Saské projekty kyberbezpečnosti firem mohou být inspirací pro Česko
Jedním z významných faktorů posilování konkurenceschopnosti malých a středních podniků je zvyšování jejich odolnosti proti kyberútokům, které představují pro podnikatelský sektor stále závažnější hrozbu. Základem současné německé politiky pro digitální bezpečnost se stala strategie kybernetické bezpečnosti spolkové vlády, přijatá v roce 2021 a agenda kyberbezpečnosti spolkového ministerstva vnitra z roku 2022. Svou strategii kybernetické bezpečnosti připravuje také Sasko.
Ilustrace: Shutterstock
Vláda Svobodného státu Sasko v rámci svých kompetencí navazuje na výše uvedené spolkové strategické dokumenty a v současné době probíhá příprava saské strategie kybernetické bezpečnosti, která by měla být schválena koncem letošního roku. V Drážďanech by měla v blízké době rovněž vzniknout projektová kancelář, která bude součástí již existující Agentury pro inovce a kybernetickou bezpečnost se sídlem ve městě Halle (spolková země Sasko-Anhaltsko).
INOVATIVNÍ PROJEKTY PRO MENŠÍ PODNIKY
Sasko v současné době realizuje inovativní projekty posílení kybernetické bezpečnosti malých a středních podniků, které by se mohly stát cenným zdrojem inspirace i pro obdobné projekty v Česku a zároveň obchodní příležitostí pro české dodavatele IT zboží a služeb. V roce 2023 zahájila Digitální agentura Saska společně se saskými průmyslovými, obchodními a řemeslnickými komorami a se Zemským kriminálním úřadem projekt „Síť kybernetické bezpečnosti v Sasku“.
Společným cílem projektu je spojit zkušenosti, know-how a odborné znalosti všech zúčastněných stran, aby byly saské malé a střední podniky účinně chráněny před nadměrnými škodami v případě kybernetického útoku. „Síť kybernetické bezpečnosti v Sasku“ informuje malé a střední podniky o bezpečnostních IT incidentech a nabízí saským firmám preventivní poradenské služby zaměřené na obranu proti kybernetickému útoku a na minimalizaci následných škod.
DIGITÁLNÍ ZÁCHRANNÝ ŘETĚZEC
V průběhu loňského roku proběhla v rámci projektu intenzivní jednání s mnoha poskytovateli IT služeb v Sasku, kteří jsou ochotni podpořit malé a střední podniky, postižené kybernetickým útokem v rámci digitálního záchranného řetězce. Někteří IT specialisté prošli školením a stali se tak v rámci projektu „Síť kybernetické bezpečnosti v Sasku“ odborníky na řešení krizových kybernetických situací.
Kromě toho obdržely všechny malé a střední podniky v Sasku v září 2023 IT nouzovou kartu, která poskytuje přehled opatření pro reakci v případě IT bezpečnostního incidentu. Tato pomůcka poskytuje pokyny, jak nahlásit kybernetický incident a přehled opatření pro omezení takto způsobených škod. „Síť kybernetické bezpečnosti v Sasku“ plánuje v roce 2024 doplnit nouzovou kartu o multimediální obsah, aby malým a středním podnikům nabídla ještě účinnější podporu.
Saský zemský kriminální úřad dále nabízí saským firmám odborné poradenství v rámci bezplatného programu „Bezpečná firma“, a to včetně analýzy identifikující bezpečnostní nedostatky v oblasti zabezpečení majetku i personální a organizační bezpečnosti. Na základě takto provedené identifikace potenciálních rizik jsou vypracována individuální bezpečnostní doporučení, která jsou specificky přizpůsobena požadavkům konkrétní firmy, patřící do segmentu malých a středních podniků. Saské průmyslové a obchodní komory a profesní sdružení kvalifikovaných IT odborníků nabízejí komplexní poradenství a nástroje v oblasti kybernetické bezpečnosti.
DEN KYBERNETICKÉ BEZPEČNOSTI V LIPSKU
Významnou letošní akcí „Saské sítě kybernetické bezpečnosti“ bude soubor přednášek, které se uskuteční v Lipsku dne 17. dubna 2024 v rámci „35. dne kybernetické bezpečnosti“. Akce ponese název „Co dělat, když vypadne počítačová síť? – Připravte se na kybernetický útok“ („Die IT fällt aus – was tun? – Gewappnet sein für einen Cyberangriff“). Bližší informace o akci a o zmíněných projektech lze nalézt na webových stránkách Saské sítě kybernetické bezpečnosti.
Jozef Špánik, konzul, Generální konzulát ČR v Drážďanech
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
?