Ranní okénko - Úterý přinese data z českého průmyslu a bilanci zahraničního obchodu
Dnešní den otevřou data z Německa, České republiky a eurozóny. Nově zveřejněným statistikám bude dominovat český průmysl, který se sice začátkem roku zdánlivě vymanil z klesajícího trendu, ale za březen očekáváme další zhoršení. Po očištění o rozdíl v počtu pracovních dní predikujeme, že objem průmyslové výroby v březnu meziročně poklesl o 2 %, přičemž bez tohoto očištění by číslo mohlo být až o více než 10 % nižší v porovnání s předchozím měsícem. Takto vysoký očekávaný propad reflektuje stále nízkou zahraniční poptávku, jakož i nedostatek materiálu. Z pohledu zahraničního obchodu se dnes dozvíme výsledek obchodní bilance, která by se měla naopak pohybovat v kladném teritoriu. Neočekáváme, že by se opakoval tak silný výsledek z února, kdy kladné saldo přesáhlo úroveň sumy za předchozích 12 měsíců, přesto by podle naší prognózy měla bilance skončit na úrovni +17,7 mld. Kč. Zároveň bude zveřejněn i aktualizovaný stav devizových rezerv.
Z Německa dorazí data ohledně vývoje továrních objednávek rovněž za březen, kdy konsenzus panuje na mírném meziměsíčním růstu ve výši 0,5 %, což je již přesvědčivější než únorový výsledek (0,2 %).
V neposlední řadě se dozvíme ještě údaje o maloobchodních tržbách v eurozóně, které měly v březnu meziměsíčně také vzrůst, a to dle odhadu trhu o 0,6 % (vs -0,5 % v únoru).
Včerejšku dominovaly ceny průmyslových výrobců (PPI) v eurozóně, které v březnu poklesly již popáté v řadě. V souladu s naším i tržním odhadem činila skutečná meziměsíční změna -0,4 %. Zároveň došlo k mírné revizi únorového výsledku z -1,0 % na -1,1 %. Meziročně pak ceny klesaly dokonce tempem -7,8 %, (vs revize z -8,3 % na -8,5 % v únoru). Nejvíce k tomuto poklesu přispívají ceny energií, které poklesly o -1,8 % oproti předchozímu měsíci a až o -20,0 % v meziročním srovnání. Je to tedy právě energetika, která ceny evropských výrobců v současnosti ovlivňuje nejvíce, u všech ostatních složek dochází k řádově nižším změnám. Bez zahrnutí energií by průmyslové ceny meziměsíčně mírně vzrostly o 0,2 %.
Americké akcie včera v souhrnu posílily, index S&P 500 zaznamenal růst ve výši 1,03 %, což v součtu s předchozími dny přispělo k jeho nejlepšímu třídennímu výsledku v tomto roce. Akciím v Evropě se také dařilo, německý DAX připsal +0,91 % a index PX pražské burzy porostl o 0,63 %. Koruna se nadále obchoduje kolem hranice 25 EUR/CZK.
Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Martin Kron, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?