Ranní okénko - Dnes data z českého maloobchodu či zasedání Polské centrální banky
Dnes zasedá Polská centrální banka, která ponechává základní úrokovou sazbu na úrovni 5,75 % již od loňského září. Změna kurzu se neočekává, jelikož v dalších měsících je predikováno zvýšení inflace kvůli ukončení podpůrných opatření ze strany státu týkající se cen potravin a energií. Navíc i jádrová inflace zůstává zvýšená, konkrétně přes 4 %.
Ze Spojených států amerických dorazí další údaj z tamního trhu práce, kterým bude změna počtu pracovních míst dle agentury ADP. Květnový průzkum poodhalí, zda přece jenom nedochází k postupnému ochlazování pracovního trhu, které bylo naznačeno v předchozím měsíci. Medián trhu předpovídá nárůstu o 175 tis. pracovních míst, což by byl mírně nižší počet než v dubnu. Finanční trhy budou ale spíše vyčkávat na páteční data, zda i oficiální statistika potvrdí případný trend ochlazování.
Včera ráno zveřejnil Český statistický úřad údaj o vývoji mezd v prvním čtvrtletí tohoto roku. Vzhledem k výraznému poklesu inflace až k cíli ČNB bylo zřejmé, že reálné mzdy po více než dvou letech konečně vzrostou. Otázkou tak bylo o kolik. Nakonec růst mezd předčil očekávání všech, když průměrná nominální mzda byla ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku vyšší o 7 %. Reálná mzda v průměru při započtení inflace stoupla o 4,8 %.
Z Německa dorazila nejnovější statistika o výši nezaměstnanosti. Ta zůstala i v květnu na úrovni 5,9 %, na které se drží v průběhu celého letošního roku. Trh práce v Německu se tak vyvíjí podobně jako v České republice, kdy ekonomické strádání obou zmíněných zemí se příliš neprojevilo na růstu nezaměstnanosti.
I ze Spojených států amerických jsme se dozvěděli zajímavé informace. Meziměsíčně se v dubnu zvýšil počet továrních objednávek o 0,7 %, přičemž trh očekával růst o 0,6 % a růst po revizi březnového výsledku byl nakonec stejný (0,7 %). Ve stejný čas byl publikován počet otevřených pracovních míst (průzkum JOLTS), kterých bylo v dubnu evidováno mírně přes 8 mil., což je o přibližně 300 tis. méně míst než v březnu i než kolik predikoval trh.
Během úterý si americký index S&P 500 připsal 0,15 %, zatímco evropské akcie významně ztrácely. Německý DAX odepsal 1,1 % a pražská burza jen o trochu méně (-1 %). Za poklesem domácího indexu stojí především horší výkon tuzemských bank, kdy Komerční banka i Erste Group ztratily více než 2 %. Koruna se nadále pohybuje okolo úrovně 24,70 EUR/CZK.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vít Mikušek, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.09.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
18.09.2024 Klíčový okamžik pro globální ekonomiku: Sníží…
16.09.2024 Cena ropy je nejnižší za poslední 3 roky.
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Snaha o navrácení lesku Barbie v době klesajícího prodeje. Barbie telefon jako tahák sezóny?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Aleš Rothbarth, Skupina Klik
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Mám malou spotřebu elektřiny, vyplatí se mi měnit dodavatele?
Marek Pokorný, Portu
Průzkum: Většina mladých Čechů si přivydělává kvůli finanční nezávislosti
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna