Jádrová inflace v USA i Česku ubírá na tempu (Ranní zpráva z finančního trhu)
Dnešní den bude patřit inflačním datům. Vývoj spotřebitelských cen za březen bude zveřejněn ve Spojených státech i České republice. Celková inflace v USA v meziročním srovnání sice podle našeho odhadu o dvě desetiny stoupne na 3,4 %, v meziměsíčním srovnání ale na tempu růstu ubere, a to i ve své jádrové složce. Česká inflace by se měla dostat těsně pod dvouprocentní cíl centrální banky. Na úroveň 2,5 % y/y by pak měla zvolnit jádrová inflace.
Vývoj inflace v USA naznačí, zda „cut“ lze očekávat již v červnu
Po překvapivě silném růstu cen v letošních prvních dvou měsících čekáme, že inflace v USA v březnu dále zrychlila, a to z 3,2 % y/y na 3,4 %. Na meziměsíční bázi by se však mělo jednat o zpomalení z 0,4 % na 0,3 % m/m. Tempo růstu cen imputovaného nájemného, které tvoří největší položku amerického spotřebního koše, podle našeho odhadu setrvalo na 0,4 % m/m. Meziměsíční růst cen by ale měl zpomalit v ostatních volatilnějších položkách, jakými jsou ojeté automobily, letenky či oblečení. Jádrová inflace by tak podle nás měla zpomalit z únorových 3,8 % y/y na 3,7 % v březnu. Březnová inflace bude podstatná z hlediska toho, jak moc je reálné, že Fed sníží sazby již na červnovém zasedání. Pokud by inflační tlaky zůstaly silné, může uvolnění měnových podmínek nastat později, než co nyní finanční trhy i my očekáváme (červen). Další vhled do strategie Fedu by mohl vnést i dnes zveřejněný zápis z jeho posledního zasedání.
Tuzemská inflace se v březnu podle našeho odhadu podívala jen těsně pod 2% cíl ČNB, když klesla na 1,9 % y/y. Meziměsíčně byly podle nás spotřebitelské ceny vyšší o 0,1 %. Ke zpomalení inflace pravděpodobně přispěly ceny potravin, které klesly v meziměsíčním i meziročním vyjádření. Naopak pohonné hmoty zdražily o 1,6 % m/m. Směrem nahoru působil i nárůst ceny dálniční známky o 53 % a zvýšení spotřební daně u tabáku. Jádrová inflace podle nás v březnu zpomalila z 2,8 % y/y na 2,5 %. Po sezónním očištění meziměsíční jádrová inflace oproti únoru (0,5 %) pravděpodobně zvolnila na 0,2 %. Únorový údaj byl totiž ovlivněn odloženou změnou ceníků zboží a služeb, ke které běžně dochází již v lednu. Celkově by se inflace včetně té jádrové měla letos pohybovat v tolerančním pásmu ČNB, byť v závěru roku pravděpodobně mírně zrychlí vlivem nižší srovnávací základny z loňska.
Koruna mírně ztrácí, euro posiluje
V Česku byl zveřejněn podíl nezaměstnaných osob za březen. Ten v souladu s naším i tržním očekáváním poklesl z únorových 4 % na 3,9 % v březnu. Český trh práce tak zůstává utažený. S teplým počasím a dalším rozjezdem sezónních prací a pozvolným rozjezdem tuzemského průmyslu by podíl nezaměstnaných mohl v nadcházejících měsících naopak ještě mírně klesnout. Kurzy regionálních měn zůstaly ve srovnání s předchozím dnem beze změny (polský zlotý na 4,26 PLN/EUR, maďarský forint na 389,9 HUF/EUR). Jediná měna z regionu, která ztrácela byla dnes česká koruna, která oslabila o 0,2 % na 25,40 CZK/EUR.
Světový kalendář makroekonomických dat byl včera prázdný. Společná evropská měna se opatrně vydala směrem k silnějším úrovním, když z ranních hodnot okolo 1,085 USD/CZK vystoupala na 1,088 USD/EUR. Ve srovnání s pondělním obchodováním byla silnější o 0,2 %.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz