mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  28.02.2024 16:01:00

České působení v Bosně a Hercegovině v oblasti vodohospodářství

České působení v Bosně a Hercegovině v oblasti vodohospodářství

28.02.2024 / 15:56 | Aktualizováno: 28.02.2024 / 16:01

Bosna a Hercegovina je pro Českou republiku jednou z prioritních zemí rozvojové spolupráce. Do oblasti vodohospodářství vkládá každoročně přibližně 1,5 miliou EUR. Do spolupráce se však nezapojuje pouze stát, nýbrž taktéž soukromé společnosti, které se podílejí na realizaci konkrétních projektů. České firmy specializované ve vodohospodářství se v zemi podílejí na projektech jako jsou stavba čistíren odpadních vod, úpraven pitné vody či průzkumné vrty. Spolupráce se i nadále zintenzivňuje skrze zapojení České republiky do tzv. „Water Alliance“ což je koordinační platforma donorů a rozvojově-finančních institucí.

V koncepci české zahraniční rozvojové spolupráce patří Bosna a Hercegovina mezi prioritní země. Jedním z hlavních prioritních oblastí spolupráce byla stanovena oblast vody a sanitace, jejímž cílem je zvýšit kvalitu života v zemi a ochraňovat životní prostředí. ČR proto dlouhodobě finančně a technologicky podporuje realizaci projektů zaměřených na rekonstrukci čistíren odpadních vod a na výstavbu kanalizačních systémů, na zajištění přístupu k pitné vodě a na rozvoji odpadového hospodářství. K dosažení tohoto cíle je budována technická infrastruktura s důrazem kladeným na přenos know-how konečným příjemcům, to vše s přihlédnutím k zásadám dostupnosti, šetrnému a hospodárnému zacházení s přírodními zdroji, úplnému navrácení nákladů a efektivitě provozu.

V rámci programu zahraniční rozvojové spolupráce investuje Česká republika v zemi každý rok téměř 2 mil. EUR do rozvoje vodohospodářské infrastruktury. Podílí se tak například na projektu MEG II, jež v rámci svého pětiletého implementačního rámce alokuje téměř 2 miliony EUR na vodohospodářské projekty spojené s přenosem know-how v oblasti transformace komunálních podniků, udržitelného provozování infrastruktury či přípravě legislativních změn. Na rozvoji vodohospodářství se podílejí taktéž české firmy, které realizují konkrétní infrastrukturální projekty a tím tak vytvářejí přímý pozitivní dopad pro domácnosti v jednotlivých municipalitách.

Jedním z příkladů zmíněných firem je ARKO Technology, a.s., která v současnosti realizuje projekt zaměřený na rekonstrukci úpravny pitné vody ve městě Teslić. Tato úpravna postavená v roce 1968 slouží obyvatelům města, které má dlouhodobě problémy s kvalitou a množstvím dodávané pitné vody. Rozvojový projekt, je tedy zaměřen na rekonstrukci a rozšíření úpravny pro výrobu pitné vody využívající nejmodernější technologii.

Další českou firmou realizující rozvojové projekty v Bosně a Hercegovině je Dekonta, a.s, která v minulosti představila ekologický a provozně nenáročný systém čištění odpadních vod prostřednictvím kořenové čistírny v obci Bogušići. Dále se firma zaměřiovala například na potenciální zpracování a využití kalů, vzniklých při čištění odpadních vod. Firma Dekonta, a.s., se stala již potřetí po sobě vítězem ceny SDG BiH pro Business Leaders v kategorii mikrofirem, tematické oblasti „Lidé“.

České firmy nestaví pouze samotnou vodohospodářskou infrastrukturu, ale podílejí se i na podpůrných pracích jakými jsou například průzkumné vrty. Ve městě Cazin zrealizovala firma GEOtest, a.s., projekt průzkumných vrtů, hydraulických zkoušek a provedla laboratorní rozbory vody, aby vytvořila model budoucího využití těchto lokalit pro energetické, turistické a zemědělské účely.

Česká republika je tak schopna skrze rozvojovou spolupráci podpořit české firmy při vstupu na trh v Bosně a Hercegovině. Firrmy zároveň prokazují, že i v oboru s vysokou technologickou konkurencí jsou schopné nabídnout kvalitní a spolehlivá řešení. Bilaterální spolupráce mezi Českou republikou a Bosnou a Hercegovinou se ukazuje jako úspěšná, což dokazuje konkrétními projekty. Aby docházelo k dalšímu rozvoji již nyní úspěšné spolupráce, pořádá česká a bosenská strana společné akce jakou byla například Czech Water Days, která zásadně přispěla k hlubším profesním i osobním kontaktům mezi odborníky, firmami a municipalitami.

Aleš Ottmár (ekonomický diplomat), Martin Hejlek (stážista)


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688