Slabá data z Evropy a silný trh práce v USA vedly k dalšímu posílení amerického dolaru (Komentář)
Ekonomická data potvrzují pokračující slabost evropské ekonomiky, a to především v souvislosti s problémy v průmyslu. Listopadový výsledek německého průmyslu sice dopadl lépe, než se čekalo, když jeho produkce zaznamenala meziměsíční nárůst o 1,5 % oproti očekávaným +0,5 % m/m. Struktura tohoto vývoje ovšem ukazuje, že za tím stála hlavně vyšší výroba energetického průmyslu podpořená chladným počasím a rovněž stavebnictví, které je v Německu také zahrnováno do průmyslové produkce. Navzdory silnému meziměsíčnímu růstu však průmyslová produkce zůstala v hlubokém meziročním poklesu ve výši 2,8 %. Obdobný byl i vývoj v pro Německo důležitém automobilovém průmyslu, kde výroba meziměsíčně vzrostla o 0,8 %, meziročně však byla o 4,6 % nižší. Podle dostupných předstihových indikátorů je přitom malá šance na to, že v nejbližších měsících dojde ke zlepšení situace. Objem německých továrních objednávek v listopadu propadl meziměsíčně o 5,4 % a meziročně byl nižší o 1,7 %. Důvodem byla hlavně běžně volatilní kategorie objednávek ostatních dopravních prostředků, ale i bez ní objem zakázek pouze meziměsíčně stagnoval.
Podporu evropské ekonomice by tak letos měly poskytnout hlavně zvyšující se útraty domácností posilněné růstem reálných příjmů. Vývoj maloobchodních tržeb je ale v poslední době spíše zklamáním. V listopadu byly maloobchodní tržby v eurozóně meziměsíčně vyšší pouze o 0,1 % a meziročně rostly o 1,2 %. Vliv na zdrženlivost spotřebitelů může mít nejistota ohledně dalšího vývoje ekonomiky eurozóny, ke které přispívají politické problémy v řadě členských států. Očekávání jsou spíše pesimistická, což potvrdil indikátor důvěry v ekonomiku eurozóny od Evropské komise. Ten v prosinci zaznamenal významný meziměsíční pokles a dostal se na nejnižší úroveň od října 2023. Ke zhoršení důvěry došlo u spotřebitelů a průmyslníků, zatímco v oblasti služeb došlo k nepatrnému zlepšení. Inflace v eurozóně se v prosinci vyvíjela v souladu s očekáváními, když ta celková zrychlila z 2,2 % na 2,4 % y/y a jádrová zůstala beze změny na 2,7 % y/y. Pro letošní rok pro oba tyto cenové ukazatele očekáváme další zvolnění. Zatímco celková inflace by se měla v průměru dostat mírně pod 2 %, ta jádrová zřejmě zůstane nad touto úrovní.
Tuzemský průmysl v listopadu výrazně propadl. Jeho produkce byla meziměsíčně nižší o výrazných 1,5 %. Navíc šlo již o třetí meziměsíční pokles v řadě. Oproti loňskému roku pak průmyslová produkce podobně jako v Německu zaostávala o 2,7 %, což byl výrazně hlubší pokles, než s jakým se počítalo (konsensus činil -0,5 % y/y). V samotném zpracovatelském průmyslu bylo listopadové snížení výkonu ještě výraznější (-1,8 % m/m). Jedním z důvodů byl pokles výroby motorových vozidel meziměsíčně o 7,8 % a meziročně o 7,1 %. Zatímco produkci aut se v listopadu nedařilo, jejich vývozu ano, což je projevilo v pozitivním vývoji bilance českého zahraničního obchodu. Důvodem však mohlo být dokončení a vývoz dříve rozpracované produkce, když v loňském roce automobilky stále do jisté míry čelily problémům s chybějícími výrobními součástkami. Oproti průmyslu, který se nadále propadá, tuzemské stavebnictví podle posledních dat částečně oživuje. Jeho produkce druhý měsíc v řadě rostla silným meziměsíčním tempem (v listopadu o 1,8 % m/m), za předpandemickou úrovní ovšem stále zaostávala o 6 %. Více jsme listopadová data z reálné ekonomiky analyzovali zde: https://bit.ly/3DPV9y8. Tuzemský podíl nezaměstnaných osob v prosinci vzrostl z 3,9 % na 4,1 %. Šlo však především o vliv sezonnosti a po sezonním očištění tak podle našeho odhadu třetí měsíc v řadě podíl stagnoval na 4,0 %. Český stát pak v loňském roce hospodařil s deficitem ve výši 271,4 mld. CZK, který tak byl oproti schváleným 282 mld. CZK o něco nižší (více k tomu zde: https://bit.ly/4gEu6V5).
Silná data z amerického trhu práce podpořila dolar v jeho posilujícím trendu. V prosinci bylo v nezemědělském sektoru USA vytvořeno 256 tis. nových pracovních míst po listopadových 212 tis. Prosincový výsledek překonal konsensus o výrazných 91 tis. a ukázal tak na přetrvávající sílu tamního trhu práce. Ten poskytuje podporu spotřebitelským výdajům, které jsou hlavním zdrojem svižného růstu americké ekonomiky. Robustnost spotřebitelského sektoru potvrdil i ISM index ze služeb, který v prosinci vzrostl z 52,1 b. na 54,1 b. Nezaměstnanost se v USA nadále drží na nízkých úrovních. V prosinci se dokonce nepatrně snížila z 4,2 % na 4,1 %, zatímco konsensus očekával její stagnaci. Nepatrně za odhady naopak zaostal prosincový vývoj hodinových výdělků, jejichž meziroční růst zpomalil z 4,0 % na 3,9 %. Dolarové sazby se tak v mezitýdenním srovnání posunuly výše. Trend jejich nárůstu souvisí nejen se silnými daty, ale i s očekávanými dopady nastupující Trumpovy administrativy. Finanční trh ve výsledku pro letošní rok nyní očekává pouze jedno jediné snížení úrokových sazeb Fedu o 25 bb, a to až v září. Rostoucí dolarové sazby, rozšiřující se nůžky mezi americkou a evropskou ekonomikou a globálně zvýšená politická nejistota je živnou půdou pro posilující americkou měnu. Ta během tohoto týdne vůči euru zpevnila o 0,5-0,6 % a přiblížila se k hranici 1,02 USD/EUR. Dolar je tak nejsilnější za více než dva roky.
Středoevropské měny na silný dolar v tomto týdnu překvapivě nereagovaly. Česká koruna si v mezitýdenním srovnání polepšila o 0,2-0,3 % a její kurz se posunul k 25,08 CZK/EUR. Slabá data z tuzemského průmyslu se tak v podstatě obešla bez reakce na kurzu tuzemské měny. Ještě lépe v mezitýdenním srovnání dopadl maďarský forint, který posílil o přibližně 0,5 %. Kurz polského zlotého pak zůstal zhruba beze změny. Vliv silného dolaru v tomto týdnu nebyl patný ani na ostatních měnách rozvíjejících se trhů.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Úřad práce - nabídky práce, úřady práce
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- Dolar, Australský dolar AUD, kurzy měn
- Dolar, Kanadský dolar CAD, kurzy měn
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Anglické jednotky délky, americké jednotky délky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Kalkulačka online 2021 i 2020 - čistá mzda, hypotéky a další kalkulačky
- Koronavirus v Evropě
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
Benzín a nafta 21.01.2025
Natural 95 36.63 Kč | Nafta 36.03 Kč |
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti