Čína dnes v odvetě zvyšuje clo na dovoz z USA na 125 procent. Stojí Peking i za pádem amerických dluhopisů, který Trumpa přiměl k odkladu většiny cel?
Stále živá je spekulace mezinárodních investorů, zda se Čína mstí Spojeným státům za jejich prudce gradující cla (viz graf) nejen jejich odvetným navyšováním jako dnes, na 125 procent, ale i výprodejem amerických dluhopisů.
Definitivně se to dozvíme až 30. května, kdy Peking příslušná data zveřejní. Nyní jsou k dispozici dílčí indicie. A ty hovoří spíše pro to, že Čína za nečekaným výprodejem amerických dlouhodobých dluhopisů není. A Japonsko, o němž se v dané souvislosti spekuluje též, už vůbec ne.
Jde přitom o podstatnou věc. Výprodej dlouhodobých amerických dluhopisů, jenž s sebou tento týden táhne dolů i dolar, totiž podle všeho zásadně přispěl k tomu, že americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve středu rozhodla platnost svých navýšených cel pozastavit – na všechny země s výjimkou Číny.
Přitom Čína je po Japonsku druhým největším zahraničním věřitelem Spojených států. Má tedy možnost svým případným rozprodejem amerických dluhopisů jejich cenu srazit, zvýšit tím náklady obsluhy masivního dluhu Spojených států a potenciálně vyvolat širší paniku na globálních dluhopisových trzích. Jejím výsledkem by mohlo být to, že i další významní držitelé by se začali amerických dluhopisů houfně zbavovat, což by dále zhoršilo podmínky financování chodu Spojených států.
Potíž tkví v tom, že pokud by se Čína (nebo i Japonsko) chtěla pokusit takovouto zkázonosnou vlnu vyvolat, musela by se zbavit podstatné části amerického dluhu, který drží. Poškodila by tím navíc samu sebe, neboť zbylé americké dluhopisy, které by si ponechala, by pochopitelně ztratily na ceně také.
Analytici největší americké banky, JP Morgan, spočetli, že každý pokles zahraniční držby amerických dluhopisů o 300 miliard dolarů má potenciál zvýšit výnos – tedy náklad dluhu Spojených států – na pětiletém dluhopisu USA o zhruba 0,33 procentního bodu. To je zhruba rozsah, v jakém se výnos pětiletého amerického dluhopisu zvýšil v tomto týdnu, kdy narostl nejvíce od března 2022. Pro Ameriku by tedy takové navýšení výnosu samo sobě závažnější problém nepředstavovalo, neboť je v mezích sice celkem výrazného, ale nijak extrémního kolísání dluhopisového výnosu, resp. nákladnosti jejího dluhu.
Čína sama přitom oficiálně drží americké dluhopisy za zhruba 700 miliard dolarů. Peking tedy sám o sobě nemá sílu zvednout Američanům náklad dluhu ani o jediný procentní bod. A kdyby se o to pokusil, sám sebe střelí do nohy.
Peking by se však mohl pokusit alespoň vyvolávat či živit spekulace, že se amerických dluhopisů masivněji zbavuje. V duchu spíše jakéhosi sebenaplňujícího proroctví, tak či onak právě potenciálně Pekingem živeného, by se i mnozí další věřitelé USA rozhodli amerického dluhu zbavovat. Takže americké dluhopisy by potenciálně závažně klesly na ceně prostě proto, že podstatná část mezinárodních investorů uvěřila, že se tak stane, resp. že se tak děje, neb jejich velký držitel typu Číny je právě masivně prodává.
Čína sama by jich pak fakticky ani příliš prodat nemusela, přesto by tato panika vznikla. I tak by však platilo, že Čína sama si živením takové zlovolné spekulace snižuje hodnotu vlastního majetku, tedy právě amerických dluhopisů, které drží. S nejbližším zveřejněním příslušných dat by pak stejně vyšlo najevo, že Peking tolik neprodával, což by zájem o americké dluhopisy mohlo celosvětově opět obnovit. A střednědobě a dlouhodobě by tak Spojené státy žádný vážnější problém se svým financováním stejně neměly. Zato Čína by mohla utrpět minimálně reputační újmu.
Navíc, Peking v posledních letech nákupy a držbu amerického dluhu snižuje, takže durace (průměrná doba potřebná ke splacení všech budoucích hotovostních toků z dluhopisu) jím držených dluhopisů USA se pravděpodobně zkracuje. Pokud by se Čína tedy masivně amerických dluhopisů zbavovala, klesala by i cena těch krátkodobých, s kratší dobou splatnosti. Tak tomu ale v tomto týdnu příliš nebylo, neboť výprodej primárně zasáhl americké dluhopisy dlouhodobé.
Výprodej dlouhodobých dluhopisů spíše vypovídá o hlubší, celosvětové, „organické“ ztrátě důvěry mezinárodních investorů v další vyhlídky Spojených států jak v oblasti ekonomické, tak ovšem i v oblasti vnitropolitické, institucionální i geopolitické. Tuto ztrátu důvěry má předně na svědomí nikoli Čína, ale sama Trumpova administrativa a jí vyvolávaná obchodní válka.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informací na: www.trinitybank.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výdaje procentem z příjmů - výdajové paušály 2019
- Výpočet procent
- Promile a procenta
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Kdo má dnes svátek?
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- Akcie USA - americké akcie
- Wall Street - sídlo americké burzy. Wall Street je ulice v New Yorku (USA), která proslavila jako trvalé sídlo NYSE (americká burza). Mnoho hlavních amerických burzovních a neburzovních trhů a společností má hlavní sídlo na Wall Street a ve finanční
- Růst napětí mezi USA a Tureckem dnes citelně oslabuje korunu, turecká cla na dovoz z USA jsou však spíše symbolická
- Čína sníží clo na dovoz osobních aut na 15 procent
- USA uvalily cla 25 procent na dovoz oceli a deset na hliník
- USA navrhly zvýšit clo na dovoz čínského zboží na 25 procent
Prezentace
25.04.2025 Vyšší spoluúčast přinese zajímavé výhody u…
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Miroslav Novák, Citfin
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Ali Daylami, BITmarkets