Lukáš Hrma (ČSNF SICAV, a.s.)
Okénko BIG EXPERT  |  22.05.2024 15:29:31

Naučili se už Češi investovat – seriál ČSNF – 5. díl

Kam investovat? Jaká strategie přinese odpovídající zhodnocení? Sám nebo využít služeb odborníků? To jsou otázky, které z vlastní praxe mohu potvrdit, že si klade stále více investorů. Najít na ně odpověď není v této dynamické době jednoduché. Informací tak není nikdy dost. Zveřejňujeme další díl seriálu ČSNF, kde nám odpověděl na otázky zástupce investiční společnosti CODYA.

 

Myslíte si, že už inflace naučila konzervativní Čechy investovat?
Jestli je v tomto případě investováním myšleno ukládání volných finančních prostředků do různých repo fondů, fondů peněžního trhu nebo termínovaných vkladů, tak by se nechalo říct, že ANO. Po dlouhých letech půstu začaly díky vysokým úrokovým sazbám i tyto produkty nabízet zajímavé zhodnocení a rychle se staly velmi populární.

Jestli se ale konzervativní Češi naučili investovat, ukáže dle mého názoru následující období… A to primárně z toho pohledu, zda s těmito uloženými prostředky budou dále pracovat a investovat je do dalších aktiv, nebo je nechají na těchto konzervativních produktech ležet i nadále a budou jen sledovat, jak doposud zajímavé úroky postupně padají dolů…

 

Měl by investor využívat služeb profesionálních poradců a společností nebo investovat po vlastní ose?
Myslím si, že na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Jsou investoři, kteří preferují radu někoho zkušenějšího, kdo se v oblasti investic orientuje a má přístup k informacím. V těchto případech jsou jistě na místě služby investičních zprostředkovatelů a vázaných zástupců, kteří mají přehled o aktuálních investičních příležitostech a znalost základních principů investování.

Na druhou stranu jsou zde investoři, kteří mají vše detailně nastudované a jdou si pro konkrétní investiční nástroj, který koresponduje s jejich investičními cíli a radu od někoho dalšího nechtějí, anebo jí dokonce odmítají. 

 

S jakým typem investora/klienta se nejčastěji setkáváte? (má jasno o strategii nebo očekává rady a tipy, stačí základní info nebo požaduje detailní informace, apod…)
S ohledem na to, že se CODYA zaměřuje primárně na kvalifikované investory, je zde již základní předpoklad, že tito investoři mají dostatečné volné finanční prostředky a prokazatelnou znalost kapitálových trhů.

Fondy kvalifikovaných investorů patří mezi alternativní typy investic, a tudíž tvoří doplněk investičních portfolií. Investoři, kteří se na nás obrací napřímo, již většinou mají konkrétní představu, kam chtějí investovat a nás se pak už jen doptávají na detail produktu nebo si získané informace ověřují. 

 

Kdo patří k vašim typickým investorům a jaká je nejčastější výše jejich investic do fondu?
Jak jsem již uvedl v předchozím bodu naším typickým investorem je kvalifikovaný investor, tedy investor, který investuje min. 125 tis. EUR nebo který investuje min. 1 mil. Kč a v investičním dotazníku prokáže své odborné znalosti a finanční zázemí. Naším typickým investorem je tedy kvalifikovaný investor, který nejčastěji investuje v rozmezí 1-5 mil. Kč.

 

Řeší vaši klienti diverzifikaci své investice?
ANO a velmi často. Myšlenka diverzifikace je prolnuta celou CODYI. Od počátku jsme se snažili budovat naší produktovou nabídku tak, aby nabízela širokou škálu investičních příležitostí z různých sektorů.

Postupně jsme naše portfolio rozdělili do několika základních sektorů – nemovitosti, energetika, nástroje finančního trhu, private ekvity a alternativní investice a finálně sociální a zdravotní péče. Investor má dále možnost diverzifikovat i v rámci těchto jednotlivých segmentů.

To že investoři diverzifikují, nám potvrzuje i využívání našeho investičního nástroje CODAY MIXu. Podle posledních statistik se v rámci tohoto nástroje sjednává kolem 80 % všech investic
.

 

Co připravujete pro letošní rok pro klienty/investory nového?
Pro letošní rok připravujeme celou řadu novinek, a to jak v oblasti nových produktů, tak v oblasti poskytovaného servisu.

Pokračujeme v on-line propojování našeho systému se systémy některých investičních zprostředkovatelů v oblasti uzavírání klientských smluv a reportingu. Hned z kraje roku jsme spustili náš sjednávač eSmlouva a zjednodušili přístup investorů na svůj majetkový účet.

