Ranní okénko - Dnes inflace v ČR a USA
Dnešní den bude ve znamení inflace. Nejprve se již za pár minut dozvíme výsledek z tuzemska, kdy Český statistický úřad zveřejní cenový vývoj během září. Inflace se během prázdninových měsíců udržela těsně nad 2% cílem, ačkoli se prognózovalo, že by mohlo dojít k jeho podstřelení. S příchodem nového školního roku vzhledem k nižší statistické základně z minulého roku očekáváme postupný nárůst inflace do konce letošního roku směrem k 3% hranici. V září by podle naší predikce mohlo dojít k mírnému zvýšení inflace z 2,2 % v červenci a srpnu na 2,4 % (medián trhu je stejný). Pokud bychom ale brali v úvahu pouze sezónní faktory, inflace by mohla vzrůst dokonce až ke 2,7 %. Nicméně inflaci v září táhly dolů ceny pohonných hmot, které podle našeho odhadu klesly meziročně o více než 10 %. Takto pozitivní efekt ovšem nelze čekat v nejbližších měsících kvůli nárůstu cen ropy na světových trzích způsobené znovu zesilujícím napětím na Blízkém východě, které žene ceny této suroviny vzhůru. Na druhé straně ceny potravin, které stlačovaly inflaci směrem níže téměř v průběhu celého roku, mohou působit tentokrát opačným způsobem. Prostor pro jejich další zlevňování se s určitostí zmenšuje. V případě zboží a služeb předpokládáme nárůst jejich cen takřka identický jako v srpnu, díky čemuž by jádrová inflace zůstala na úrovni 2,4 %. V meziměsíčním srovnání očekáváme snížení cenové hladiny o 0,5 % zejména díky již zmiňovanému vývoji cen pohonných hmot a nižším cenám dovolených, což je běžný sezónní jev.
V odpoledních hodinách dorazí zpráva o vývoji inflace také ze Spojených států amerických. Trh očekává, že meziměsíčně tempo celkové inflace zpomalilo z 0,2 % na 0,1 % a rovněž v případě její jádrové složky z 0,3 % na 0,2 %. To by v meziročním srovnání znamenalo pokles celkové inflace z 2,5 % na 2,3 %, ale jádrová složka by zůstala přikována na úrovni 3,2 %, kde se drží od července. Pokud by se tato predikce trhu naplnila, vliv na očekávání finančních trhů ohledně dalšího postupu Fedu by pravděpodobně byl omezený. Aktuálně trh předpokládá téměř 85% pravděpodobnost snížení sazeb v listopadu o 25bb, přičemž horší výsledek inflace by mohl tyto již tak vysoké sázky ještě zesílit. Rovněž naše prognóza předpokládá na listopadovém zasedání uvolnění měnové politiky v rozsahu 25bb. V USA budou také publikovány každotýdenní údaje z tamního trhu práce o počtu nově podaných i pokračujících žádostech o podporu v nezaměstnanosti. V obou případech se očekává jejich nárůst zhruba o 5 tisíc oproti předchozímu týdnu.
Středeční den byl skoupý na ekonomická data, a tak se pozornost finančních trhů soustředila na večerní zveřejnění zápisu ze zářijového zasedání amerického Fedu, na kterém měnový výbor rozhodl o snížení sazeb o 50bb. Zahájení uvolňování měnové politiky tak bylo razantnější, než které očekávali analytici, naopak v souladu se sázkami trhu. Včerejší písemný záznam měl odhalit argumenty většiny členů měnového výboru a především případný náznak dalšího postupu měnové politiky. Nicméně příliš nových informací jsme se nedozvěděli. Inflace je stále mírně zvýšená, ale dosáhla podle představitelů Fedu dalšího pokroku. Dále ekonomická aktivita je solidní, trh práce zpomaluje, ale nezaměstnanost zůstává na minimech. Většina měnového výboru tak hodnotí rizika jako vyvážená, ale podle některých členů je jádrová inflace stále významně nad 2% cílem, a proto příliš rychlé snižování sazeb by mohlo ohrozit další pokrok v dezinflačním procesu. Další postup uvolňování měnové politiky se bude odvíjet od příchozích dat a Fed bude rozhodovat od zasedání k zasedání, ale měnové podmínky by měly být postupně normalizovány. Snížení o 50bb se tak pravděpodobně nestane normou, což se snažil zdůraznit předseda Powell již na tiskové konferenci po zářijovém rozhodnutí a podobným jestřábím tónem se vyjádřil i na svém posledním veřejném vystoupení a zdá se, že se mu zatím trh podařilo přesvědčit.
Americký index S&P 500 si včera připsal zisk 0,7 % a německý DAX dokonce 1 %. Naopak hodnota pražského PX se snížila o 0,4 %, když ztrácely akcie téměř všech firem na tuzemské burze. Koruna se dnes ráno obchoduje okolo 25,35 EUR/CZK.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vít Mikušek, analytik
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- PHILIP MORRIS ČR A - Akcie PHILIP MORRIS ČR A aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie PHILIP MORRIS ČR A, PHILIP MORRIS ČR - TABÁK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 24.11.2020, historie kurzů měn
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Kdo má dnes svátek?
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Města a obce v ČR - vyhledávání firem a osob na adrese, zajímavosti - Města a obce
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory