Research (Česká spořitelna)
Investice  |  04.03.2024 12:20:00

ECB sazby, kapitálové trhy USA kontra Evropa, těžba písku

Ve čtvrtek zasedá ECB, sazby zůstanou beze změny, ale důležitá bude indikace časování prvního snížení sazeb: trh nyní čeká první snížení v červnu a do konce roku sazby o cca 90 bb nižší. Minulý pátek staťák zveřejnil zpřesněný odhad HDP na 4Q23: +0,2 % q/q a meziročně -0,2 %. A spolu s revizí zveřejnil i strukturu. Jirka píše: „Ve 4Q se zlepšil vývoj spotřeby domácností, která mezičtvrtletně rostla o 0,5 %. To je v souladu s naším očekáváním, že spotřeba již pravděpodobně dosáhla svého dna a spolu s ústupem inflace a zlepšeným vývojem reálných mezd začne pozvolna růst. K růstu HDP nicméně nejvýrazněji přispěl zahraniční obchod, když objem vývozů mezičtvrtletně rostl o více než 2 % a objem dovozů naopak o více než 2 % mezičtvrtletně poklesl. Celkově tak příspěvek zahraničního obchodu k růstu HDP dosáhl 4,4 procentního bodu. K výraznému poklesu ale ve 4Q došlo u zásob, které se staly zásadní faktorem ve směru nepříznivého vývoje HDP. To je dáno tím, že během let 2021 a 2022 došlo k výrazné akumulaci zásob, která neodpovídala ekonomickému vývoji, a nyní postupně dochází k jejich poklesu. Pokles zásob bude trvat pravděpodobně i letos.“

Síla kapitálových trhů. V posledních 15 letech vidíme dramatický rozdíl mezi výkonností akciových indexů USA a Evropy: cca +200 % nebo +570% od roku 2009 je velký rozdíl. Přitom tomu tak nebylo vždy: 20 let předtím se indexy pohybovaly společně. Co se stalo? Technologický pokrok a velké americké technologické akcie byly klíčovým faktorem mimořádných zisků amerických trhů v minulém desetiletí. Dále, Evropadražší energie (např. díky neinvestování do břidlicového plynu), válku na Ukrajině, omezenější stimulační opatření po pandemii, zpomalení obchodu s Čínou, prošla si dluhovou krizí, podporuje spotřebu místo výroby a inovací (elektroauta), blbý demografický profil... Financial Times zmiňují velmi správně ještě jeden faktor, a to je finanční systém. Ten evropský je relativně úzký a roztříštěný. „Slabé finanční srdce“ nedokáže napumpovat dostatek kapitálu a likvidity, aby podpořilo zdravé evropské podniky a hospodářský růst. Eurozóna je sice měnovou unií, ale nemá účinnou bankovní unii a unii kapitálových trhů. Přitom studie Světové banky jasně říká: "Země s lépe rozvinutými finančními systémy mají tendenci dlouhodobě růst rychleji." Jo, to je návod i pro české politiky: silný kapitálový trh a silný finanční systém jsou spojeny s ekonomickým růstem a díky němu i s vyšší prosperitou.

Písečná mafie. Slyšeli jste o písečné mafii? Nelegální těžbě písku? Rozsah problému vás překvapí. Jemný písek se používá ve sklářství, a ještě jemnější druhy se objevují v solárních panelech a křemíkových čipech pro elektroniku. Pouštní písek se obvykle skládá ze zrnek zaoblených jako drobné kuličky vlivem neustálého zvětrávání. Nejlepší písek pro stavebnictví má však hranatá zrna, která pomáhají spojovat betonové směsi. Říční písek je vhodnější než písek z pobřeží, mimo jiné proto, že písek z pobřeží musí být zbaven soli. Pobřežní písek se však ve stavebnictví přesto používá, což při špatné ošetření písku vede k tomu, že stavby mají kratší životnost a představují větší riziko pro obyvatele. Jeho použití zvýšilo škody po katastrofálním zemětřesení z února 2023, které otřáslo Tureckem a Sýrií. Písek v korytech řek, jezer a na pobřeží je pro stavebnictví nejvhodnější, ale jeho nedostatek otevírá trh méně vhodnému písku z pláží a dun, který je z velké části seškrabáván nelegálně a levně. Celosvětový nelegální obchod s pískem dosahuje 200 až 350 miliard dolarů ročně - více než nelegální těžba dřeva, zlata a rybolov dohromady. Koukněte na graf: na prvním místě padělání, na druhém místě drogy a na třetím písek!

Těžba písku je největším těžebním odvětvím na světě. Na světě se každoročně spotřebuje až 50 miliard tun písku. Jediným přírodním zdrojem, který se spotřebovává ve větší míře, je voda. Těžba v současném tempu není udržitelná: těžíme říční písek takovou rychlostí, která dalece převyšuje schopnost přírody jej nahradit, a to do té míry, že do roku 2050 by na světě mohly dojít zásoby stavebního písku. Nedostatek bude zvyšovat nelegální těžbu a náklady. Pouštní písek se může stát stavebním, ale je potřeba jej spéct, což je energeticky náročné (= potřebujeme levné a dostupné energie). Těžba nelegálního a méně kvalitního písku má nejen ekonomické dopady, ale také značné dopady na životní prostředí. Mimochodem, nedostatek písku a kamene se bude týkat i ČR. Od roku 1989 nebyl v Česku otevřen jediný kamenolom a jen několik pískoven. Beze změny budou stávající lomy vytěženy do deseti let. Velké plány na stavbu dálnic, vysokorychlostních železničních tratí, dostupného bydlení, jaderných elektráren… mohou narazit na paradoxní problém. Nedostatek zrnek písku.

Někteří politici to říkají otevřeně: "Demokracie je jako tramvaj. Až dojedeme tam, kam jsme potřebovali, vystoupíme." Recep Tayyip Erdogan.

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

Út 19:00  Odrazí se AUDNZD po rozhodnutí RBNZ? X-Trade Brokers (XTB)
Út 17:37  Dopadne AI jako ESG? Patria (Patria Finance)
Út 17:14  Mastercard se DeFi nebojí! Spouští svůj vlastní vývoj blockchainu Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688