Průmysl v eurozóně vstoupil do třetího čtvrtletí poklesem (Ranní zpráva z finančního trhu)
Dnes se dozvíme nepřekvapivou informaci, že slabost v evropském průmyslovém sektoru přetrvává. Červencová průmyslová produkce pode nás klesla výrazněji, než s čím počítal trh. Tuzemský průmysl na tom není o moc lépe, což se samozřejmě odráží i na bilanci zahraničního obchodu a následně na běžném účtu platební bilance, kde se oproti konsensu obáváme o něco hlubšího deficitu.
Potíže evropských průmyslníků přetrvávají
Dnešní statistika červencové průmyslové produkce za eurozónu jako celek potvrdí chmurný obrázek tohoto sektoru. Obáváme se zklamání, když proti tržnímu konsensu ve výši -0,5 % m/m očekáváme hlubší meziměsíční propad (o 0,8 %). To samozřejmě pro euro žádná pozitivní zpráva nebude, na druhou stranu ale nebude nijak zásadně překvapivá, aby kurzu společné evropské měny nějak zásadně ublížila.
Z celé řady evropských ekonomik již byla červencová data průmyslové produkce zveřejněna. V Německu byl zaznamenán propad o razantních -3,0 % m/m, ve Francii o umírněných -0,5 %, v Itálii o -0,9 % a ve Španělsku o -0,4 %. Obáváme se, že takto nepříznivý vstup do třetího čtvrtletí ovlivní celokvartální výsledek, kde počítáme pro Q3 24 s mezičtvrtletním poklesem průmyslové produkce o 1,2 %. Prozatím se na základě již publikovaných sentiment indikátorů nezdá, že by se situace v srpnu a v září výrazněji zlepšila.
Saldo běžného účtu české platební bilance se zhoršuje. Zklamáním byl pro trh červnový výsledek, a i pro červenec se obáváme o něco hlubšího schodku, než s čím v průměru počítá trh. Za první pololetí byl letošní přebytek běžného účtu nejvyšší od roku 2019. To souvisí i s výrazným růstem cenové hladiny v předchozích letech. Také v poměru k nominálnímu HDP však dosahuje kladné saldo nejvyšší hodnoty od roku 2020, na čemž se podílí solidní výkon zahraničního obchodu. Vzhledem k námi očekávanému postupnému odeznění dočasných efektů zvyšujících export a oživení importu (vlivem růstu domácí spotřeby) však ve zbytku roku předpokládáme jeho mírné zhoršení. Za celý rok by tak podle nás mohl přebytek běžného účtu platební bilance dosáhnout 0,6 % HDP. Z pohledu kurzu koruny by zveřejnění dat nemělo obchodníky na trhu ovlivnit. Dnes zveřejněná čísla dokumentují situaci před dvěma měsíci. Důvodem pro posilování by tak být neměla, hladina 25,00 CZK/EUR by nadále měla působit jako silná technická podpora.
ECB snížila svou depozitní sazbu o 25 bb na 3,50 %
Evropská centrální banka včera v souladu s tržním očekáváním přistoupila ke snížení úrokových sazeb. Depozitní klesla o 25 bb na 3,50 %, repo sazba pak o výjimečných 60 bb na 3,65 %. Tady se však jedná o jednorázovou technickou záležitost; ECB již dříve avizovala, že v souladu s dříve zveřejněnou revizí svých nástrojů od letošního září zároveň dojde k zúžení koridoru mezi depozitní a repo sazbou na pouhých 15 bb (z dosavadních 50 bb). Aktualizovaná prognóza celkové inflace z dílny analytického aparátu centrální banky zůstala beze změny, což je možná trochu překvapivé, ale pravděpodobně to souvisí s tím, že prognóza byla vytvořena ještě před aktuálním poklesem cen energií. Jádrová inflace byla pro letošní a příští rok revidována nahoru o 0,1 pb v důsledku setrvalého růstu cen služeb. Výhled růstu ekonomiky eurozóny se také překvapivě příliš nezměnil, pro roky 2024-26 se snížil o 0,1 pb na 0,8 %, 1,3 % a 1,5 %.
Ceny průmyslových výrobců v USA za srpen překvapily mírně vyšší meziměsíční dynamikou, a to u jádrové složky i celkové inflace. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti jen nepatrně vzrostl. Data podle nás nic nemění na tom, že Fed v příštím týdnu odstartuje cyklus uvolňování měnové politiky, a to snížením klíčových sazeb o 25 bb. Stále se však na trhu objevují spekulace, že by to mohlo být i o 50 bb. Na vystoupení v Singapuru dnes v noci bývalý prezident Fedu v New Yorku W. Dudley uvedl, že on vidí silné důvody pro snížení o 50 bb.
Vývoj kurzu eura k dolaru byl po většinu včerejška nezvykle klidný a ani odpolední rozhodnutí ECB či zveřejnění amerických dat příliš volatility nepřineslo. Po většinu evropské seance se kurz držel stabilní kolem 1,102 USD/EUR. Teprve v průběhu tiskové konference ECB se euro posunulo mírně výše. Prezidentka Lagardeová trhy varovala, aby se nenechaly unést pravděpodobně nízkou zářijovou inflací a že ke konci roku se očekává opětovný nárůst inflace (kvůli efektu srovnávací základny v případě energií), což očekáváme i my. Vzhledem k výše zmíněným spekulacím na možné i výraznější snížení dolarových sazeb v příštím týdnu v dalším průběhu americké seance dolar oslaboval a během dnešního asijského obchodování se již kurz nacházel nad 1,108 USD/EUR. Česká koruna v průběhu včerejšího obchodního dne mírně oslabovala směrem k 25,14 CZK/EUR, aby se v odpoledních hodinách stabilizovala těsně nad 25,10 CZK/EUR.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři