(Kurzy.cz)
Atlantik AM - dluhopisové trhy ve 28. týdnu
Trh se státními dluhopisy prodělal v minulém týdnu jen minimální změny. Investoři ve Spojených státech jsou v napětí před oznámením inflačních čísel, která by podle odhadů měla tentokrát naznačit pokles růstu. V Evropě situace naznačuje, že výnosy z minulých týdnů jsou již pro investory dostatečně atraktivní.
Americký trh se ve výnosech ustálil, do cen instrumentů byly zohledněny další problémy na americkém trhu s nekvalitními hypotékami. Již v minulosti se hovořilo o déle trvajícím dopadu v reálné ekonomice, pokles trhu s rezidenčními nemovitostmi ale překvapivě nepoškodil trh práce. Mnoho sezónních dělníků totiž v tomto sektoru pracuje nelegálně. Pokles hrubého domácího produktu z prvního čtvrtletí tak na trhu s dluhopisy vyvážily rostoucí obavy z inflace. A pokud připočteme fakt, že ani již zmiňovaný trh práce ani spotřeba amerických domácností nevykázaly do poloviny letošního roku významnější pokles, sehrály právě inflační očekávání nejdůležitější roli.
Inflace za červen bude v USA oznámena ve středu, trh odhaduje nejnižší růst od loňského listopadu, což by i nadále mělo hovořit ve prospěch celého dluhopisového trhu. Pokles pravděpodobnosti vyšších cen v budoucím období totiž naopak zvyšuje pravděpodobnost, že bude americký Fed více nakloněn možnému snížení úrokových sazeb.
I když v Evropě panuje stále dobrá nálada ohledně budoucího růstu ekonomiky a centrální autorita nemění nastavení své monetární politiky, minulý týden trh získal na cenách a ztratil na výnosech. Investoři reinvestují své zisky na rizikovějších typech aktiv právě na trzích s dluhopisy. Trhy v zemích eurozóny jsou pod vlivem situace ve Spojených státech, případný pokles tempa růstu v USA by podpořil také celý evropský trh.
O V minulém týdnu se na trhu nejvíce projevila obava z pokračování krize v sektoru amerických rezidenčních nemovitostí. Papíry kryté klasifikovanými hypotékami s poklesem celého trhu výrazně ztratily, čímž se dostaly do problémů fondy, které právě na nákupu takových instrumentů nejvíce participovaly. Ratingové agentury v minulém týdnu snižovali rating, čímž podpořily právě státní a vládní papíry, v úterý trh získal nejvíce za poslední čtyři měsíce.
O Investoři také naznačily obavu o růst celé americké ekonomiky a možný pokles inflačních tlaků, na což trh reagoval poklesem výnosů po celé délce výnosové křivky. Dvouleté dluhopisy končily týden s výnosem 4,92 % p.a. do splatnosti, 32 bodů pod současným nastavením úrokových sazeb.
O Tento týden ve středu budou oznámena čísla růstu spotřebitelských cen za měsíc červen. Očekává se slabší výsledek, což by mohlo zvýšit šance na snížení úrokových sazeb. Spíše ale čekejme stagnaci i v delším období.
O Dluhopisům v Evropě se minulý týden po delší době dařilo. Investoři jsou na současných úrovních velice aktivní, a také tvar výnosové křivky může napovídat leccos o dalším směřování evropského trhu. Kratší splatnosti nesou již téměř totéž, co investice do dluhového papíru s delší splatností. Rozpětí mezi dvouletými a desetiletými dluhopisy po minulém týdnu činí pouhých 10 bodů (téměř o 50 bodů méně než před rokem).
O Také v rozhodování Evropské centrální banky se výrazně projevuje očekávání budoucí úrovně cenové hladiny. Ta červnová se v zemích eurozóny opět udržela pod cílem ECB na úrovni 1,9 %. Stabilita inflace uklidňuje také situaci na trhu, i když ten stačil do cen na trhu započítat od počátku letošního roku další dvě navýšení o 25 bodů.
O Domácí, polský i maďarský trh se vyvíjely v minulém týdnu spíše v kontextu trhu evropského. Nová data svědčí dalšímu růstu jednotlivých ekonomik, což by pro dluhopisy nemělo být zase tak příznivé, i tak na trzích výnosy klesly.
O Inflace se v regionu drží stále na přijatelných úrovních. To znamená prostor pro další snížení sazeb v Maďarsku. V Polsku a doma čekejme spíš růst nebo stagnaci. Polská centrální banka už překvapivě navýšila, obává se růstu mezd a mzdové inflace.
O ČNB pod tlakem vývoje koruny zřejmě navýší už v červenci, i když se česká měna mezitím stihla velmi rychle vrátit z 28,80 až k 28,20 CZK/EUR. Svou roli sehrávají stejně jako jinde očekávání vyšších spotřebitelských cen.
Robert Šíbl
Atlantik AM
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Dluhopisy:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- ROHLIK FIN.10,0/26 - Dluhopis ROHLIK FIN.10,0/26 aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Svátky tento týden - kalendář jmen
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Atlantik AM - souhrn dluhopisy 38.týden
- Atlantik AM - souhrn dluhopisy 40.týden - možnost poklesu dolarových sazeb se snižuje
- Atlantik AM - souhrn dluhopisy 37.týden
- Atlantik AM - souhrn akcie 35.týden
- Atlantik - Kilcullen AM - dluhopisy v minulém týdnu stagnovaly
- Atlantik - AM - dluhopisy ve 14.týdnu
- Atlantik - Kilcullen - dluhopisy ve 38.týdnu
- Atlantik - Kilcullen AM - 18.týden na trhu dluhopis§ - výnosy míří stále výše
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory