Lukáš Hrma (ČSNF SICAV, a.s.)
Okénko BIG EXPERT  |  05.06.2024 17:06:12

Naučili se už Češi investovat – seriál ČSNF – 7. díl

Kam investovat? Jaká strategie přinese odpovídající zhodnocení? Sám nebo využít služeb odborníků? Otázky, které z vlastní praxe mohu potvrdit, že si klade stále více investorů. Najít na ně odpověď není v této dynamické době jednoduché. Informací tak není nikdy dost. Publikujeme další díl seriálu ČSNF, kde nám odpověděl na otázky zástupce společnosti FinGO.

 

Myslíte si, že už inflace naučila konzervativní Čechy investovat?

Nemyslím si, že by inflace přímo naučila konzervativní Čechy investovat, ale rozhodně v nich vzbudila větší zájem o investování. V době vysoké inflace, kdy jsem pracoval v bance a staral se o bonitní klienty, jsem zaznamenal zvýšený zájem i mezi těmi nejkonzervativnějšími z nich, kteří léta nechávali své miliony na běžných nebo spořících účtech. Inflace je donutila přemýšlet o investicích jako o prostředku k ochraně svých financí před znehodnocením.

 

Měl by investor využívat služeb profesionálních poradců a společností nebo investovat po vlastní ose?

Přirovnávám to k servisu auta. Většina z nás je schopná natankovat nebo dolít vodu do ostřikovačů, ale výměnu motoru bychom raději svěřili odborníkovi. Podobně je to ve financích – sjednat si spořící účet je jednoduché, ale investování do podílových fondů, kde existují stovky možností, vyžaduje odbornou znalost.

Díky schůzce s poradcem klient projde investičním dotazníkem a zjistí jakým typem investora je a jaké investiční nástroje patří do jeho cílových trhů. Tím je eliminováno riziko nevhodné investice.

 

S jakým typem investora/klienta se nejčastěji setkáváte? (má jasno o strategii nebo očekává rady a tipy, stačí základní info nebo požaduje detailní informace, apod…)

Nejčastěji se setkávám s konzervativními klienty. Většina Čechů jsou konzervativní investoři a je na nás odbornících, abychom jim pomohli pochopit rizika a naučili je, že podstupování některých rizik je nezbytné pro dosažení vyšších výnosů. Průměrný klient nemá o vhodné strategii jasnou představu a očekává rady od odborníka. Většina z nich preferuje stručné a jasné informace, které jim pomohou se rozhodnout, a nechtějí být zahlceni zbytečnými detaily.

 

Kdo patří k vašim typickým investorům a jaká je nejčastější výše jejich investic do fondu?

Naši typičtí klienti jsou retailoví investoři, kteří chtějí zhodnotit své úspory a zabezpečit se na důchod. Vzhledem k aktuální debatě o důchodové reformě je pro ně stále důležitější najít správné způsoby šetření na důchod a nespoléhat se pouze na stát.

 

Řeší vaši klienti diverzifikaci své investice?

Ano, klienti řeší diverzifikaci svých investic, ale často nerozumí jejímu správnému provedení. Mnozí vnímají jako menší riziko investice do několika českých korporátních dluhopisů než do kvalitně diverzifikovaného smíšeného fondu. Je nutné jim vysvětlit, že správná diverzifikace není totéž jako správná alokace a tyto strategie musí být kombinovány, aby se maximalizovaly očekáváné výnosy a minimalizovala potenciální rizika.

 

Co připravujete pro letošní rok pro klienty/investory nového?

V našem systému nově načítáme data od obchodníků s cennými papíry a investičních společností a díky tomu mají investoři přes naše poradce komplexní informace o všech svých zainvestovaných prostředcích napříč trhem.

 

Jiří Fajt

Investiční specialista ve společnosti FinGO

 

 

 

 

Disclaimer: Fond je fondem kvalifikovaných investorů dle zákona č. 240/2013 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech, ve znění pozdějších předpisů, jeho akcionářem se může stát výhradně kvalifikovaný investor dle paragrafu 272 tohoto zákona. Hodnota investice do fondu může klesat i stoupat a návratnost původně investované částky není zaručena. Výkonnost fondu v předchozích obdobích nezaručuje stejnou nebo vyšší výkonnost v budoucnu.

Sdělení klíčových informací fondu (KID) je k dispozici na http://www.avantfunds.cz/informacni-povinnost/. V listinné podobě lze uvedené informace získat v sídle společnosti AVANT investiční společnost, a.s., City Tower, Hvězdova 1716/2b, 140 00 Praha 4 – Nusle. Další důležité informace pro investory na: https:www.avantfunds.cz

Uvedené informace mají pouze informativní charakter a nepředstavují návrh na uzavření smlouvy nebo veřejnou nabídku podle ustanovení občanského zákoníku.

 

 

 

Lukáš Hrma

Obchodní ředitel a člen dozorčí rady a investičního výboru fondu ČSNF SICAV, a.s.

Od roku 2019 působí ve skupině ČSNF Group a.s.. Aktuálně zodpovídá za správu investičních produktů fondu kvalifikovaných investorů (FKI) ČSNF SICAV, a.s. a za dluhopisový program tohoto fondu, jejich nastavení a umístění v rámci kapitálového trhu. Má na starosti komunikaci s institucionálními partnery, obchodními a distribučními sítěmi v rámci celého trhu a prezentaci aktivit skupiny na konferencích, kongresech a odborných akcích s tématikou investic a investování nejen do nemovitostí. Podílí se na založení Asociace Fondů kvalifikovaných investorů (AFKI), která má za úkol edukovat a budovat větší povědomí mezi odbornou i neodbornou veřejností o investování v rámci FKI.


ČSNF SICAV, a.s.

Investiční a nemovitostní fond kvalifikovaných investorů ČSNF SICAV, a.s. má od svého založení v roce 2017 jednoduchou filozofii se zaměřením na development. Burzovně obchodovatelný fond investuje tam, kde to dává smysl. Diverzifikuje své portfolio do menších projektů, jimiž zajišťuje stabilní chod společnosti, a také do větších, kde řeší celou urbanistickou koncepci lokality. Tato strategie fondu přináší investorům konzistentní výnos v jakékoli době.

Fond se zaměřuje na výstavbu rezidenčních nemovitostí – bytových a rodinných domů u developerských projektů jako jsou např. Rezidence U mlýna v Královicích, Rezidence Kolovraty nebo Královský statek na Karlštejně či Resort Slapy.

Více na https://csnf.cz/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko BIG EXPERT:

04.07.2024  Investiční akcie, která tu ještě nebyla Lukáš Hrma (ČSNF SICAV, a.s.)
01.07.2024  Naučili se už Češi investovat – seriál ČSNF – 12. díl Lukáš Hrma (ČSNF SICAV, a.s.)

Přečtěte si také:

01.07.2024Naučili se už Češi investovat – seriál ČSNF – 12. díl Lukáš Hrma (ČSNF SICAV, a.s.)
24.06.2024Naučili se už Češi investovat – seriál ČSNF – 11. díl Lukáš Hrma (ČSNF SICAV, a.s.)
18.06.2024Naučili se už Češi investovat – seriál ČSNF – 10. díl Lukáš Hrma (ČSNF SICAV, a.s.)
14.06.2024Naučili se už Češi investovat – seriál ČSNF – 9. díl Lukáš Hrma (ČSNF SICAV, a.s.)
10.06.2024Naučili se už Češi investovat – seriál ČSNF – 8. díl Lukáš Hrma (ČSNF SICAV, a.s.)Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688