Tuzemský průmysl v červnu zřejmě pokračoval v poklesu (Ranní zpráva z finančního trhu)
Dnešek přinese zejména nová data z průmyslu, a to jak z českého, tak i německého. Tuzemská průmyslová produkce podle nás v červnu meziměsíčně klesla pod tlakem slabé poptávky a pokračujících problémů s dodávkami dílů v automobilovém průmyslu. V Německu očekáváme mírný meziměsíční nárůst objemu továrních objednávek, avšak zejména vlivem běžně volatilních velkých zakázek. Z meziročního úhlu pohledu ale průmyslové indikátory zůstanou v obou zemí v hlubokém poklesu. Zveřejněny dnes budou také červnové maloobchodní tržby v eurozóně a bilance amerického zahraničního obchodu za stejný měsíc.
Slabé jsou i indikátory z německého průmyslu
Po oživení ve druhé polovině loňského roku německé tovární objednávky v dosavadním průběhu letošního roku slábly. Odhadujeme, že v červnu se reálný objem továrních objednávek zvýšil o 0,5 % m/m. Šlo však podle nás hlavně o vliv velkých zakázek, které jsou tradičně více volatilní a v předchozích dvou měsících vedly k větším výkyvům. Předstihové indikátory typu PMI přitom ukazují na pokračující slabost německého průmyslu.
V červnu očekáváme další pokles tuzemské průmyslové produkce. Ta se podle nás meziměsíčně snížila o 0,5 % po květnovém poklesu o 2,2 %. Průmyslníky trápí hlavně nedostatečná poptávka a v automobilovém průmyslu navíc přetrvávají problémy s dodávkami výrobních vstupů. Podle dat Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) došlo po sezonním očištění k meziměsíčnímu poklesu výroby o 0,2 %. PMI ze zpracovatelského průmyslu se přitom stále nachází hluboko v pásmu kontrakce (43,8 b. za červenec) a moc nadějí na oživení v nejbližších měsících tedy nedává.
Na trzích rostou obavy o zdraví americké ekonomiky
České maloobchodní tržby bez prodejů aut v červnu meziměsíčně vzrostly v reálném vyjádření o 0,7 %. Šlo však z velké části o korekci květnového poklesu, který se po revizích dat z předchozího měsíce prohloubil z původních -0,1 % na současných -0,5 % m/m. Meziročně byly červnové tržby po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dní vyšší o 4,4 % a mírně tak překonaly tržní konsensus ve výši 4,1 %. Oproti předpandemickému únoru 2020 ale byly tržby bez prodejů aut stále o 2,6 % nižší. Z hlediska struktury rostly hlavně reálné tržby za prodej nepotravinářského zboží. Ty byly v červnu meziměsíčně vyšší o 1,6 %. Rostly ale i tržby za prodej pohonných hmot, a to o 1,0 % m/m. Tržby za prodej potravin naopak meziměsíčně klesly o 0,8 %. Více jsme k tomu psali zde: https://bit.ly/Retail_Jun24.
Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny výrazně klesla. Srpnový indikátor Sentix zaznamenal pokles z -7,3 b. na -13,9 b., zatímco se čekalo -8,0 b. Zveřejněny byly také finální odhady PMI z oblasti služeb za červenec. Ten německý byl revidován mírně směrem vzhůru z 52,0 b. na 52,5 b., zatímco PMI z eurozóny zůstal beze změny na 51,9 b. Ceny průmyslových výrobců v eurozóně v červnu meziměsíčně vzrostly o 0,5 %, především v důsledku vyšších cen energií (+1,6 % m/m). Jejich meziroční pokles se tak ve výsledku zmírnil z 4,1 % na 3,2 %.
Poslední slabá data z USA vyvolala překvapivě silnou negativní odezvu finančních trhů. Šlo především o reakci na slabá data americké zaměstnanosti. Ta vedla k nárůstu obav o zdraví americké ekonomiky, která se dosud zdála být odolná, a to z velké části právě v důsledku silného trhu práce. Na finančních trzích tak rostla riziková averze, což se podepsalo na poklesu akciových trhů. Rostoucí obavy ohledně toho, že by ekonomika USA mohla spadnout do recese posunuly ke slabším úrovním také kurz amerického dolaru. Ten vůči euru během včerejšího evropského obchodování ztratil přibližně 0,7 % a posunul se nad 1,098 USD/EUR. Slabší dolar byl pravděpodobně i důvodem včerejšího posílení koruny. Ta oproti euru zpevnila o zhruba 0,3 % a její kurz se dostal pod 25,30 CZK/EUR.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Korekce na americkém nemovitostním trhu zřejmě pokračovala i v říjnu (Ranní zpráva z finančního trhu)
- Ranní zpráva z finančního trhu: Průmysl ve Francii v červnu mírně zkorigoval své tempo růstu
- Tuzemská inflace na začátku roku zřejmě zpomalila pod 2 % (Ranní zpráva z finančního trhu)
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky