ec.europa.eu (Evropská komise)
Dotace  |  15.04.2024 08:29:49

Srovnávací přehled státních podpor z roku 2023 ukazuje pokles výdajů na státní podporu v roce 2022, zatímco krizová podpora pro podniky pokračovala

Graf  - celkové výdaje na státní podporu za rok 2022

Evropská komise dnes zveřejnila srovnávací přehled státních podpor z roku 2023, který se týká výdajů na státní podporu v roce 2022. Poskytuje komplexní shrnutí výdajů na státní podporu v EU na základě zpráv poskytnutých členskými státy. Vydání přehledu z roku 2023 ukazuje, že i přes výrazné snížení státní podpory v roce 2022 oproti roku 2021 členské státy i nadále podporovaly podniky postižené krizemi způsobenými koronavirovou pandemií a válkou Ruska proti Ukrajině.

V roce 2022 vykázaly členské státy výdaje na státní podporu ve výši zhruba 228 miliard eur pro všechny cíle, včetně krizových opatření souvisejících s koronavirovou pandemií a válkou Ruska proti Ukrajině a veškerých ostatních opatření. To odpovídá 1,4 % HDP EU v roce 2022 a představuje snížení o 34,8 % ve srovnání s rokem 2021, kdy výdaje dosáhly 349,7 miliardy eur.

Výsledky ukazují, že 33,6 % této podpory (76,65 miliardy eur) pomohlo podnikům postiženým koronavirovou pandemií zachovat si životaschopnost, zatímco 17 % (39,33 miliardy eur) odpovídalo opatřením přijatým s cílem vyvážit negativní dopady invaze Ruska na Ukrajinu.

Srovnávací přehled státních podpor z roku 2023 zejména ukazuje, že pokud jde o výdaje na podporu v roce 2022:

Toto vydání srovnávacího přehledu státní podpory z roku 2023 obsahuje šest zvláštních ústředních bodů týkajících se:

Souvislosti

Dne 23. března 2022 přijala Komise dočasný krizový rámec, aby umožnila členským státům využít flexibilitu stanovenou v pravidlech státní podpory, a podpořit tak hospodářství v souvislosti s válkou Ruska proti Ukrajině. Dne 9. března 2023 přijala Komise nový dočasný krizový a transformační rámec , který má v souladu s průmyslovým plánem Zelené dohody podnítit opatření podpory v odvětvích, jež jsou klíčová pro přechod na hospodářství pro nulové čisté emise. Nový rámec částečně změnil a prodloužil dočasný krizový rámec. Více informací o dočasném krizovém a transformačním rámci naleznete zde.

Dne 19. března 2020 byl přijat dočasný rámec v souvislosti s COVID-19, který členským státům umožňuje využít plnou flexibilitu stanovenou v pravidlech státní podpory, a během rozšíření onemocnění koronavirem tak podpořit ekonomiku. Jak bylo oznámeno v květnu 2022, dočasný rámec v souvislosti s COVID-19 byl do 30. června 2022 postupně ukončen s výjimkou opatření na podporu investic a solventnosti, která zůstala v platnosti do 31. prosince 2023. Více informací o dočasném rámci v souvislosti s COVID-19 naleznete zde.

Aby Komise získala lepší přehled o podpoře skutečně poskytnuté v rámci opatření státní podpory přijatých na základě dočasného rámce v souvislosti s COVID-19 a dočasného krizového rámce, zahájila pravidelné průzkumy s cílem získat od členských států informace o provádění dočasných opatření státní podpory. Výsledky jsou shrnuty v řadě informativních přehledů, které jsou k dispozici zde.

Další informace

V přílohách srovnávacího přehledu státních podpor je další ilustrativní materiál, které umožňuje hlubší pochopení výsledků srovnávacího přehledu z roku 2023. Údaje o výdajích na státní podporu shromážděné GŘ pro hospodářskou soutěž jsou také k dispozici na jeho nové webové stránce datového úložiště na internetových stránkách věnovaných hospodářské soutěži. Více informací o srovnávacím přehledu státních podpor, včetně dřívějších srovnávacích přehledů, naleznete zde.

 

Citace

 

Ze srovnávacího přehledu státních podpor, který byl dnes zveřejněn, vyplývá, že v roce 2022 členské státy nadále podporovaly podniky zasažené krizí způsobenou pandemií a rychle řešily negativní důsledky války Ruska proti Ukrajině. Údaje ukazují, že kromě krizové podpory, která stále představuje polovinu poskytnuté podpory, pravidla státní podpory reagují i na globální výzvy ohledně konkurenceschopnosti a napomáhají ekologické transformaci.

Margrethe Vestagerová, výkonná místopředsedkyně odpovědná za politiku hospodářské soutěže

Podrobnosti

Datum zveřejnění
9. dubna 2024
 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688