(Kurzy.cz)
Atlantik AM - dluhopisové trhy ve 28. týdnu
Trh se státními dluhopisy prodělal v minulém týdnu jen minimální změny. Investoři ve Spojených státech jsou v napětí před oznámením inflačních čísel, která by podle odhadů měla tentokrát naznačit pokles růstu. V Evropě situace naznačuje, že výnosy z minulých týdnů jsou již pro investory dostatečně atraktivní.
Americký trh se ve výnosech ustálil, do cen instrumentů byly zohledněny další problémy na americkém trhu s nekvalitními hypotékami. Již v minulosti se hovořilo o déle trvajícím dopadu v reálné ekonomice, pokles trhu s rezidenčními nemovitostmi ale překvapivě nepoškodil trh práce. Mnoho sezónních dělníků totiž v tomto sektoru pracuje nelegálně. Pokles hrubého domácího produktu z prvního čtvrtletí tak na trhu s dluhopisy vyvážily rostoucí obavy z inflace. A pokud připočteme fakt, že ani již zmiňovaný trh práce ani spotřeba amerických domácností nevykázaly do poloviny letošního roku významnější pokles, sehrály právě inflační očekávání nejdůležitější roli.
Inflace za červen bude v USA oznámena ve středu, trh odhaduje nejnižší růst od loňského listopadu, což by i nadále mělo hovořit ve prospěch celého dluhopisového trhu. Pokles pravděpodobnosti vyšších cen v budoucím období totiž naopak zvyšuje pravděpodobnost, že bude americký Fed více nakloněn možnému snížení úrokových sazeb.
I když v Evropě panuje stále dobrá nálada ohledně budoucího růstu ekonomiky a centrální autorita nemění nastavení své monetární politiky, minulý týden trh získal na cenách a ztratil na výnosech. Investoři reinvestují své zisky na rizikovějších typech aktiv právě na trzích s dluhopisy. Trhy v zemích eurozóny jsou pod vlivem situace ve Spojených státech, případný pokles tempa růstu v USA by podpořil také celý evropský trh.
O V minulém týdnu se na trhu nejvíce projevila obava z pokračování krize v sektoru amerických rezidenčních nemovitostí. Papíry kryté klasifikovanými hypotékami s poklesem celého trhu výrazně ztratily, čímž se dostaly do problémů fondy, které právě na nákupu takových instrumentů nejvíce participovaly. Ratingové agentury v minulém týdnu snižovali rating, čímž podpořily právě státní a vládní papíry, v úterý trh získal nejvíce za poslední čtyři měsíce.
O Investoři také naznačily obavu o růst celé americké ekonomiky a možný pokles inflačních tlaků, na což trh reagoval poklesem výnosů po celé délce výnosové křivky. Dvouleté dluhopisy končily týden s výnosem 4,92 % p.a. do splatnosti, 32 bodů pod současným nastavením úrokových sazeb.
O Tento týden ve středu budou oznámena čísla růstu spotřebitelských cen za měsíc červen. Očekává se slabší výsledek, což by mohlo zvýšit šance na snížení úrokových sazeb. Spíše ale čekejme stagnaci i v delším období.
O Dluhopisům v Evropě se minulý týden po delší době dařilo. Investoři jsou na současných úrovních velice aktivní, a také tvar výnosové křivky může napovídat leccos o dalším směřování evropského trhu. Kratší splatnosti nesou již téměř totéž, co investice do dluhového papíru s delší splatností. Rozpětí mezi dvouletými a desetiletými dluhopisy po minulém týdnu činí pouhých 10 bodů (téměř o 50 bodů méně než před rokem).
O Také v rozhodování Evropské centrální banky se výrazně projevuje očekávání budoucí úrovně cenové hladiny. Ta červnová se v zemích eurozóny opět udržela pod cílem ECB na úrovni 1,9 %. Stabilita inflace uklidňuje také situaci na trhu, i když ten stačil do cen na trhu započítat od počátku letošního roku další dvě navýšení o 25 bodů.
O Domácí, polský i maďarský trh se vyvíjely v minulém týdnu spíše v kontextu trhu evropského. Nová data svědčí dalšímu růstu jednotlivých ekonomik, což by pro dluhopisy nemělo být zase tak příznivé, i tak na trzích výnosy klesly.
O Inflace se v regionu drží stále na přijatelných úrovních. To znamená prostor pro další snížení sazeb v Maďarsku. V Polsku a doma čekejme spíš růst nebo stagnaci. Polská centrální banka už překvapivě navýšila, obává se růstu mezd a mzdové inflace.
O ČNB pod tlakem vývoje koruny zřejmě navýší už v červenci, i když se česká měna mezitím stihla velmi rychle vrátit z 28,80 až k 28,20 CZK/EUR. Svou roli sehrávají stejně jako jinde očekávání vyšších spotřebitelských cen.
Robert Šíbl
Atlantik AM
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Dluhopisy:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Atlantik AM - dluhopisové trhy v 16. týdnu
- Atlantik AM - dluhopisové trhy ve 24. týdnu
- Atlantik AM - dluhopisové trhy ve 30. týdnu
- Atlantik AM - dluhopisové trhy v 17. týdnu
- Atlantik AM - dluhopisové trhy v 19. týdnu
- Atlantik AM - dluhopisové trhy v 18. týdnu
- Atlantik - Kilcullen AM - 18.týden na trhu dluhopis§ - výnosy míří stále výše
- Výhled na tento týden: Trh se zaměří na dění na dluhopisových trzích, výsledkovou sezónu a makroekonomická data.
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?