Švédská life science a biotech průmyslová infrastruktura: novinky a inspirace
09.04.2025 / 15:58 | Aktualizováno: 09.04.2025 / 16:35
Švédsko si již řadu let drží pozici jednoho ze světových lídrů v oblasti life sciences, biotech průmyslu a souvisejících segmentech. Rok 2025 tuto pozici znovu potvrdil průlomovými objevy a technologickými pokroky v segmentu medicíny. Krevní testy na odhalení demence, nosní vakcína proti pneumokokům a detailní výzkum proteinů mohou ovlivnit podobu zdravotní péče i vývoj globálního trhu.
Inspirace
Švédská life sciences a biotech infrastruktura a její nepřehlédnutelné výsledky by nebyly možné bez efektivního propojení vědecké excelence s praktickými aplikacemi, marketingem a přísunem dostatečného kapitálu vč. venture kapitálu. V tomto ohledu může švédské a skandinávské prostředí sloužit jako inspirace pro další regiony s ambicí posílení life science a biotech průmyslu.
Příkladem takové inspirace je švédsko-dánský příhraniční projekt Medicon Valley Alliance, který si klade za cíl posílit investiční atraktivitu regionu a zde působících life science, biotech a medicínských společností. Jedná se o fúzní proinvestiční a optimalizační model, jenž by se při zohlednění místním specifik mohl uplatnit např. i ve střední Evropě.
Krevní testy odhalí demenci roky před prvními příznaky
Výzkumníci z Karolinska Institutet a Královského technologického institutu (KTH) oznámili průlom v oblasti včasné diagnostiky demence. V dlouhodobé populační studii, publikované v prestižním časopise Nature Medicine, sledovali více než 2 100 seniorů ve Stockholmu v rámci projektu SNAC-K po dobu až 16 let. Výsledky ukazují, že určité krevní biomarkery – především p-tau217, neurofilament-light (NfL) a GFAP – vykazují velmi vysokou schopnost vyloučit riziko demence v desetiletém horizontu. Takzvaná negativní prediktivní hodnota přesáhla 95 %, což může znamenat zásadní posun v diagnostice a plánování péče. Ačkoliv tyto krevní testy zatím nejsou určeny pro rutinní screening, představují silný nástroj pro cílenou prevenci a efektivnější rozhodování v klinické praxi.
Podobně inovativní přístup se v České republice rozvíjí v Neuronalab. Laboratoř se specializuje na vývoj diagnostických nástrojů zaměřených právě na neurodegenerativní onemocnění, včetně Alzheimerovy choroby. Tyto paralely mezi švédským a českým výzkumem zdůrazňují význam mezinárodní spolupráce, díky níž může dojít k dalším průlomům v diagnostice a terapii demence, s pozitivním dopadem na pacienty po celém světě.
Abera Bioscience: revoluční nosní vakcína proti pneumokokům
Dalším špičkovým projektem je vakcína Ab-01.12 společnosti Abera Bioscience, která využívá inovativní technologii bakteriálních vezikul (OMV). Vakcína cílí na vytvoření široké imunity proti všem sérotypům pneumokoka a je unikátní svým způsobem podání formou nosního spreje, což posiluje slizniční imunitu a brání vstupu bakterií do organismu. Vakcína právě vstupuje do první fáze klinických studií poté, co získala zelenou od švédské lékové agentury (MPA).
Abera Bioscience získala podporu nejen od švédské vládní agentury Vinnova, ale i od prestižní mezinárodní iniciativy CEPI. Tato inovativní technologie by mohla být do budoucna zajímavá i pro česká výzkumná centra, jako jsou BIOCEV nebo Mikrobiologický ústav AV ČR, například v kontextu společných výzkumných projektů.
Salipro Biotech usnadňuje výzkum léčiv s globálním dopadem
Zásadní pokrok v technologii stabilizace membránových proteinů probíhá díky společnosti Salipro Biotech. Její patentovaná platforma Salipro® umožňuje detailní výzkum proteinů, které byly dosud obtížně přístupné. Firma v březnu 2025 uzavřela významnou licenční spolupráci s farmaceutickým gigantem Boehringer Ingelheim, zaměřenou na obtížné terapeutické cíle jako GPCR nebo iontové kanály.
Tato spolupráce otevřela cestu k urychlení vývoje léků na kardiovaskulární, metabolická a neurologická onemocnění. Pro české instituce, jako CEITEC Masarykovy univerzity nebo Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, by se platforma Salipro® mohla stát významným nástrojem pro výzkum nových terapeutických kandidátů a jejich testování na membránových proteinech.
Tribune Therapeutics – nová generace léčby fibrózy
Společnost Tribune Therapeutics letos získala investici ve výši 37 milionů eur na vývoj inovativní léčby fibrózy. Její kandidát TRX-44 cílí přímo na proteiny CCN, klíčové v procesu zjizvení tkání u mnoha orgánových onemocnění. TRX-44 právě prochází finálními preklinickými testy a připravuje se na klinické studie u pacientů s idiopatickou plicní fibrózou.
V České republice se výzkumu idiopatické plicní fibrózy intenzivně věnuje tým prof. MUDr. Martiny Koziar Vašákové, Ph.D., na Pneumologické klinice 1. LF UK a Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze.
Velvyslanectví ČR ve Stockholmu se problematice biotech dlouhodobě věnuje. V roce 2024 ve spolupráci s velvyslanectvím v Kodani a CzechInvest uspořádalo inspirační biotech misi do Švédska a Dánska.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Koruna, Švédská koruna SEK, kurzy měn
- Kovy - průmyslové kovy, vývoj ceny kovů, suroviny
- Švédský life science sektor nabízí příležitosti pro české firmy
- Švédský life science sektor expanduje
- LIFE TECHNOLOGIES (LIFE) - aktuální graf akcie LIFE TECHNOLOGIES (LIFE) v bodech
- Švédská důchodová reforma - současná inspirace pro Česko.
- Česko – švédská spolupráce při vytváření infrastruktury pro výuku klinické farmakologie v neonatologii a pediatrii v České republice
- B.U.L.S. - Bio Uherce Life Science, s.r.o. , Úherce IČO 27311384 - Obchodní rejstřík firem
- SCIENCE FOR LIFE, s.r.o. v likvidaci , Praha IČO 26198606 - Obchodní rejstřík firem
- SBM Life Science s.r.o. - Zdroje dat
Prezentace
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
16.04.2025 Daňový lexikon pro začátečníky: Praktický…