Finance (iDNES.cz)
Daně a účetnictví  |  10.03.2008 14:29:41

Daňová reforma poškodila nejvíce dlužníky, ale pomohla investorům

Podívejte se, kde vás konkrétně daňová reforma zasáhla a jak markantně. Radíme, jak v případě jednotlivých finančních produktů proti reformě bojovat a ušetřit či vydělat co nejvíce. Zvláště pokud máte úvěr na bydlení, měli byste nyní zbystřit.

Finance úzce souvisí s daněmi a správné uvažování v oblasti řízení vlastních financí by mělo obsahovat také daňový aspekt. Pokud ho kdokoli z nás vynechá, tak správa  jeho  osobních financí není objektivní. Jak daňová reforma postihne jednotlivé kategorie osobních financí?

Těžká rána pro úvěry na bydlení
Velmi nelibě musí nést změny od 1. ledna 2008 zvláště ti z nás, kteří splácejí úvěr splňující podmínku financování bytových potřeb (nejčastěji jde o koupi  bytu
nebo rodinného domu, případně jeho výstavbu). Zákon o daních z příjmů sice nikterak nezpřísnil podmínky uplatňování odpočtu úroků snižujících základ daně, avšak nepříjemnou změnou je paradoxně dopad rovné daně ve výši 15 %.

Před touto daňovou reformou se pohybovalo pásmo daně z příjmů fyzických osob mezi 12 a 32 % s tím, že většina lidí financujících bydlení spadala do dvou nejvyšších daňových pásem. Tím pádem v souvislosti se snížením a sjednocením sazby daně z příjmů fyzických osob na 15 % již jejich daňová úspora v roce 2008 bude třeba i méně než poloviční. Týká se to především všech lidí splácejících  hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření. Navíc je velmi nepříjemné, že tato negativní daňová změna je doprovázena ještě rostoucími sazbami  úvěru. To asi v těchto dnech pociťují především všichni, kterým končí období fixace hypotečního úvěru.

Tip pro dlužníky: V roce 2009 se daňová úspora ještě sníží. Pokud se nic nezmění, tak dojde k dalšímu snížení jednotné sazby daně z příjmů na 12,5 %. Snažte se zaplatit na úrocích co možná nejvíce ještě letos, neboť příští rok bude související daňová úspora ještě nižší.

Také penzijní připojištění a soukromé životní pojištění utrpí rovnou daní
U běžných produktů na spoření (například termínované vklady) nedochází v souvislosti s přijatou daňovou reformou k žádným změnám. Z úroku se i nadále sráží 15% srážková daň a občan obdrženou část již dále nezdaňuje ani nikde neuvádí.

U produktů, které jsou do osobních finančních plánů zahrnovány za účelem tvorby rezervy (soukromé životní pojištění a penzijní připojištění), opět nedošlo k žádným zásadním změnám, ale jednotná sazba daně zamíchala výhodností obou produktů. U obou existuje za splnění určitých podmínek možnost snížení daňového základu o částky do nich umístěné. Bohužel pro poplatníky (platí analogie s úvěrovými produkty) již kvůli pouze 15% sazbě daně z příjmů nejsou takové vklady tak  výhodné, jako bývaly, neboť daňová úspora klesá.

Tip pro ty, kteří chtějí rychle ukončit penzijní připojištění nebo SŽP:
Jednotná sazba daně ve výši 15 % pomůže těm, kteří by dříve zdaňovali zvláštní sazbou ve výši 25 % (například u předčasného ukončení soukromého životního pojištění a penzijního připojištění formou odbytného). Pokud jste s ukončením vydrželi až doteď, tak ušetříte.

Investoři se radují
Přestože zákondaních
z příjmů přinesl určitá omezení do problematiky cenných papírů a jejich zdaňování, tak to nejpodstatnější zůstává zachováno i nadále. Mám na mysli osvobozující šestiměsíční časový test, kdy při jeho splnění nemusíte výnos z  prodeje nijak zdaňovat ani nikde uvádět. Podstatou časového testu je dodržení šestiměsíční doby mezi nákupem a prodejem.

Nesplníte-li v roce 2008 tento časový test (například z důvodu nečekaně rychle rostoucí ceny cenného papíru), pak budete podobně jako v předcházejících letech zdaňovat v rámci paragrafu 10 – ostatní příjmy. Na rozdíl od předcházejících  let ovšem bude použita v tomto článku již několikrát zmiňovaná sazba 15 %, na rozdíl od vyšších sazeb v minulých letech. To samozřejmě povede k nižší výsledné dani z příjmů.

Srážková daň, kterou jsme si zvykli platit z přijatých dividend, zůstává zachována i nadále. Akcionáři musí počítat s tím, že obdrží dividendu poníženou o 15 %. Jde o podobný daňový režim (takzvaná srážka u zdroje) jako v případě například úroků z termínovaných vkladů.

Tip pro investory: Nejobvyklejší investice  českých investorů – otevřené podílové fondy a přímé investice do akcií - zůstávají v nezměněném režimu na principu šestiměsíčního časového testu. Zpřísněny jsou pouze investice, kde akcionář drží více než 5 % hlasovacích práv, což asi není nikdo z čtenářů tohoto komentáře.

Závěrem lze shrnout, že úvěrové produkty jsou poraženým této daňové reformy a jejich podpora se příští rok ještě sníží. Vítězem jsou naopak investiční produkty, kde v případě kladných rozdílů mezi prodejem a nákupem cenných papírů dochází k nižší daňové povinnosti právě díky nižší sazbě daně z příjmů fyzických osob.

(Vladimír Zdražil, iDnes.cz)

11.03. 15:11  Investoři (Reagujici)
10.03. 15:34  Investoři (blábol)


Přečtěte si také:

10.07.2023Daňoví dlužníci se dočkali milostivého léta, které jim penále odpustí BDO Česká republika (BDO Česká republika)
16.05.2023Milostivé léto proběhne letos jinak, vláda chce pomoci daňovým dlužníkům BDO Česká republika (BDO Česká republika)



?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688