Jiří Cimpel (Cimpel & Partneři)
Okénko investora  |  03.06.2024 09:27:11

Jak investovat bezpečně

Tento článek o bezpečném investování bych chtěl uvést příběhy dvou podnikatelských rodin, které se na nás v poslední době obrátily. Možná se v některém z nich také poznáte.

„Kdysi jsme věřili, že příjem z nemovitostí je pasivní příjem, dnes v nich máme přes 100 milionů Kč a musím Vás ujistit, že to ROZHODNĚ pasivní příjem není.“

„Prodáváme naši rodinnou firmu a chceme peníze z jejího prodeje investovat tak, abychom …

  1. … o peníze nepřišli vlastními chybami a ochránili je před inflací.
  2. … si na sebe neušili nový bič a jejich správa se nestala jen novým zaměstnáním. Máme jiné plány, co chceme dělat, až firmu opustíme.
  3. … vytvořili systém, který dobře pochopí i naše děti a budou se ho chtít samy účastnit.“

Podnikatelské rodiny jsou podobných příběhů plné. Dostáváme se do období velké generační obměny a to s sebou přirozeně přináší potřebu řešit zásadní životní transakce jako prodej firmy nebo přípravu investičního portfolia pro předání další generaci.

V tomto článku vám chci ukázat několik zásad, které by měl mít na paměti každý investor, aby mohl sestavit bezpečné portfolio. V případě podnikatelských rodin by je měla znát i nastupující generace, aby se na správě rodinného majetku mohla podílet.

Jak investovat bez zbytečného rizika

Šance, že vyhrajete ve sportce hlavní výhru, je 0,000007 %. Máte tedy více než 99,9% šanci, že prohrajete. Při rozumném investování je situace opačná. Například při investici na 10 let do akciového indexu S&P 500  je pouze 6% šance, že po deseti letech budete mít méně, než jste vložili. Máte tedy 94% šanci, že vyhrajete a vyděláte. Na delším investičním horizontu, který je v případě podnikatelských rodin plánujících uchování a předávání majetku po generace zcela běžný, je tento poměr ještě mnohem příznivější.

Sledujte svůj investiční horizont

Čím delší je váš investiční horizont, tím menší je šance, že na své investici proděláte. Nejde ani tak o to, za jak dlouho budete své peníze potřebovat, ale jak velká je vaše tolerance k případným poklesům.

Pokud je váš investiční horizont mnoho let, zapomeňte, že své portfolio budete sledovat na denní bázi. Pokud totiž budete svou investici každý den sledovat a VYHODNOCOVAT, tedy přemýšlet, jestli je dobrá, nebo ne, je váš reálný investiční horizont jeden den, protože dál se svou investicí nevidíte. Na denní bázi totiž budete realizovat ztrátu se 46 % pravděpodobností a to už může být hodně stresující.

Pokud chcete investovat do akcií a chcete to dělat pasivně, zvolte si vhodný index a vyberte si vhodný indexový fond, který ho co nejvěrněji kopíruje, zainvestujte a na svou investici s klidem zapomeňte. V praxi samozřejmě s klienty investice pravidelně vyhodnocujeme a rebalancujeme, je ale důležité si vždy připomínat, že to je jen průběžná preventivní kontrola v mezičase, která má investici ladit a ne zcela přehodnocovat.

Má smysl časování trhu?

Zcela přirozenou myšlenkou každého investora je: „Ideální bude, když levně nakoupím při poklesu a draze prodám na maximu.“ Problém je, že nikdo nevíme, kdy je ten okamžik, kdy jsou trhy na minimu a kdy na maximu. Například mnoho investorů a novinářů předpovídalo už od roku 2016 brzký kolaps trhů a s ním spojené velké poklesy cen akcií. Každý investor, který této teorii uvěřil, velmi splakal nad výdělkem. Prvního delšího poklesu se trhy dočkaly až v roce 2022, kdy klesaly pod tlakem vysoké inflace a rostoucích úrokových sazeb. Už v roce 2023 ale své poklesy smazaly.

Trh neroste lineárně a průběžně po celou dobu a stejně tak ani neklesá. Největší růsty nebo poklesy se většinou dějí v řádech několika málo dní. Pokud ve snaze investici správně načasovat takové dny minete, protože zrovna držíte hotovost a čekáte na pokles, připravíte se o velkou část svého výnosu. Na obrázku vidíte, jak velký vliv na výsledek vaší investice má pouze to, zda do jejího zhodnocení zahrnete nebo nezahrnete 10 nejlepších nebo naopak nejhorších dnů.

Platí tedy, že nejlepší strategií je držet trh a nesnažit se ho načasovat, protože to se vám stejně ve většině případů nepodaří. Kolísavost (volatilitu) investice přijměte jako její přirozenou součást, ne jako nepřítele.

Bezpečné portfolio? Akcie nejsou vše

Aby vaše portfolio bylo bezpečné, mohlo skutečně po generace plnit svou funkci a přinášelo rodině to, co od něj očekává, je třeba se na něj dívat mnohem komplexněji. Správně sestavené portfolio umožňuje čerpat z něho prostředky bez ohledu na aktuální situaci na trhu.

Snaha o stabilizování výnosů a snižování kolísavosti investice vede k tomu, že výsledné portfolio se neskládá jen z akcií nebo dluhopisů, ale kombinuje různé třídy aktiv mezi sebou. Například my u Nobelova portfolia využíváme kombinaci tří aktiv – akcií, nemovitostí a dluhopisů v poměru 55 % akcie, 20 % nemovitosti a 25 % protiinflační dluhopisy. Takové rozložení nemusí snižovat výnos portfolia, ale zásadně snižuje jeho kolísavost.

Více o tom, jak si sestavit vlastní investiční plán a vybrat vhodné ETF fondy, naleznete v našem Praktickém návodu jak investovat do ETF fondů.

Abyste mohli stanované rozložení svého portfolia dlouhodobě udržet, je třeba portfolio čas od času rebalancovat. To v praxi znamená, že když vám akcie vyrostou a například dluhopisy poklesnou, prodáte kousek akcií a za tyto peníze dokoupíte část dluhopisů ve výprodeji se slevou.

Na obrázku vidíte, že v roce 2003 bylo v portfoliu umístěno 60 % do akcií. Kdybyste portfolio pravidelně nerebalancovali, tvořily by akcie v roce 2008 díky jejich předchozímu růstu víc než 75 % vašeho portfolia, což s sebou nese větší rozkolísanost celé investice a větší ztráty při propadu. Proto se pravidelná kontrola portfolia a jeho průběžné rebalancování rozhodně vyplatí!

 

Jiří Cimpel, EFP

Jiří Cimpel je privátním investičním poradce a majitelem společnosti Cimpel & partneři. Ve financích působí již od roku 2002 a díky tomu se svými klienty mohl prožít růsty a krize za dvě poslední dekády. Tyto zkušenosti využívá denně při práci s novými klienty. Je držitelem prestižních evropských titulů EFA (Europien Financial Advisor) a EFP (Europien Financial Planner). Také je aktivním zvoleným členem výkonné rady AFPČR (Asociace finančních poradců ČR), která spojuje honorované finanční poradce v ČR. Posledních 5 let se věnuje, se svou rodinnou firmou Cimpel & partneři, privátnímu investičnímu poradenství a wealth managementu.

Cimpel & partneři

Cimpel & partneři je rodinná poradenská firma, specializující se na investiční poradenství a wealth management pro současné i budoucí rentiéry. Jsou průkopníky a propagátory honorovaného modelu investičního poradenství, který do ČR přináší z Velké Británie a USA. Díky honorovanému (bezproviznímu) modelu spolupráce a jejich orientaci na odměnu ze zisku investic, pracují nejčastěji pro zkušené investory - současné nebo bývalé majitele firem, podnikatele, lékaře, manažery a speciality z řad IT. Jejich specializací jsou burzovní investice prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETF), privátní investice do nemovitostí a jsou předními českými experty na oblast dědického plánování.

Pokud hledáte cestu, jak efektivně zhodnocovat své peníze, můžete si zdarma stáhnout jejich knihu Rentiérské minimum. Díky ní se naučíte spravovat své investice tak, jak to dělají největší světoví správci, jako je Nobelova nadace, se strategiemi, které nesou pravidelný a stabilní zhodnocení.

Více na https://cimpel.cz/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Po 11:33  Čokoláda jako luxusní zboží? Cena čokolády se může do konce roku zdvojnásobit Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
Po   9:27  FED jako významný hráč na finančním trhu Jiří Cimpel (Cimpel & Partneři)
13.06.2024  Zlato zažilo obnovenou nákupní dynamiku Ing. Jakub Petruška (Zlaťáky)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688