Ranní okénko - Úterý přinese data z českého průmyslu a bilanci zahraničního obchodu
Dnešní den otevřou data z Německa, České republiky a eurozóny. Nově zveřejněným statistikám bude dominovat český průmysl, který se sice začátkem roku zdánlivě vymanil z klesajícího trendu, ale za březen očekáváme další zhoršení. Po očištění o rozdíl v počtu pracovních dní predikujeme, že objem průmyslové výroby v březnu meziročně poklesl o 2 %, přičemž bez tohoto očištění by číslo mohlo být až o více než 10 % nižší v porovnání s předchozím měsícem. Takto vysoký očekávaný propad reflektuje stále nízkou zahraniční poptávku, jakož i nedostatek materiálu. Z pohledu zahraničního obchodu se dnes dozvíme výsledek obchodní bilance, která by se měla naopak pohybovat v kladném teritoriu. Neočekáváme, že by se opakoval tak silný výsledek z února, kdy kladné saldo přesáhlo úroveň sumy za předchozích 12 měsíců, přesto by podle naší prognózy měla bilance skončit na úrovni +17,7 mld. Kč. Zároveň bude zveřejněn i aktualizovaný stav devizových rezerv.
Z Německa dorazí data ohledně vývoje továrních objednávek rovněž za březen, kdy konsenzus panuje na mírném meziměsíčním růstu ve výši 0,5 %, což je již přesvědčivější než únorový výsledek (0,2 %).
V neposlední řadě se dozvíme ještě údaje o maloobchodních tržbách v eurozóně, které měly v březnu meziměsíčně také vzrůst, a to dle odhadu trhu o 0,6 % (vs -0,5 % v únoru).
Včerejšku dominovaly ceny průmyslových výrobců (PPI) v eurozóně, které v březnu poklesly již popáté v řadě. V souladu s naším i tržním odhadem činila skutečná meziměsíční změna -0,4 %. Zároveň došlo k mírné revizi únorového výsledku z -1,0 % na -1,1 %. Meziročně pak ceny klesaly dokonce tempem -7,8 %, (vs revize z -8,3 % na -8,5 % v únoru). Nejvíce k tomuto poklesu přispívají ceny energií, které poklesly o -1,8 % oproti předchozímu měsíci a až o -20,0 % v meziročním srovnání. Je to tedy právě energetika, která ceny evropských výrobců v současnosti ovlivňuje nejvíce, u všech ostatních složek dochází k řádově nižším změnám. Bez zahrnutí energií by průmyslové ceny meziměsíčně mírně vzrostly o 0,2 %.
Americké akcie včera v souhrnu posílily, index S&P 500 zaznamenal růst ve výši 1,03 %, což v součtu s předchozími dny přispělo k jeho nejlepšímu třídennímu výsledku v tomto roce. Akciím v Evropě se také dařilo, německý DAX připsal +0,91 % a index PX pražské burzy porostl o 0,63 %. Koruna se nadále obchoduje kolem hranice 25 EUR/CZK.
Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Martin Kron, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Úrokové sazby - úroky z vkladů.
- Srovnání hypoték - porovnání úrokových sazeb a poplatků hypotéky
- Graf úrokových sazeb hypoték
- Úroková sazba hypotéky
- Srovnání půjček - sazby, podmínky, poplatky
- Sazba D57d, tarif D57d - elektřina
- Úrokové sazby ČNB
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Graf USD / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy měn - kurzovní lístek ČNB
- Graf EUR / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
Prezentace
12.02.2025 iPhone 16 Pro za 699 Kč! Nová služba nemá v…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Zlatý býk je k nezastavení: Zlato překonalo hranici 2 900 USD
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Kávová horečka: ceny lámou rekordy, zásoby docházejí a Trump přilévá olej do ohně
Štěpán Křeček, BHS
Cestovní ruch je na vzestupu. Rok 2024 výrazně překonal předpandemický rok 2019
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v únoru snižuje úrokové sazby, ale s jejich dalším poklesem bude velmi opatrná
Charu Chanana, Saxo Bank
Scénář obchodní války 2.0: Co to znamená pro vaše portfolio?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets