Export (export.cz)
Export  |  04.06.2024 09:02:00

ETIOPIE OTEVŘE SVÉ KLÍČOVÉ EKONOMICKÉ SEKTORY CIZINCŮM (4.6.2024)

Etiopská vláda v rámci zásadních politických změn v zemi realizuje ekonomické reformy, které mají přinést rozsáhlé úpravy dlouhodobých investičních pravidel a umožnit zahraniční účast v klíčových ekonomických sektorech, včetně exportu, importu, velkoobchodu a maloobchodu.

Zvýšené konkurenci bude vystaven i etiopský maloobchod. Foto: Shutterstock

Cílem těchto reforem je přilákat do země zahraniční kapitál, zahraniční expertní skupiny, podpořit etiopský export, modernizovat jednotlivá odvětví ekonomiky a umožnit cizincům nakupovat rezidenční nemovitosti. Očekává se, že otevření importně-exportního, maloobchodního a velkoobchodního sektoru zahraničním investorům modernizuje obchodní systém, sníží ceny zboží pro spotřebitele a přispěje k celkovému hospodářskému růstu. Zavedením zahraniční konkurence a umožněním přímé zahraniční účasti ve výše uvedených sektorech tak pro Etiopii skončí období, ve kterém působili pouze domácí hráči.

OBAVY Z NEROVNÉHO BOJE

Na druhou stranu se vůči avízovaným reformám vymezují kritici, kteří vyjadřují obavy právě ze zvýšené konkurence pro místní podniky v nerovném boji s nadnárodními řetězci. Autoři reforem proti těmto obavám argumentují tím, že předchozí omezená liberalizace investičního prostředí nedosáhla svých cílů a pro zvýšení efektivity je zvýšená konkurence naopak potřebná. Předchozí politika vlády měla totiž za cíl chránit domácí investory a podporovat udržitelnou ekonomiku. Při dosahování svých cílů však čelila značným neúspěchům.

Nová směrnice vydaná Etiopskou investiční komisí povoluje zahraniční investice do exportu plodin, jako je káva, olejnatá semena, luštěniny a kůže. Umožňuje také dovoz veškerého zboží kromě hnojiv a ropy. Oblast velkoobchodu a maloobchodu se tak nově otevře i cizincům.

OMEZENÍ PRO INVESTORY

Pro export kávy potřebují potenciální investoři prokázat obrat ve výši 10 milionů USD v posledním roce a musí se zavázat k exportu o finančním objemu 10 milionů USD ročně v následujících třech letech. Pro export olejnatých semen je závazek 5 milionů USD ročně.

Zahraniční společnosti, které nemohou prokázat požadované obraty z minulosti, čelí ještě větším vstupním bariérám a v případě exportu kávy se musí zavázat k exportu v hodnotě 12,5 milionů USD a v případě exportu olejnatých semen k 7,5 milionům USD ročně.

Každý zahraniční investor nyní může investovat do velkoobchodu ve všech sektorech vyhrazených dosud pro domácí investory, ale musí se smluvně zavázat k vybudování moderní marketingové infrastruktury a k poskytování efektivních logistických služeb usnadňujících operace ve velkoobchodním sektoru.

Vítězslav Schwarz, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Addis Abebě

Moderní ekonomická diplomacie



Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář






?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688