Ranní okénko - Týden dovolené pro českou ekonomiku vyplní data z Německa
Tento týden bude takřka v prázdninovém módu pro českou ekonomiku, jejíž kalendář neobsahuje žádné nové ekonomické ukazatele. Mnoho dat neočekáváme ani ze zahraničí, přesto se v týdnu dozvíme alespoň více o inflaci v eurozóně či předstihových ukazatelích německého průmyslu.
Týden otevřou data ze Spojených států amerických, kde dnes vychází tzv. Leading Economic Index (LEI) podle Conference Board. Přestože v minulosti pohyby Leading indexu často korelovaly s hlavním americkým akciovým indexem S&P 500, v průběhu posledních dvou let byla tato spojitost významně přerušena, a LEI tak už 22 měsíců v řadě klesá, ačkoli tempo poklesu zvolňuje. Trh očekává pokles i nyní, a to ve výši -0,3 % m/m (vs -0,2 % v červnu a -0,6 % v květnu).
Úterý přinese výsledky indexu cen průmyslových výrobců v Německu, který se pozvolna začíná dostávat do kladných hodnot alespoň v meziměsíčním vyjádření. Nízká poptávka v průmyslu zatím zdražování nenahrávala, což by se mohlo postupně změnit ve druhé polovině tohoto roku. V červenci trh očekává, že mohlo dojít k mírnému cenovému růstu ve výši 0,2 % m/m. V meziročním vyjádření by to stále znamenalo pokles ve výši 0,8 %, ale i zde je patrný trend zpomalující deflace (-1,6 % r/r v červnu). Dále bude zveřejněna finální spotřebitelská inflace v eurozóně za červenec, kdy očekáváme, že docházelo k meziměsíční stagnaci a mírně rychlejšímu meziročnímu růstu cen ve výši 2,6 %.
Ve středu je ekonomický kalendář prázdný, ve čtvrtek však dorazí předběžné výsledky indexu nákupních manažerů podle S&P v Německu i v celé eurozóně, odpoledne pak v USA. V Evropě trh očekává podobné hodnoty jako předchozí měsíc, případně jen velmi mírné zlepšení. Náš odhad počítá s možností mírného zhoršení v Německu z 43,2 bodů na 42,9, o něco pesimističtější jsme i ohledně eurozóny (odhad 45,6 vs 45,8 v červenci). Podle průzkumu Reuters by se mohl lehce snížit i výsledek v USA, který by však i v takovém případě zůstal bezpečně nad hranicí 50 bodů. Odpoledne pak vychází ještě spotřebitelská důvěra v eurozóně a statistika prodeje existujících domů v USA.
Závěrem týdne se budeme soustředit zejména na Spojené státy, které však v pátek nabídnou pouze data z nemovitostního trhu. Konkrétně půjde o statistiky stavebních povolení a také prodejů nových domů, jejichž počet by se podle průměru analytických odhadů Reuters měl mírně zvýšit.
Pohled zpět:
Minulý pátek přinesl ceny výrobců v České republice v červenci, kdy došlo k jejich překvapivému nárůstu o 0,6 % v meziměsíčním vyjádření. Takový nárůst přitom nikdo v rámci analytické obce neočekával. K vyššímu růstu cen přispělo zdražení téměř ve všech kategoriích kromě zboží dlouhodobé spotřeby, které zlevnilo o mírných 0,1 % m/m. Meziroční míra inflace v průmyslu zůstala přívětivá, když vzrostla na 1,7 % (vs 1 % v červnu). V souvislosti se stále nízkou poptávkou v průmyslu, slabým výkonem Německa a příznivému cenovému vývoji v předchozích měsících by tak současný nárůst neměl představovat problém z hlediska udržení střednědobé cenové stability.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5219
Z USA v pátek dorazila smíšená data, když oproti očekávání poklesl počet vydaných stavebních povolení, a zejména pak počty nově zahájené výstavby. Výsledky nemovitostního trhu kompenzoval alespoň průzkum University of Michigan, dle kterého došlo ke zlepšení spotřebitelského sentimentu, a to i oproti očekáváním (67,8 vs odhad 66,9 bodů a 66,4 bodů v červenci).
Akciové trhy v USA v pátek vzrostly jen mírně, S&P 500 skončil denním výsledkem +0,20 % a celý týden uzavřel úspěšným výkonem (+3,78 %). Německý DAX v pátek vzrostl o 0,77 %, pražský PX přidal 0,14 %. Koruna týden zakončila těsně pod úrovní 25,2 EUR/CZK.
Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Úrokové sazby - úroky z vkladů.
- Srovnání hypoték - porovnání úrokových sazeb a poplatků hypotéky
- Graf úrokových sazeb hypoték
- Úroková sazba hypotéky
- Srovnání půjček - sazby, podmínky, poplatky
- Sazba D57d, tarif D57d - elektřina
- Úrokové sazby ČNB
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Graf USD / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy měn - kurzovní lístek ČNB
- Graf EUR / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
Prezentace
12.02.2025 iPhone 16 Pro za 699 Kč! Nová služba nemá v…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ambiciózní plány Volva: Pomohou autonomní nákladní vozy americké nákladní dopravě?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Zlatý býk je k nezastavení: Zlato překonalo hranici 2 900 USD
Štěpán Křeček, BHS
Cestovní ruch je na vzestupu. Rok 2024 výrazně překonal předpandemický rok 2019
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v únoru snižuje úrokové sazby, ale s jejich dalším poklesem bude velmi opatrná
Charu Chanana, Saxo Bank
Scénář obchodní války 2.0: Co to znamená pro vaše portfolio?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Iva Grácová, Bezvafinance
Dětská platební karta? Na tuhle chybu rodiče nejčastěji doplácejí
Marek Pokorný, Portu
Investování se stává běžnou součástí života. Zájem Čechů o něj roste
Jaroslav Rada, Česká síť
Pavla Berdár, Delta Green
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Jáchym Knedlhans, Direct Family
V roce 2025 přichází spousta změn na silnicích - rostou ceny známek, začnou chodit pokuty
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
?
Okénko pro podnikatele
Lukáš Novotný, Geis
Logistická firma Geis posiluje: Akvizice skupiny Gras a poboček Krüger