S ohledem na rozšíření portfolia našich fondů o oblast speciálních fondů budeme v následujících týdnech spouštět upravené webové stránky…A další věci nás teprve čekají… kdo chce vědět víc, tak tomu stačí jedna jednoduchá věc…sledovat naší CODYI.

 

 

Martin Pšaidl

Zakladatel a obchodní ředitel CODYA investiční společnost, a.s.

 

 

 

_________________________________________________________________________________________ 

 

Disclaimer: Fond je fondem kvalifikovaných investorů dle zákona č. 240/2013 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech, ve znění pozdějších předpisů, jeho akcionářem se může stát výhradně kvalifikovaný investor dle paragrafu 272 tohoto zákona. Hodnota investice do fondu může klesat i stoupat a návratnost původně investované částky není zaručena. Výkonnost fondu v předchozích obdobích nezaručuje stejnou nebo vyšší výkonnost v budoucnu.

Sdělení klíčových informací fondu (KID) je k dispozici na http://www.avantfunds.cz/informacni-povinnost/. V listinné podobě lze uvedené informace získat v sídle společnosti AVANT investiční společnost, a.s., City Tower, Hvězdova 1716/2b, 140 00 Praha 4 – Nusle. Další důležité informace pro investory na: https:www.avantfunds.cz

Uvedené informace mají pouze informativní charakter a nepředstavují návrh na uzavření smlouvy nebo veřejnou nabídku podle ustanovení občanského zákoníku.

 

 

 

 

Lukáš Hrma

Obchodní ředitel a člen dozorčí rady a investičního výboru fondu ČSNF SICAV, a.s.

Od roku 2019 působí ve skupině ČSNF Group a.s.. Aktuálně zodpovídá za správu investičních produktů fondu kvalifikovaných investorů (FKI) ČSNF SICAV, a.s. a za dluhopisový program tohoto fondu, jejich nastavení a umístění v rámci kapitálového trhu. Má na starosti komunikaci s institucionálními partnery, obchodními a distribučními sítěmi v rámci celého trhu a prezentaci aktivit skupiny na konferencích, kongresech a odborných akcích s tématikou investic a investování nejen do nemovitostí. Podílí se na založení Asociace Fondů kvalifikovaných investorů (AFKI), která má za úkol edukovat a budovat větší povědomí mezi odbornou i neodbornou veřejností o investování v rámci FKI.


ČSNF SICAV, a.s.

Investiční a nemovitostní fond kvalifikovaných investorů ČSNF SICAV, a.s. má od svého založení v roce 2017 jednoduchou filozofii se zaměřením na development. Burzovně obchodovatelný fond investuje tam, kde to dává smysl. Diverzifikuje své portfolio do menších projektů, jimiž zajišťuje stabilní chod společnosti, a také do větších, kde řeší celou urbanistickou koncepci lokality. Tato strategie fondu přináší investorům konzistentní výnos v jakékoli době.

Fond se zaměřuje na výstavbu rezidenčních nemovitostí – bytových a rodinných domů u developerských projektů jako jsou např. Rezidence U mlýna v Královicích, Rezidence Kolovraty nebo Královský statek na Karlštejně či Resort Slapy.

Více na https://csnf.cz/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko BIG EXPERT:

Út 18:20  Naučili se už Češi investovat – seriál ČSNF – 10. díl Lukáš Hrma (ČSNF SICAV, a.s.)
Po 15:05  Francouzské trhy se hroutí. Bojí se, že se ve Francii odehraje něco jako Brexit… Ing. Vladimír Pikora, Ph.D. (Dluhopisomat)
14.06.2024  Naučili se už Češi investovat – seriál ČSNF – 9. díl Lukáš Hrma (ČSNF SICAV, a.s.)
11.06.2024  Inflace brzdí. Otevírá prostor k malému snížení úrokových sazeb Ing. Vladimír Pikora, Ph.D. (Dluhopisomat)

Přečtěte si také:

Út 18:20Naučili se už Češi investovat – seriál ČSNF – 10. díl Lukáš Hrma (ČSNF SICAV, a.s.)
14.06.2024Naučili se už Češi investovat – seriál ČSNF – 9. díl Lukáš Hrma (ČSNF SICAV, a.s.)
10.06.2024Naučili se už Češi investovat – seriál ČSNF – 8. díl Lukáš Hrma (ČSNF SICAV, a.s.)
05.06.2024Naučili se už Češi investovat – seriál ČSNF – 7. díl Lukáš Hrma (ČSNF SICAV, a.s.)
29.05.2024Naučili se už Češi investovat – seriál ČSNF – 6. díl Lukáš Hrma (ČSNF SICAV, a.s.)Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688