Ranní okénko - Dnes předběžná data o inflaci a důvěře spotřebitelů v Německu
Dnes se bude pozornost evropských investorů ubírat především k německé ekonomice, kde bude kromě indexu spotřebitelské důvěry zveřejněno také předběžné číslo květnové inflace. Na základě analytických odhadů se předpokládá, že v květnu došlo ke zrychlení meziročního růstu německé cenové hladiny CPI na 2,4 % (2,2 % v dubnu), případně na 2,7 % (2,4 % v dubnu) podle harmonizované metodiky Eurostatu (HICP). Vzhledem k základně minulého roku, ovlivněné loňskými poklesy cen paliva, by tak inflace měla být vyšší, nicméně s ohledem na vývoj v předchozím měsíci je naopak očekáváno zpomalení růstového tempa CPI na 0,2 % m/m (0,5 % v dubnu), v případě HICP rovněž na 0,2 % m/m (0,6 % v dubnu), což naznačuje spíše stabilizaci trendu. V tomto duchu se v posledních týdnech vyjadřuje i šéfka ECB Christine Lagarde, podle které by inflace napříč eurozónou již měla být pod kontrolou. Německá Bundesbanka přesto varuje, že určitá rizika pro dezinflační proces existují, zejména pokud jde o vyšší než očekávaný růst mezd. Ten by se mohl projevit také v prodloužení růstu cen v sektoru služeb, který zejména nyní pomáhá postavit německou ekonomiku zpět na nohy.
Ještě před zveřejněním inflace se však dozvíme výsledky spotřebitelského průzkumu společnosti GfK, které by podle očekávání trhu měly indikovat zlepšující se podmínky ve spotřebitelském prostředí, nálada by však stále měla zůstat výrazně pod dlouhodobým průměrem.
Včerejší den nabídl náhled pod pokličku poptávkové strany americké ekonomiky prostřednictvím průzkumu spotřebitelské důvěry Conference Board, která pozitivně překvapila a překonala i horní hranici analytických odhadů, když její index vzrostl z revidované hodnoty 97,5 až na 102 v květnu (vs průměrný odhad 95,9). Takto překvapivý nárůst, který vychází zejména z lepší kondice trhu práce, může být dobrou zprávou pro růst ekonomiky USA v tomto kvartálu, ačkoli z dlouhodobé perspektivy není současná výše indexu důvěry nijak neobvykle vysoká a zůstává v běžném rozmezí v rámci posledních dvou let. S ohledem na nastavení měnové politiky se potvrzuje, že zahájení procesu snižování sazeb ze strany Fedu je zatím nepravděpodobné a jako nejdřívější termín podle trhu se nabízí až listopadové zasedání americké centrální banky.
Navzdory silnější spotřebitelské důvěře se včera důvěra investorů v americké akciové trhy příliš nezměnila, index S&P 500 v průběhu dne vykazoval spíše boční trend a seanci uzavřel výsledkem 0,03 %. V Evropě převládal negativní sentiment, německý DAX odepsal dokonce -0,52 %, pražský index PX poklesl o 0,31 %. Kurz koruny vůči euru se pohyboval většinu dne pod úrovní 24,70 EUR/CZK, kde zůstává i dnes ráno.
Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Martin Kron, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz