Etiopie liberalizuje ekonomiku, láká investice a technologie
Etiopie je druhou nejlidnatější zemí Afriky a pátou největší ekonomikou v subsaharské Africe. Její vláda pokračuje v procesu postupné ekonomické liberalizace a v realizaci reformních kroků, které se týkají otevírání bankovního sektoru, přilákání zahraničních investic, posilování právního státu a podpory soukromého sektoru. Země ale také čelí dlouhodobě náročným ekonomickým výzvám, jako jsou vysoká míra inflace nebo znepokojivě vysoký nedostatek devizových rezerv.
Zemědělství a navazující sektory jsou stále tahouny etiopské ekonomiky. Na snímku třídění kávových bobů. Foto: Shutterstock
Do konce letošního července Etiopie rovněž čelila rostoucí mezeře mezi oficiálními a paralelními směnnými kurzy domácí měny. Růst reálného HDP loni dosáhl 7,2 %, přičemž největší podíl na tempu růstu měl sektor služeb a zemědělství. Meziroční míra inflace byla na úrovni 30,2 %, což znamenalo nepatrný pokles ve srovnání s rokem 2022 (33,9 %). Podle odhadů přibývají v Etiopii tři miliony lidí za rok, letos populace země překročí hranici 129 milionů obyvatel. Hrubý domácí produkt na obyvatele, přepočtený podle parity kupní síly, loni dosáhl výše 3 750 USD.
SOUBOR REFOREM
Etiopská vláda v rámci zásadních politických změn představila letos v dubnu soubor ekonomických reforem (HGER 2.0. – Home Grown Economic Reform), které mají mimo jiné přinést rozsáhlé změny dlouhodobých investičních pravidel a umožnit zahraniční účast v klíčových ekonomických sektorech, včetně exportu, importu, velkoobchodu a maloobchodu. Cílem těchto reforem je přilákat do země zahraniční kapitál, zahraniční expertní skupiny, podpořit etiopský export, modernizovat jednotlivá odvětví ekonomiky a umožnit cizincům nakupovat rezidenční nemovitosti.
V souvislosti s prohlubující se mezerou mezi oficiálními a paralelními směnnými kurzy etiopské měny vyhlásila Národní banka Etiopie na konci července s okamžitou účinností zavedení tržního systému směnných kurzů. Tento krok je součástí zmíněných hospodářských reforem. Cílem nového systému směnných kurzů je sladit etiopskou měnu s tržní realitou, řešit nedostatek deviz potřebných pro rozvoj etiopské ekonomiky a odstranit růstová omezení. Mezi klíčové prvky etiopské devizové reformy mimo jiné patří posun k tržnímu režimu, který komerčním bankám umožňuje od data vyhlášení volně nakupovat a prodávat cizí měny svým klientům a mezi sebou. Centrální banka také zrušila striktní požadavky na odevzdávání přebytečných deviz. Tento počin vyvolal okamžitou devalvaci etiopského birru zhruba o 30 procent.
SNAHA UDRŽET TEMPO RŮSTU
Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu by zaváděné reformy mohly v příštích čtyřech letech udržet roční růst etiopského HDP na úrovni okolo 8 %, postupně snížit míru inflace na 10 %, zvýšit fiskální příjmy na 11 % HDP, snížit celkové zadlužení na 35 % HDP a dosáhnout úrovně exportu zboží a služeb na úrovni 20 miliard USD. V případě přímých zahraničních investic se odhaduje jejich výše kolem 6 miliard USD. Zaváděné reformy by měly rovněž napomoci k dosažení žádoucí úrovně devizových rezerv ve výši 10 miliard USD, což je podle dnešních měřítek částka postačující na pokrytí etiopského importu po dobu 3,5 měsíce.
Cesta k pitné vodě bývá v Etiopii stále náročná. Foto: Shutterstock
TAHOUNEM JE STÁLE ZEMĚDĚLSTVÍ
Zásadní hnací silou hospodářského růstu Etiopie zůstává sektor zemědělství. Vláda ve svém desetiletém plánu hospodářského rozvoje stanovila prioritní cíl zvýšit produkci a produktivitu zemědělského sektoru, zvýšit příjmy z exportu agrárních produktů a snížit výrobní náklady využíváním dosud nevyužité orné půdy i zaváděním moderních technologií. Zemědělství je největším odvětvím etiopské ekonomiky, loni se podílelo na HDP téměř pěti miliardami USD. Zemědělství rovněž výrazně ovlivňuje úroveň etiopského exportu a míru zaměstnanosti.
Většímu rozvoji zemědělského sektoru v zemi však dosud brání slabé tržní vazby, nízká úroveň infrastruktury, zastaralé technologie, omezená dostupnost vstupů a nedostatek zemědělských strojů.
OD ROZVOJOVÉ POMOCI K DALŠÍMU BYZNYSU
V současné době se prověřují možnosti a probíhají jednání v rámci Zahraniční rozvojové spolupráce České republiky o možném posílení mechanizace ve spolupráci se státní firmou Ethiopean Agricultural Businesses Corporation (EABC). Jedná se o státní firmu založenou v roce 2015 za účelem koordinace nákupů zemědělských vstupů, mechanizace a koordinované údržby zemědělských strojů a zařízení.
EABC je mimo jiné zároveň klientem pro již probíhající dodávky traktorů české značky Zetor na etiopský trh. Očekávaný synergický efekt výsledků aktivit v rámci rozvojové pomoci a stávající úspěšné spolupráce s EABC při dodávkách traktorů Zetor by do budoucna mohl podpořit případné záměry dalších českých firem působících v oblasti zemědělského strojírenství na etiopském trhu.
Těžba soli v etiopském Afarsku. Foto: Shutterstock
POPTÁVKA PO PITNÉ VODĚ
Dalším sektorem, který dává do budoucna příležitost k uplatnění českých firem v Etiopii, je vodohospodářství a technologie na dodávku a čištění pitné vody. Nabídka pitné vody například v Addis Abebě nestačí k uspokojení potřeb obyvatel města. Úřad pro zásobování vodou hlavního města proto pracuje na několika projektech, které mají problém s dodávkami vody vyřešit. Úřad loni poskytl předběžný informativní přehled o předpokládaných potřebách zařízení a příslušenství pro zásobování vodou do roku 2025.
Mezi požadované výrobky a technologie patří pokročilé vodoměry s chytrými funkcemi, systémy rozvodů a řízení dodávek vody, zařízení pro detekci netěsností, technologie pro čištění a úpravu vody i potrubní armatury včetně příslušenství. Mnohé z toho mohou nabídnout také české společnosti. Letos v dubnu proběhla v Addis Abebě v rámci projektu ekonomické diplomacie PROPED prezentace firem SG Geotechnika, SDCom, Apimoso a Sigma Group, které se představily potenciálním etiopským partnerům. Výsledkem byl kromě navázání vzájemných kontaktů a příslibu další spolupráce podpis trojstranného Memoranda o porozumění českým výrobcem mobilních úpraven vod Apimoso, Ministerstvem vody a energetiky Etiopie a skupinou Ethio Engineering Group.
ZÁJEM O TĚŽAŘSKÉ TECHNOLOGIE I INVESTICE
Během loňské návštěvy českého premiéra Petra Fialy v Addis Abebě a následující návštěvy etiopského předsedy vlády v Praze byl za jednu z prioritních oblastí spolupráce vytipován sektor těžby. Etiopští představitelé se zmiňují o vynikajících referencích českých firem v oblasti průzkumu vodních zdrojů a nerostného bohatství. Africká země opakovaně projevuje zájem o nabídku českých společností, které se zabývají dodávkami těžebních technologií a technologií k průzkumu nerostného bohatství, zároveň ale dává jasně najevo, že stojí především o zahraniční investice. Ty mají umožnit dokapitalizaci celého těžebního sektoru.
Etiopie má zmonitorované zdroje svého nerostného bohatství dosud jen na zhruba 30 procentech území a potřebuje technologie nejen k těžbě, ale i k dalšímu průzkumu. Proto projevuje zájem o „import“ českých expertů a know-how nejen z oblasti těžby, ale také geologického průzkumu. Své aktivity se snaží v Etiopii dále rozvíjet česká společnost Liaz ve spolupráci s Etiopským geologickým institutem. Společnost Liaz nabízí svoji technologii průzkumu a objevování nových zdrojů nerostného bohatství pomocí dálkově ovládaných vrtulníků Skyspotter. Vzhledem ke schopnosti těchto bezpilotních vrtulníků nést i zařízení k postřiku škůdců zemědělských plodin by případný úspěch této firmy na etiopském trhu zanechal významnou českou stopu ve strategických oblastech etiopské ekonomiky, kterými zemědělství a těžba bezesporu jsou.
OPRAVY LETADEL I NEMOCNIČNÍ LŮŽKA
Dalšími sektory, ve kterých již české firmy v Etiopii dlouhodobě úspěšně působí, jsou zdravotnictví a obranný průmysl.
Konkrétním příkladem úspěšných aktivit je pokračující spolupráce etiopského letectva s firmami Omnipol a Aero Vodochody. Jedná se o probíhající generální opravy a upgrade šesti proudových letadel L-39 dodaných do Etiopie z Česka v devadesátých letech minulého století. Realizace projektu probíhá na letecké základně ve městě Bishoftu nedaleko Addis Abeby.
Významné jsou rovněž realizované projekty společnosti Linet, která v posledních letech dodává nemocniční postele a zařízení do etiopských nemocnic.
VÍTĚZSLAV SCHWARZ, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Addis Abebě
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Etiopie - ekonomika a finance Etiopie
- Etiopie: těžební sektor rekordně roste a láká nové investory
- Etiopie představila ambiciózní plán rozvoje infrastruktury a láká zahraniční investory
- Etiopie: industriální parky přispívají k růstu průmyslové produkce a lákají zahraniční investory
- Technologie - Investice do technologií
- Technologie - Investice do technologií
- Vedoucí/vedoucího oddělení ekonomiky a financování investic odboru investic - nabídka práce
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?