Medián úrokových sazeb Fedu ukáže na pomalejší uvolňování měnové politiky (Ranní zpráva z finančního trhu)
Americká centrální banka dnes ponechá sazby beze změny. Její nový medián výhledu úrokových sazeb však zřejmě ukáže na pozvolnější uvolňování měnových podmínek. Zatímco zářijový medián signalizoval pro letošní rok tři „cuty“, ten aktuální podle nás ukáže jen jeden. My s prvním snížením sazeb nicméně počítáme až v březnu příštího roku. Důvodem je vývoj inflace, který zatím neukazuje na její rychlý a udržitelný návrat ke 2% inflačnímu cíli. To zřejmě potvrdí i dnes zveřejněná data za květen.
Inflace v USA v květnu setrvala na dubnové úrovni
Fed na svém dnešním zasedání ponechá s největší pravděpodobností sazby beze změny na stávající úrovni 5,25-5,50 %. Nejzajímavější ze zasedání tak bude zveřejnění jeho nového mediánu výhledu úrokových sazeb. Ten se zřejmě vzhledem k inflaci setrvávající na stále relativně vysokých úrovních změní ze stávajících třech ‚cutů‘ na jeden. Aktualizace zřejmě dozná i inflační prognóza, kde se výhled pravděpodobně posune naopak směrem nahoru, HDP zůstane asi bez výraznějších revizí. Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/4cf7XKh.
Americká inflace podle našeho odhadu v květnu setrvala na dubnových 3,4 % y/y. O desetinu by měla poklesnout meziroční dynamika jádrových cen (na 3,5 % y/y). Meziměsíční růst cen (+0,2 %) v květnu pravděpodobně brzdil pokles cen pohonných hmot. Naopak ceny potravin podle nás zaznamenaly po přibližné stagnaci od začátku roku solidní nárůst. Zvýšená nadále zůstala dynamika imputovaného i skutečně placeného nájemného (0,4 % m/m). Jádrové ceny by tak měly meziměsíčně vzrůst o 0,3 %, což stále nejsou úrovně, které by naznačovaly udržitelný a rychlý návrat inflace k 2% cíli.
Tuzemské spotřebitelské ceny v květnu meziměsíčně stagnovaly, přičemž jejich meziroční růst zpomalil z 2,9 % na 2,6 %. Jak meziměsíční, tak i meziroční vývoj odpovídal naší prognóze. Tržní konsensus však očekával vyšší meziroční inflaci na úrovni 2,8 %. Naopak ČNB pro květen odhadovala 2,5 % y/y. Jádrová inflace zpomalila z 2,6 % na 2,5 % y/y. To bylo mírně pod naším odhadem (2,6 %) a o něco více pod prognózou centrální banky (2,7 %). Došlo zároveň k významnému zmírnění meziměsíční sezonně očištěné dynamiky, která podle našeho odhadu klesla z 0,22 % na 0,14 % (anualizovaně tedy z 2,7 % na 1,7 %). Více v našem reportu zde: https://bit.ly/4efblXp.
Všechny regionální měny včera oslabovaly. Nejlépe z úterního klání vyšla česká koruna, která ztratila 0,3 % a v odpoledních hodinách se obchodovala za 24,70 CZK/EUR. Polský zlotý oslabil o 0,4 % na 4,34 PLN/EUR, maďarský forint na 394,9 HUF/EUR. Ztrátám se nevyhnula ani společná evropská měna, jejíž kurz poklesl na 1,072 USD/EUR.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Úrokové sazby - úroky z vkladů.
- Srovnání hypoték - porovnání úrokových sazeb a poplatků hypotéky
- Graf úrokových sazeb hypoték
- Úroková sazba hypotéky
- Úrokové sazby ČNB
- Srovnání půjček - sazby, podmínky, poplatky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investice, aktuální zprávy a online data