Inflace zůstává v USA hlavním problémem (Ranní zpráva z finančního trhu)
Síla cenových tlaků v zámoří zůstane pravděpodobně i dnes klíčovým tématem na globálních finančních trzích. Tím spíše, že už příští týden zasedne Fed k jednacímu stolu. Dnešní měsíční deflátory soukromé spotřeby doplní včera zveřejněné údaje za celé první čtvrtletí, které zejména v jádrové složce překvapily viditelně směrem nahoru. Na finančních trzích tak pokračuje trend odsouvání prvního „cutu“ Fedu.
„Cut“ se odkládá, dolar drží silné pozice
Včera zveřejněný překvapivě silný růst deflátorů HDP v Q1 24 v USA dnes rozšíří měsíční statistiky za březen. Ty by měly ukázat, zda za výraznějším nárůstem čtvrtletního cenového indexu stála revize dat za leden a únor nebo citelné zvýšení cenové dynamiky v březnu. Celkově nedávné statistiky z USA potvrzují, že inflační tlaky ve Spojených státech v letošním prvním čtvrtletí opět nabraly na síle, což na trzích odsouvá počátek snižování úrokových sazeb Fedu. Trhy již momentálně čekají do konce roku méně než dva standardní 25bodové „cuty“. My se domníváme, že by letos americká centrální banka úrokové sazby nemusela snížit vůbec. Více píšeme v nových Ekonomických výhledech: https://bit.ly/CEO_2Q24_CZ.
Růst ekonomiky USA v Q1 zklamal, inflační tlaky nabraly na síle
Zámořský HDP vzrostl v letošním prvním čtvrtletí v mezičtvrtletním anualizovaném vyjádření o 1,6 %, zatímco trh očekával 2,5 %. Naopak dynamika deflátorů HDP byla oproti konsenzu vyšší, když se jádrový cenový index zvýšil ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 3,7 % anualizovaně oproti očekávaným 3,4 %. Celkově tedy včerejší data vyzněla opět proinflačně. Dolarové tržní úrokové sazby narostly napříč křivkou o zhruba 7 bb. Ani to ovšem nezabránilo dolaru v páru s eurem oslabit o 0,4 % na 1,073 USD/EUR.
Měny středoevropskému regionu včera posilovaly. Mimo příznivý globální sentiment mohly k relativnímu posílení koruny o 0,3 % na 25,15 CZK/EUR částečně přispět i jestřábí výroky viceguvernérky E. Zamrazilové, která se podle svých slov bude na květnovém zasedání rozhodovat mezi snížením úrokových sazeb o 25 nebo 50 bb. V rozhovoru pro Ekonom dále uvedla, že proinflační rizika spatřuje hlavně ve vývoji cen služeb, což je i hlavním důvodem, proč chce k dalšímu uvolňování měnové politiky přistupovat obezřetně. My očekáváme, že příští týden budou domácí měnověpolitické sazby sníženy o 50 bb. Podrobněji naši prognózu (nejen dalších kroků ČNB) popisujeme v nových Ekonomických výhledech: https://bit.ly/CEO_2Q24_CZ.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.09.2024 Cena ropy je nejnižší za poslední 3 roky.
11.09.2024 Investiční pohled na Apple: Budou nové iPhony…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Snaha o navrácení lesku Barbie v době klesajícího prodeje. Barbie telefon jako tahák sezóny?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz