Angola modernizuje ropný a plynárenský průmysl, láká investice i technologie
Angola je jednou z afrických zemí nejvíce závislých na vývozu ropy a plynu (produkce tvoří téměř 30 % HDP a 95 % exportu) a je tedy významně ovlivněna volatilitou světových cen. Země nyní prochází velkými změnami v energetice. Díky významným reformám se stala atraktivní destinací pro mezinárodní investice, které podporují růst a udržitelnost energetického trhu.
Od roku 2017 Angola provádí reformy, které modernizují její ropný a plynárenský sektor. Zřízení Národní agentury pro ropu, plyn a biopaliva (ANPG) v roce 2021 snížilo byrokracii a zvýšilo transparentnost, čímž se Angola stala atraktivnější pro mezinárodní investory. Inovativní smlouvy o rizikových službách (RSC), zavedené v roce 2020, nabízejí společnostem garantované platby za průzkum a rozvoj, čímž snižují finanční riziko a podporují investice. To již umožnilo společnostem jako Chevron a ExxonMobil prozkoumat nové oblasti, jako je například Dolní konžská pánev.
Reformy přilákaly zahraniční investice a pokročilé technologie, což podpořilo tvorbu pracovních míst a hospodářský růst na místní úrovni. Angola posiluje své schopnosti v oblasti hlubokomořského průzkumu prostřednictvím mezinárodních partnerství. Země se rovněž zaměřuje na vyvážení hospodářského rozvoje s ochranou životního prostředí. Podporou udržitelných postupů a čistších energetických možností zajišťuje Angola ekologičtější budoucnost svého ropného a plynárenského odvětví.
POTŘEBA DALŠÍCH REFOREM
Přestože bylo reformami dosaženo pokroku, je nezbytné pokračovat v jejich nastaveném tempu, aby bylo možné řešit dílčí výzvy, jakými jsou například dokončení privatizace státní ropné společnosti Sonangol, zlepšení bezpečnosti či zvýšení transparentnosti. Angola by měla zdokonalit svůj regulační rámec, aby přilákala více investic. Je třeba také zjednodušit administrativní procesy, aby se odvětví stalo dynamičtějším a konkurenceschopnějším.
Je nutné, aby země pokračovala v budování domácího hodnotového řetězce pro zemní plyn a podporovala „čistší“ druhy energie, které pomohou k dlouhodobému růstu a snížení závislosti na zahraničních odborných znalostech. Angola by tak měla využít současné příjmy k investicím do obnovitelných zdrojů energie a připravit se na globální přechod k udržitelným energetickým zdrojům.
ŠANCE PRO ČESKÉ FIRMY
V rozvoji těchto segmentů se nabízí spousta příležitostí pro české podniky, které mohou uplatnit své produkty a řešení. Jedná se zejména o firmy z oblasti energetiky, strojírenství a investičních celků. Společnosti zabývající se těžebním průzkumem mají rovněž šanci uspět. S ohledem na environmentální prvek reforem se dále naskýtají obchodní příležitosti i českým firmám z oblasti zelených technologií a udržitelnosti.
Miroslav Veselka, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Pretorii
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Více zpráv k tématu Plyn - LNG, CNG, LPG
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři