ECB chce snížit sazby v červnu, rozhodnout příchozí data
ECB ponechala sazby beze změny na 4,0 %
Zatímco ve Spojených státech se pod vlivem vyšších inflačních čísel postupně odepisují sázky na pokles sazeb ze strany Fedu, v Evropě vše směřuje k začátku cyklu uvolňování měnové politiky. Alespoň tak vyznívá výsledek včerejšího zasedání ECB, která sice ponechala sazby na 4 %, ale signalizovala trhům záměr na příštím červnovém zasedání jít s úrokovými sazbami směrem dolů.
Podle centrální banky je dosavadní vývoj klíčových inflačních ukazatelů povzbudivý. Většina indikátorů jádrové inflace zvolňuje a podobná dynamika platí i vývoje mezd. Dobrou zprávou je z pohledu ECB i fakt, že firmy ve větší míře absorbují zvýšené mzdové náklady ve svých ziscích. Domácí cenové tlaky jsou ale nadále výrazné a zejména v segmentu služeb zůstávají setrvačné, což je důvodem k opatrnosti při kalibraci měnové politiky.
Celkově je však z komunikace ECB zjevný další posun od silně jestřábí rétoriky směrem k neutrální komunikaci. Tu podtrhlo i několik členů Rady guvernérů, kteří dle šéfky ECB Christine Lagarde chtěli jít se sazbami dolů již nyní. Jako příhodnější datum se ale evidentně jeví červnové zasedání, přičemž Rada guvernérů sama vytyčila kritéria, za kterých začne uvolňovat měnovou politiku.
Půjde jednak o přetrvávající sílu transmise její politiky, tedy proti-inflačního působení vysokých sazeb, což by neměl být problém. Za druhé bude hrát roli dynamika jádrové inflace, u které nečekáme v příštích dvou měsících zásadní pokles. To by ale nemusela být z pohledu ECB zásadní překážka, jak včera naznačila Ch. Lagarde. A konečně rozhodující bude také vyznění červnové prognózy. Pokud by měla přinést příznivý inflační výhled, pak by bylo na místě „zmírnit úroveň stávající měnové restrikce“.
K takovému kroku se ale podle očekávání ECB nikterak nezavázala. Centrální banka tudíž ukázala preferovaný směr, na kterém panuje široká shoda v rámci Rady guvernérů, konkrétní rozhodnutí však bude záviset na příchozích makro číslech. A jak zdůraznila Ch. Lagarde na tiskové konferenci, ECB se v rozhodování o sazbách údajně nebude tolik ohlížet na Fed, který zřejmě přistoupí k podobnému kroku později, protože ECB je „závislá na datech, nikoliv na Fedu“.
Z našeho pohledu je nadále nejpravděpodobněji varianta snížení sazeb o 25 bps na červnovém zasedání. Bude se ale zřejmě jednat o „jestřábí cut“ při zdůraznění přetrvávajících proinflačních rizik, což mimo jiné znamená, že laťka pro případné přerušení cyklu snižování sazeb bude postavena relativně nízko.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.09.2024 Investiční pohled na Apple: Budou nové iPhony…
10.09.2024 Jak začít investovat? Tomáš Vranka z XTB zná…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Drahé emisní povolenky v roce 2030: Jak ovlivní účty za energie?
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Mám malou spotřebu elektřiny, vyplatí se mi měnit dodavatele?
Marek Pokorný, Portu
Průzkum: Většina mladých Čechů si přivydělává kvůli finanční nezávislosti
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna