Romana Žabková (Kurzy.cz)
Důchody a penzijní  |  24.05.2024 06:00:00

DIP - dlouhodobý investiční produkt: podrobné informace

Od ledna 2024 mohou čeští investoři a investorky investovat a spořit pod hlavičkou daňově zvýhodněného Dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zavedení DIP probíhá v rámci Zákona  č. 462/2023 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s rozvojem finančního trhu a s podporou zajištění na stáří.

Co je DIP?

DIP - dlouhodobý investiční produkt - je spolu s penzijním připojištěním, životním pojištěním a doplňkovým penzijním spořením další z forem státem podporovaných produktů spoření na stáří. U tzv. poskytovatele DIP klient uzavře smlouvu na DIP a pak si vybírá z investičních a spořících produktů daného poskytovatele. Může jít o investice do podílových fondů, akcií, ETF, termínovaných vkladů, spořících účtů a dalších produktů.

Jaké jsou výhody a omezení DIP?

  • DIP můžete vypovědět po 10 letech trvání a to nejdříve v 60 letech věku. Pokud jej vypovíte dříve, musíte zpětně doplatit odečty z daní, které jste uplatnili, a dodanit i případné příspěvky od zaměstnavatele. I pokud si vyberete jen část svých prostředků předčasně, musíte doplatit celou daňovou úlevu. Výjimku tvoří například výplata klientovi ve III. stupni invalidity, zánik poskytovatele nebo produktu apod.
    Omezení 10 let se vztahuje na každý jednotlivý účet DIP. Tedy pokud si založíte další účet DIP u dalšího poskytovatele, pro tento další účet se znovu počítá lhůta 10 let.

 

Kolik produktů lze v DIP zvolit?

V rámci DIP můžete u jednoho poskytovatele investovat do více než 1 produktu (například do několika podílových fondů, spořícího účtu,..). Někteří poskytovatelé DIP vytvářejí pro investory v DIP speciální již nakombinovaná portfolia. Obecně je snaha o co největší flexibilitu ve výběru.

 

Kdo je poskytovatel DIP?

Jde typicky o banky, investiční společnosti, obchodníky s cennými papíry a podobně. Seznam poskytovatelů DIP  vede Česká národní banka, aktuálně je v seznamu 26 subjektů. Možný typ subjektů vyjmenovává zákon. Sjednat smlouvy na DIP můžete s více poskytovateli, u každého poskytovatele můžete mít maximálně jednu smlouvu na DIP

 

Finanční instrumenty, do kterých lze investovat v DIP, vyjmenovává zákon. Rámcově jde o podílové fondy, akcie, ETF, termínované vklady, spořící účty a další. 

Poskytovatel DIP nabízí pro DIP produkty ze svého portfolia produktů, někteří poskytovatelé vytváří pro DIP zvláštní produkty (fondy).

Portfolio můžete během trvání libovolně měnit, je ovšem třeba si dát pozor na případné zdanění výnosů u příjmů, které nesplní hodnotový (100.000 prodejní ceny) a časový (3 roky od nabytí cenného papíru) test. Pro zachování daňového odečtu ale musíte peníze získané prodejem nebo výnosy ponechat  na účtu DIP.

Minimální investice v DIP není zákonem dána a ani nemáte povinnost spořit pravidelně.

Poplatky za vedení a správu účtu DIP se u jednotlivých poskytovatelů liší. Stejně tak se liší poplatky za jednotlivé produkty v rámci účtu DIP. Někteří poskytovatelé volí celkové snížení správcovských poplatků u celého portfolia DIP případně jsou u vybraných fondů zakládány nové třídy podílových listů s nižšími poplatky dostupné pouze pro klienty DIP.

V každém případě je poplatková politika daného poskytovatele DIP jedním z hlavních kritérií výběru, které byste měli sledovat. Upisujete se na 10 let a dlouhodobě hrají poplatky v celkové výhodnosti investice velkou roli.

Výnosy z investic v rámci DIP se daní stejně jako jiné investice. Tedy odprodáte-li část portfolia za účelem nákupu jiného portfolia v rámci DIP nebo obdržíte dividendu, je třeba příjem standardně zdanit podle pravidel pro danění výnosů z investic. Tedy daní se buď srážkovou daní (např. u dividend) nebo se na příjem uplatňuje tzv. časový a hodnotový test, a pokud příjem testem neprojde, výnos se zdaní. Prostředky na případnou úhradu daně nelze (bez ztráty daňového zvýhodnění) čerpat z účtu DIP po dobu trvání DIP.

Pokračovat v režimu DIP můžete libovolně dlouho, i po dosažení 60 let věku a po 10 letech trvání vašeho DIP, i po nástupu do důchodu.

Převod penzijního připojištění nebo doplňkového penzijního spoření na DIP není možný. Lze penzijní připojištění/spoření ukončit a peníze převést na účet DIP. Pak se ovšem začíná počítat lhůta 10 let pro výběr DIP znovu, a pokud jste při ukončení penzijního připojištění/spoření nedodrželi podmínky doby trvání a věku, je třeba zpětně doplatit státní zvýhodnění.

 

Pokud nejste spokojeni s poskytovatelem DIP, pak je možný převod portfolia mezi dvěma poskytovateli DIP. Daňové zvýhodnění doplácet nemusíte, ale začíná se znovu počítat lhůta 10 let


24.05. 12:35  50tis společně (Ondra)
24.05. 11:44  50tis společně (Lenka S.)

Okomentovat na twitteru

Okomentovat na facebooku
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688