobních financí a zvyšování finanční gramotnosti.
Více informací na https://www.bezvafinance.cz/.
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři