Srpen ve znamení výrazného, avšak zřejmě dočasného poklesu evropské inflace (Ranní zpráva z finančního trhu)
Předstihová data z Německa a Španělska by dnes měla předznamenat srpnový pokles inflace v eurozóně. Ta bude zveřejněna zítra. Očekáváme její snížení z 2,6 % na 2,2 % y/y, hlavně však v důsledku vyšší srovnávací základy související s loňským růstem cen energií. Dnešní kalendář obsahuje také srpnové indikátory důvěry v ekonomiku eurozóny od Evropské komise. Zatímco nálada v průmyslu pravděpodobně zůstala pesimistická, v případě služeb očekáváme zlepšení. Mělo by ale jít o dočasný efekt olympijských her v Paříži. Zpřesněný odhad amerického HDP za druhé čtvrtletí by měl potvrdit stále svižný růst tamní ekonomiky podpořený robustní spotřebitelskou poptávkou. Deflátory PCE pak podle nás ukáží na ústup inflačních tlaků v USA a týdenní počty nových žádostí by měly setrvat mírně nad 200 tis., tedy z historického úhlu pohledu na stále nízkých úrovních.
Růst americké ekonomiky zůstává robustní
Data z členských států předznamenají pokles srpnové inflace v eurozóně do blízkosti dvouprocentního cíle. Předběžný odhad harmonizované inflace v Německu podle nás ukáže na zmírnění meziročního růstu spotřebitelských cen z 2,6 % na 2,2 %, v případě Španělska pak z 2,9 % na 2,5 %. Z velké části ovšem půjde o vliv vyšší srovnávací základny spojené s loňským rychlým růstem cen energií. Letos v srpnu navíc pravděpodobně došlo k výraznému meziměsíčnímu zlevnění pohonných hmot, což jen zesílilo protiinflační působení energetické části spotřebitelského koše. Inflace za celou eurozónu bude zveřejněna zítra a my čekáme její snížení z 2,6 % na 2,2 % y/y s tím, že efekt vyšší srovnávací základny by se na tom měl podílet z 0,3 pb. Rizika našeho odhadu navíc vidíme jako vychýlená směrem k ještě hlubšímu poklesu na 2,1 % y/y. Naproti tomu u jádrové inflace očekáváme jen mírné zvolnění z 2,9 % na 2,8 %. Ještě do konce letošního roku ale celková inflace v eurozóně pravděpodobně opět zrychlí nad 2,5 % y/y, když dojde k odeznění výše zmíněného efektu vyšší základny, který by měl být patrný rovněž v září a říjnu.
Zpřesněný odhad amerického HDP za druhé čtvrtletí by měl potvrdit svižnou růstovou dynamiku na 2,8 % q/q anualizovaně podpořenou robustní poptávkou domácností. Růst spotřeby domácností by se měl pohybovat nad 2 % q/q anualizovaně. Zveřejněny budou také deflátory PCE za druhé čtvrtletí, které jsou pro Fed hlavním měřítkem cenového vývoje. Ty oproti Q1 ukáží na zmírnění inflačních tlaků. Směrodatnější však budou měsíční hodnoty za červenec, které ale budou zveřejněny až zítra. My pro červenec očekáváme velmi utlumenou meziměsíční dynamiku ve výši 0,1 %, a to jak v případě celkového, tak i jádrového deflátoru PCE. To by mělo potvrdit výhled americké inflace mířící ke 2 %.
Americký dolar sílil, i tak je ale nejslabší za poslední rok
Americký dolar včera částečně korigoval předchozí ztráty, podpořit ho v tom mohl slabší růst peněžní zásoby v eurozóně. Peněžní zásoba vyjádřená agregátem M3 výrazně zaostala za očekáváními, když meziročně v červenci vzrostla o 2,3 %, tedy stejně jako v červnu. Tržní konsensus přitom očekával růst o 2,7 %. To jen podpořilo včerejší zpevňující trend amerického dolaru vůči euru, který však probíhal již před zveřejněním těchto dat. Mimo nich včerejší ekonomický kalendář nic dalšího nenabídl. Dolar vůči společné evropské měně během včerejšího evropského obchodování posílil o zhruba 0,6 %, s kurzem mírně nad 1,111 USD/EUR. I přesto se ale americká měna nyní pohybuje poblíž nejslabších úrovní za poslední rok. Neprospívá ji hlavně blížící se počátek snižování úrokových sazeb Fedu, které by podle současného tržního zacenění mohlo být relativně rychlé. Do konce letošního roku trh zaceňuje snížení v souhrnu o 100 bb. a v polovině toho příštího by se měnověpolitické sazby v USA měly pohybovat kolem 3,5 % oproti současným 5,25-5,50 %. Včerejší posílení dolaru neprospělo středoevropskému regionu, když všechny tři měny v důsledku toho ztrácely. Koruna nebyla výjimkou a odepsala 0,1-0,2 %. Její kurz se tak vzdálil od hranice 25 CZK/EUR. Z dlouhodobějšího úhlu pohledu ale samozřejmě slabší dolar středoevropským měnám, stejně jako dalším měnám rozvíjejících se trhů prospívá. Tuzemská měna je tak nyní nejsilnější za celé letní prázdninové období.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ztracené dekády. Jak ustát nevyhnutelné výkyvy a vyjít z nich silnější
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz