(Kurzy.cz)
ČS - koment 9.4. - dnešní domácí makro, sazby v Evropě beze změn, Řecko
· Dnes zveřejňovaná data by měla potvrdit kombinaci nízké inflace, zotavujícího se růstu (meziročnímu číslu pomůže nízká základna z minulého roku) a stabilní míry nezaměstnanosti. Českou ekonomiku podporuje zlepšování stavu světové ekonomiky, podobně jako ve zbytku Evropy je slabinou především konečná spotřeba (poptávka domácností). Pozvolné zotavování by mělo pokračovat, nadále bude taženo především exporty. Domácí poptávka by měla zůstat slabá ještě dlouho.
· Forint a zlotý včera poměrně výrazně oslabovaly kvůli obnovené nervozitě kolem Řecka (forint se dostal na 268 k euru, zlotý oslabil na 3,85). Koruna se držela poblíž 25,20 k euru a neprojevovala nijak výraznou tendenci ke slábnutí. Dnes by měl pokračovat podobný vývoj jako včera, nervozita kolem Řecka by měla nadále tlačit regionální měny na slabší úrovně a riziko oslabení bude i u české koruny.
· Evropská centrální banka v souladu s očekáváním ponechala úrokové sazby beze změny na 1%. Na tiskové konferenci po zasedání bankovní rady vyjádřil prezident ECB Trichet názor, že Řecku nehrozí default. Finanční trhy jsou však nervózní, protože Řecko si bude muset v blízké budoucnosti půjčit poměrně vysoké částky. Pokud se mu to podaří, bude nervozita na nějakou dobu zažehnána. Hrozí však scénář samosplnitelného proroctví kdy se nedůvěra může stát kritickým prvkem posunujícím stát k defaultu. Nervozitu zvyšuje nejistota kolem plánu na pomoc Řecku, který počítá s půjčkami od EU a MMF. Spready mezi desetiletými řeckými a německými státními dluhopisy jsou na rekordu (441 bp. pro deset let) a na maximech jsou i CDS (379 bp. pro deset let). Euro reagovalo oslabením k dolaru do okolí 1,33. Na Trichetova slova o nepravděpodobnosti defaultu Řecka sice euro reagoval mírnou korekcí, ale riziko je stále jednoznačně na straně jeho dalšího oslabení. Tlak proti euru by mohlo ukončit jednoznačnější stanovení podmínek pro pomoc Řecku a úlevu by mělo přinést zejména úspěšné upsání řeckých dluhopisů. Řecko plánuje v příštích dvou měsících vydat globální dolarový dluhopis, ale zatímní ohlasy ne tento plán jsou značně skeptické.
· Bank of England v souladu s očekáváním ponechala měnovou politiku beze změny (sazby 0,5%, 200mld GBP limit pro odkup dluhopisů). V Británii se soustřeďuje pozornost na blížící se volby, hrozí patový parlament bez jasné vládní většiny. Politickou nejistotou trpí libra, díky obecné slabosti eura se však vůči společné evropské měně drží relativně dobře.
Ľuboš Mokráš
Česká spořitelna
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun