Export (export.cz)
Export  |  12.04.2024 14:15:00

Česká vodárenská firma proniká na trh Bosny a Hercegoviny

Česká vodárenská firma proniká na trh Bosny a Hercegoviny

Česká společnost Wombat se vyprofilovala jako lídr v oblasti sanace kanalizačních sběračů pomocí bezvýkopových technologií. Její vstup na trh Bosny a Hercegoviny podpořila Česká rozvojová agentura, teď chce firma uspět na čistě komerční bázi.

Ilustrační foto Shutterstock

Wombat využívá čistící a monitorovací jednotky s vysokým stupněm rozlišení a funkcionalitou, což umožňuje efektivní diagnostiku a sanaci od malých průměrů až po průlezné kanalizační systémy. Podnikatelský plán této brněnské firmy pro vstup na trh Bosny a Hercegoviny v roce 2022 podpořila Česká rozvojová agentura formou Programu B2B. „O vstupu na trh Bosny a Hercegoviny jsme začali uvažovat v souvislosti s pozváním od českého velvyslanectví v Sarajevu na akci Czech Water Days, která se konala ve městě Doboj. Všimli jsme si zájmu místních vodáren o naše produkty. Hned potom jsme navštívili několik větších vodáren v Bosně a Hercegovině. V Banja Luce jsme se domluvili na demonstraci našeho produktu. Konkrétně na sanaci starého potrubí procházející pod silničním mostem, které by se jinými technickými postupy velmi složitě sanovalo, nemluvě o tom, že by taková sanace znamenala dlouhodobé uzavření dopravně vytíženého silničního mostu přes řeku Vrbas”, říká jednatel společnosti Wombat Ladislav Dokládal.

Vysoké ztráty a zastaralé technologie

Na ukázku fungování našeho know-how byly přizváni i zástupci dalších bosensko-hercegovinských vodáren spolu s novináři. Cílem ukázky bylo poukázat na to, že potrubí lze sanovat ekologicky šetrným způsobem, aniž by se musela uzavřít silnice či náměstí a celá oblast se zároveň nemusí rozkopat. Po názorné prezentaci technologie se pro její účastníky z řad místních vodáren uskutečnil seminář, na kterém byly prezentovány možnosti bezvýkopové sanace potrubí a služby, které Wombat nabízí.

„Zarazily nás ztráty ve vodovodní síti, která řádově přesahují český standard. Navíc řada místních vodovodů čerpá vodu z hlubinných vrtů. Potýkají se s vysokými účty za elektřinu pro čerpání vody, kterou navíc více než polovinu ztratí ve vodovodní síti, která je zastaralá často i z dob před válečným konfliktem v 90. letech minulého století. Potenciál pro spolupráci s Bosnou a Hercegovinou je veliký, což navíc potvrzuje skutečnost, že oblast vody a sanitace je jednou z prioritních pro českou rozvojovou spolupráci v této zemi. Téměř v každém plánu rozvoje municipality či města v Bosně a Hercegovině je v rámci priorit uveden cíl redukce ztrát vody v systému,“ doplňuje Ladislav Dokládal.

Po prvním roce působení eviduje firma poptávky bosensko-hercegovinských vodáren, kterým zaslal několik nabídek na sanace různého problematicky přístupného potrubí a v brzké době očekává realizaci projektů na čistě komerční bázi.

Aleš Ottmár, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Sarajevu

Ines Terza, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Sarajevu

Fotogalerie

Firma Wombat předvedla svou technologii v Banje Luce. Foto Velvyslanectví ČR v Sarajevu

Moderní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688