Patria (Patria Finance)
Investice  |  28.12.2024 10:26:00

Dělat předpovědi je těžké zejména pokud se týkají budoucnosti… - Víkendář

„Před pěti lety jsem nepředpovídal prudký nárůst ceny akcií Nvidie. Ani jsem nepředpovídal prudký nárůst cen bitcoinu. Dnes se domnívám, že mohu poskytnout věrohodné vysvětlení pro chování cen akcií Nvidie, protože její čipy jsou velmi žádané v oblasti investic do umělé inteligence. Na druhou stranu si nemyslím, že mohu poskytnout nějaké smysluplné vysvětlení pro růst cen bitcoinu. I kdybych totiž měl na konci roku 2019 křišťálovou kouli a viděl, jak se bude vyvíjet globální ekonomika, nepredikoval bych, že bitcoin dosáhne 100 000 dolarů.“

Uvedené řádky píše na stránkách The Money Illusion ekonom Scott Sumner, který tento příklad používá pro vysvětlení svého pohledu na makroekonomii a její používání pro predikce a nastavení monetární politiky. V tomto článku se podíváme, jak Sumner vidí užitečnost hlavních modelů používaných pro vysvětlování změn v inflaci. Píše: „Pokud byste v roce 2004 požádali nějakého ekonoma, aby předpověděl průměrnou míru inflace na příštích 20 let, pravděpodobně by zvolil číslo blízko 2 %.“ Toto číslo bylo i tehdy považováno za (neoficiální) cíl Fedu pro inflaci na úrovni PCE. Ve skutečnosti pak inflace za posledních 20 let dosáhla v průměru 2,2 %, což je docela dobrý výsledek.

„Ale samozřejmě je tu ještě vtip o chlápkovi, který se utopil v jezeře s průměrnou hloubkou 4 stopy,“ dodává ekonom v narážce na to, že průměry mohou být zavádějící. V případě inflace není z onoho průměru hned zřejmé, že ta se dostala „z téměř nuly v roce 2009 na vrchol kolem 7 % v roce 2022“. Pokud přitom ekonomové chtějí predikovat konkrétní vývoj, opírají se podle Sumnera většinou o koncepty, jako je Phillipsova křivka, Taylorovo pravidlo či kvantitativní teorie peněz. Pro větší realističnost k tomu mohou být uváženy nabídkové šoky, aby se vysvětlila část inflace, kterou nelze připsat převisu agregátní poptávky.

„Všechny tyto modely mají něco do sebe, ale také některé zásadní nedostatky. Phillipsova křivka pěkně vysvětluje, proč inflace klesla v roce 1982, když nezaměstnanost vzrostla o více než 10 %. Ale neříká nám, proč inflace zůstala nízká během 3,5% nezaměstnanosti v roce 2019, ani nevysvětluje vysokou inflaci v letech 1933 až 1934, kdy nezaměstnanost dosahovala na 25 %.“ Taylorovo pravidlo podle ekonoma dobře vysvětluje, proč nulové úrokové sazby na konci roku 2021 a na začátku roku 2022 vyvolaly vysokou inflaci, ale nevysvětluje, proč inflace zůstala během roku 2010 tak nízko.

Kvantitativní teorie peněz „hezky vysvětluje, proč ceny v letech 1921 a 1930 klesly a proč se inflace v 60. a 70. letech zrychlila. Ovšem často nedokáže vysvětlit meziroční kolísání inflace.“ Přesněji řečeno, různé peněžní agregáty nabízí různé závěry a žádný z nich není dostatečně dobrý, aby se stal relevantním vodítkem. K tomu Sumner zmiňuje vliv fiskální politiky, který vysvětluje část inflace po covidu, ale ne to, proč „nezodpovědná fiskální politika v letech 20152019 nespustila vysokou inflaci“. A ani zpomalení inflace během 80. let. Zdá se přitom, že pohled na fiskální politiku při vysvětlování inflace nejlépe funguje pro rozvojové země, zatímco třeba v Japonsku platí opak.

Zdroj: The Money Illusion

https://scottsumner.substack.com/p/modeling-inflation-dynamics

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

So   8:00  Vtip na víkend: Peníze kazí lidi Markéta Höfferová (Kurzy.cz)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688