Čína má ambiciózní klimatické cíle, Šanghaj chce jít příkladem
Čína je dlouhodobě největším globálním producentem skleníkových plynů, zároveň ale přijímá rozsáhlá opatření na ochranu klimatu. Šanghaj chce jít příkladem, a staví proto solární a větrné elektrárny, podporuje elektromobilitu a nabízí také prostor pro spolupráci s EU.
Mezi klimatické cíle Šanghaje patří také rozšiřování městských parků. Foto Shutterstock
Šanghaj pro splnění svých uhlíkových cílů formulovala rámec zásad a definovala 10 akčních plánů, mezi které patří například renovace budov, výstavba fotovoltaiky, posilování železniční dopravy, podpora inovačních center, zvyšování počtu parků ve městě a lesů v krajině. Šanghaj také plánuje podporu klíčových průmyslových odvětví, jako je ocelářství a energetika, s cílem dosažení minimální uhlíkové emise a uhlíkové neutrality.
Energie ze slunce i vody
V této souvislosti čínská vláda letos schválila plán Šanghaje na výstavbu offshore větrných elektráren s kapacitou 29 gigawattů. Díky projektu by Šanghaj měla získávat přibližně 100 terawatthodin čisté elektřiny ročně, což je více než polovina její roční spotřeby. Město by podle některých zdrojů mělo dostávat zelenou energii i ze severní provincie Vnitřní Mongolsko prostřednictvím státem podporované dálkové sítě.
Jako součást série iniciativ, které mají Šanghaj přizpůsobit čínským národním cílům v oblasti klimatu, město rovněž oznámilo plány na výstavbu solárního projektu o výkonu 1 GW u pobřeží města. Solární projekt, který se bude skládat z několika parků, bude vybudován vedle pobřežních větrných turbín v pobřežních čtvrtích města, zejména Fengxian, Lingang a Jinshan. Šanghaj shání nabídky na rozvoj solárního projektu, přičemž první kolo soutěžního přidělování by mělo začít před koncem roku 2024.
Město omezuje prodej tradičních aut
V boji proti emisím pomáhá i místní politika registrace nových vozidel. Šanghaj už v roce 1994 zahájila omezení prodeje benzinových vozidel, kdy se kupující musí o registrační značky ucházet prostřednictvím aukcí a loterií. Vítězní uchazeči musí zaplatit v přepočtu až 300 tisíc korun, což samozřejmě zvyšuje prodej elektromobilů ve městě, jejichž registrace je i v roce 2024 stále bezplatná; od 1. ledna 2023 nelze již však bezplatně registrovat auta s hybridním pohonem, včetně modelů elektrických vozidel s prodlouženým dojezdem – EREV. V minulém roce bylo registrováno více než 300 tisíc elektrických vozidel, což je nejvíce mezi čínskými městy.
Šanghaj je v boji proti klimatické změně velmi aktivní. Každý rok se zde koná Shanghai Climate Week, který je společnou iniciativou více než 100 globálních ekologických partnerů probíhající za podpory OSN a čínské vlády. Tato platforma podporuje mezinárodní výměnu a spolupráci v oblasti změny klimatu s cílem udržitelnější budoucnosti.
Aktivní ve spolupráci s městem jsou například Dánsko, Finsko a Norsko, které plánují zorganizovat do jara 2025 v rámci společné iniciativy Nordics for Climate Action zaměřené na inovativní řešení a mezinárodní spolupráci v boji proti změně klimatu, celou řadu workshopů a dalších aktivit zaměřených na energetickou transformaci, udržitelný rozvoj měst a oběhové hospodářství. Akcí se zúčastní i zástupci podnikatelské sféry jednotlivých zemí.
EU spustila ekologickou kampaň
Šanghaj je dlouhodobě známá jako klíčová lokalita pro mezinárodní výměnu v Číně a především v oblasti čistých technologií skýtá mnohé příležitosti pro navázání spolupráce. Mimo jiné i proto Evropská unie spustila v Číně druhý ročník ekologické kampaně Sustainability Tour, jejím cílem je seznámit veřejnost se spoluprací EU a Číny v oblasti životního prostředí, klimatu, energetiky a udržitelnosti. V rámci akce, kterou podpořil i Generální konzulát ČR v Šanghaji, zástupci členských zemí a čínských partnerů absolvovali v Šanghaji projížďku na kolech, Delegace EU také oslovila čtyři místní blogery, aby navštívili 14 lokalit ve 12 čínských měst a obcí, kde se realizuje 21 společných aktivit. Jejich výstupy budou zveřejňovány na webu EU Delegace nebo Keys to Europe a největších místních platformách Weibo, Douyin a Xiaohongshu.
Jan Kubačka, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Šanghaji
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?