V roce 2023 byla sklizeň většiny plodin oproti předchozímu roku menší u obilovin, brambor, pícnin a máku
Zemědělci v Jihočeském kraji sklidili oproti předchozímu roku méně obilovin, brambor, pícnin na orné půdě a máku, přičemž i ve srovnání s průměrem za předchozí desetiletí byla jejich sklizeň nižší. V případě obilovin byla sklizeň podprůměrná kvůli slabé úrodě kukuřice na zrno. Meziročně vyšší a zároveň nadprůměrná byla sklizeň řepky a sena z trvalých travních porostů.
Hektarové výnosy sklizně většiny nejčastěji pěstovaných plodin v Jihočeském kraji byly v roce 2023 nižší než v předchozím roce. Nicméně ve srovnání s předchozím desetiletím byly výnosy obilovin na zrno celkem, pšenice a ječmene celkem díky ozimým druhům, a dále tritikale , kukuřice na zrno, řepky a sena z trvalých travních porostů průměrné či nadprůměrné. Naopak výrazně podprůměrné byly výnosy pšenice seté jarní, ovsa, luskovin na zrno, brambor a pícnin na orné půdě.
Tab. 1 Sklizeň vybraných zemědělských plodin v Jihočeském kraji v roce 2023 a její srovnání s rokem 2022
Obilovincelkem sklidili jihočeští zemědělci v roce 2023 oproti předchozímu roku o 8,1 % méně kvůli slabšímu výnosu a úbytku sklizňových ploch. Nižší byla úroda jednotlivých druhů základních obilovin s výjimkou ječmene ozimého, jehož sklizeň navzdory menší ploše meziročně vzrostla a byla zásluhou rekordního výnosu nejvyšší v historii kraje. Pšenice ozimé, naší nejvýnosnější základní obiloviny a nejrozšířenější plodiny vůbec, sklidili v kraji o 2,0 % méně než v roce 2022. Tento pokles byl i přes vyšší výnos způsoben úbytkem ploch.
Graf 1 Sklizeň a sklizňové plochy vybraných zemědělských plodin v kraji – 1. část
Podstatně nižší byla v meziročním srovnání sklizeň kukuřice na zrno vinou nižšího výnosu a především vlivem výrazně menší, sotva poloviční, sklizňové plochy. Ve srovnání s desetiletým průměrem byla sklizeň kukuřice na zrno o čtvrtinu nižší.
Produkce luskovin na zrno, které se v roce 2023 pěstovaly v podstatně větší míře než v předchozích letech a jejichž plochy byly druhé nejvyšší za posledních dvacet let, se oproti loňské rekordní sklizni propadla o pětinu kvůli špatnému výnosu. Ve srovnání s uplynulým desetiletím byla jejich sklizeň i přesto značně nadprůměrná. Hrachu polního na zrno, který je nejrozšířenější luskovinou (88 % z plochy luskovin na zrno), se v kraji sklidilo 7 tis. tun. V meziročním srovnání jeho sklizeň propadla o 18,6 % kvůli špatnému výnosu, nicméně byla díky rostoucím plochám o pětinu vyšší než průměrná sklizeň za předchozí desetiletí.
Graf 1 Sklizeň a sklizňové plochy vybraných zemědělských plodin v kraji – 2. část
Brambor, které se v kraji pěstovaly na historicky nejmenší ploše a jejichž výnos byl podprůměrný, se v kraji sklidilo 74 tis. tun, to je zhruba o 17 % méně než v předchozím roce. Jednalo se o druhou nejnižší sklizeň v historii kraje.
Řepka byla jednou z mála plodin, kterým se v roce 2023 dařilo. Zásluhou nadprůměrného výnosu i rozšíření ploch se jí urodilo o 12,1 % více než v předchozím roce. Šlo o pátou nejvyšší sklizeň v historii kraje. Sklizeň máku, který byl v kraji pěstován na menší ploše než v minulém roce a jehož výnos byl podprůměrný, propadla v meziročním srovnání téměř o čtvrtinu.
Sklizeň pícnin na orné půdě a kukuřice na zeleno byla i přes rozšíření sklizňových ploch podprůměrná a nižší než v předchozím roce vlivem horšího výnosu. Naopak produkce sena z trvalých travních porostů byla i přes úbytek ploch meziročně vyšší a nadprůměrná zásluhou vyššího výnosu.
Pokud jde o ovoce, sklidili jihočeští zemědělci ve srovnání s předchozím rokem o 10 % méně jablek vlivem redukce počtu stromů na nejnižší hodnotu po roce 2000. Sklizeň hrušek byla navzdory snížení počtu stromů meziročně o 10 % vyšší. Lepší oproti předchozímu roku byla i úroda třešní (+9,9 %), višní (+41,5 %) a rybízu (+20,5 %).
Z nejčastěji pěstovaných druhů zeleniny v kraji byla sklizeň zelí o čtvrtinu vyšší, ale sklizeň mrkve a cibule byla oproti předchozímu roku o 10 % nižší.
Jihočeský kraj se v regionálním srovnání umístil v pomyslném žebříčku krajů podle objemu sklizně pšenice, žita, brambor, řepky a pícnin na orné půdě na třetím místě a v produkci ovsa a tritikale na prvním místě. To vše koresponduje s výměrou sklizňových ploch kraje. Kromě toho díky dlouhodobě největším plochám trvalých travních porostů si kraj udržuje prvenství ve sklizni sena z trvalých travních porostů s podílem 17,7 % na produkci zemědělského sektoru ČR.
Hektarové výnosy plodin pěstovaných v Jihočeském kraji byly ve srovnání se zemědělským sektorem celé republiky v roce 2023 většinou podprůměrné. Vyšší byly pouze výnosy brambor, pícnin na orné půdě, zelí a sena z trvalých travních porostů.
Tab. 2 Osevní plochy ozimů v Jihočeském kraji dle stavu k 30. listopadu 2023
Současně s výsledky sklizně byly zjišťovány osevní plochy ozimů. Koncem listopadu 2023 byly v Jihočeském kraji plochy ozimých obilovin celkem v meziročním srovnání o 1,7 % vyšší. Rozšířeny byly zejména plochy pšenice seté ozimé, žita a tritikale . Výměra řepky byla podle údajů ozimu redukována o 6,6 %.
Přílohy
-
⇩ Tab. 1 Sklizeň vybraných zemědělských plodin v Jihočeském kraji v roce 2023 a její srovnání s rokem 2022
- Další informace:
-
Definitivní údaje o sklizni zemědělských plodin - 2023 Odkaz [nové okno]
-
Sklizeň zemědělských plodin ve Veřejné databázi Odkaz [nové okno]
-
Kontakt:
Ing. Irena Kovárnová
Krajská správa ČSÚ v Českých Budějovicích
E-mail: irena.kovarnova@czso.cz
T: 386 718 690
M: 703 854 593
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Prezentace
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
11.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?