I voda se dá hledat chytře, Češi v Etiopii zapojili umělou inteligenci z Virginie
Česká geologická služba se spojila s Brity a Američany v projektu, který zapojí umělou inteligenci do mapování stabilních vodních zdrojů v Etiopii.
Umělá inteligence proniká do stále více oborů, a tak nikoho moc nepřekvapí, že třeba předpověď počasí v mobilní aplikaci je závislá nejen na tradičním měření a obrázcích z radarů, ale také na stroji, který dokáže „domyslet“, jak to na nebi bude vypadat za pár hodin či dnů. Své vlastní „počasí“ má ale i podzemní voda, jejíž stabilita závisí nejen na klimatických změnách, ale i na pochodech probíhajících pod povrchem země. Zatímco tradiční hydrogeologické mapování dokáže docela úspěšně předpovědět existenci zásobárny podzemní vody, umělá inteligence může jít ještě dál a napovědět, co se v daném místě bude s podzemní vodou dít v průběhu několika dalších let.
„PODZEMNÍ“ PŘEDPOVĚĎ
Právě taková „podzemní“ předpověď je základem tříletého projektu České geologické služby (ČGS), který podpořila Česká rozvojová agentura. Čeští geologové v něm v Etiopii, kde úspěšně působí více než půl století, spojí síly s kolegy z firmy SG Geotechnika, Přírodovědecké fakulty UK, Univerzity George Masona v USA, britské Global Map Aid, etiopskou univerzitou v Arba Minch a tamním ministerstvem vody a energetiky. „Chtěli jsme pokračovat nad rámec mapových projektů, které se letos v Etiopii blíží k úspěšnému konci. S pomocí české ambasády v Etiopii jsme získali vazby na britské a americké experty, kteří v oblasti hydrologického modelování působí, a přemýšleli jsme, jak spojit naši i jejich expertízu. Společně jsme dospěli k tomu, že zatímco Američané mají úžasný matematický aparát, relevantní hydrogeologická data jsou neúplná nebo zcela chybí. My naopak ze svého působení v Etiopii disponujeme klíčovými znalostmi,“ líčí Kryštof Verner, který je za ČGS hlavním řešitelem tohoto rozvojového projektu.
Čeští geologové v něm nejprve pro kolegy z Univerzity George Masona ve Washingtonu připravují balík hydrogeologických dat ze čtyř regionů na jihozápadě Etiopie. Ve třech z nich (region Sidama a zóny Gamo a Gedeo) již Česká geologická služba s partnery v minulých letech vypracovala podrobné hydrogeologické mapy. Mapování čtvrté zóny (Gofa), která leží v horské, hůře přístupné oblasti západně od Východoafrického riftu, právě probíhá. „Jde o kombinaci našich povrchových terénních měření, získání nezbytných informací o chemických a fyzikálních vlastnostech podzemní vody z vrtů a komplikovanou zpětnou interpretaci archivních a často neutříděných dat,“ přibližuje Kryštof Verner.
Umělá inteligence z dílny virginské univerzity se pak postará o to, aby datovou sadu posunula v čase a dokázala lépe určit, jak se hydrogeologické podmínky mohou v budoucnu měnit. V Etiopii, kde na 40 procent lidí nemá přístup k nezávadné pitné vodě, má taková předpověď potenciál výrazně zlepšit kvalitu života, a to zvláště ženám i malým dětem, které často vodu obstarávají. Klíčová je počítačová simulace i pro zemědělství, které v druhé nejlidnatější zemi Afriky živí osm z deseti Etiopanů. To ovšem jen za předpokladu, že stále nevyzpytatelnější klimatické změny, kdy se střídají sucha a přívalové deště, nezdecimují tamní úrodnou půdu a nepovedou k migrační vlně na sever.
PROJEKT S PŘESAHY DO VĚDY I POLITIKY
„Chytrá“ mapa podzemních vod i s AI projekcí do budoucna má tak významné přesahy také do socioekonomické nebo demografické sféry a koneckonců také do politiky. A jak Kryštof Verner dodává, celý projekt přináší také „malou domů“ v podobě výzkumu uplatnění umělé inteligence v hydrogeologii. „Jde v prvé řadě o rozvojový projekt, my si na něm ale vyzkoušíme i vědecké a výzkumné postupy zapojení AI. V našem oboru jde o unikátní propojení a věřím, že právě tento projekt posune naše vědění zas o kus dál,“ doplňuje badatel České geologické služby a Přírodovědecké fakulty UK.
BLAHOSLAV HRUŠKA
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Vyhledávání podle IČO - hledat IČO
- Plzeň bude městem umělé inteligence, zapojí se do akce Dny AI
- Češi jsou největšími příznivci umělé inteligence ze 13 zkoumaných zemí - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Češi jsou největšími příznivci umělé inteligence ze 13 zkoumaných zemí
- Češi v Etiopii ukazují, jak lépe hospodařit s půdou i vodou - příklady táhnou
- ČEŠI SE V MONGOLSKU MOHOU ZAPOJIT DO ZÁSOBOVÁNÍ VODOU
- Češi se v Mongolsku mohou zapojit do zásobování vodou
- Když se umělá investiční inteligence ukáže být umělou ignorancí
- Když se umělá investiční inteligence ukáže být umělou ignorancí
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?