Jiří Cimpel (Cimpel & Partneři)
Okénko investora  |  15.02.2024 15:24:38

Bitcoin v portfoliu dlouhodobého investora

Kryptoměna pro staking k maximalizaci vašeho výdělku v roce 2023 PR Finixio

V lednu došlo na poli kryptoměn k zásadnímu milníku. Po mnoha letech schválila americká Komise pro cenné papíry prvních 14 ETF fondů, které budou investovat do bitcoinu. Následovala tak Kanadu, kde ke schválení prvního bitcoinového ETF došlo už v roce 2021 a setkalo se s velkým ohlasem investorů.

“Už před lety jsem nakoupil bitcoiny. Nejprve jsem začal s pár tisíci, ale když jsem viděl, jak to roste, postupně jsem přikupoval. Nakonec jsem nakoupil za necelé 2 miliony Kč. Nejsem žádný kryptonadšenec ani analytik, ale přišlo mi to zajímavé a měl jsem peníze navíc, které jsem si mohl dovolit riskovat. Zase tak moc tomu nerozumím, a proto jsem nakoupil jen bitcoin a nic jiného. Dnes mají hodnotu kolem 15 milionů Kč a já přemýšlím, co s nimi dál. Představa, že na dani ze zisku při jejich prodeji zaplatím přes 2 miliony Kč, mě děsí.”

Jedná se o reálný příběh jednoho z našich klientů, pro kterého byly bitcoiny jen doplňkovou složkou portfolia, které se jinak skládá hlavně z ETF fondů. Překotným růstem ceny bitcoinu se ale v posledních letech tato původně doplňková alternativní složka dostala až na úroveň, kdy měl klient srovnatelný objem majetku v klasických ETF a v kryptu. To samozřejmě není příliš optimální z pohledu diverzifikace rizik. Logicky se tak otevřela otázka, jak tento poměr změnit. Nakonec jsme našli způsob, jak pozici v bitcoinu redukovat bez zatížení daní ze zisku, a to formou darování v rámci rodiny při příležitosti podpory pořízení bydlení pro potomka.

Krypto ETF jako game changer

Příchodem ETF fondů se může život investorů do bitcoinů o dost zjednodušit, minimálně z pohledu daní. Nákup krypta se tím přesune na úroveň fondu a samotný investor nakupuje „pouze“ akcie tohoto fondu. Tím se stává z daňového hlediska investorem akciovým se všemi plusy i mínusy, které taková investice přináší.

Hlavním benefitem se stává možnost využít 3letý daňový test, který jednoduše znamená, že pokud držím danou pozici déle než 3 roky, jsem osvobozen od daně ze zisku při jejím prodeji.

Druhý benefit vidím v jednoduchosti nákupu a správy takové investice, kterou snadno zvládne každý akciový investor bez potřeby řešit účet na kryptoburze a přesuny coinů do svých peněženek.

Avšak všechny tyto výhody se v očích jiného investora mohou snadno proměnit v nevýhody. Přesunem držby bitcoinu pod ETF se celá pozice dostává na regulované území finančních trhů a pochopitelně tím ztrácí velkou část svého “kouzla” v podobě držby aktiva pomyslně mimo systém. Je třeba si uvědomit, že držbou přes ETF nekupujete bitcoin přímo, ale reálně kupujete akcii daného fondu, která bude svou cenu měnit v závislosti na aktuální ceně bitcoinu na burze.

Pro koho se hodí bitcoin ETF?

Investice do kryptoměn a to včetně bitcoinových ETF zůstávají i nadále investicí alternativní a měly by sloužit jako doplněk a oživení portfolia. Je důležité si uvědomit, že mít portfolio bez těchto alternativ je bez problémů, je to často běžný stav a i nadále s tím můžete být úplně „v pohodě“. Naopak mít portfolio postavené jen na těchto alternativách by bylo extrémním rizikem! Pokud však chcete do svého portfolia tuto alternativní složku zařadit, ETF vám to mohou dramaticky zjednodušit. Je jednoduché si říci, že chci v bitcoinu držet například 5 % svého portfolia, které můžete v rámci ETF snadno rozdělit a vše vidět na své jediné investiční platformě.

Byl bych velmi opatrný, nechat se strhnout bitcoinovými nadšenci k očekávání pohádkového zhodnocení a převažovat do této alternativní složky více, než je vhodné. Nenechte se strhnout davem s pocitem, že byste určitě měli tuto alternativu v portfoliu mít, protože vám jinak ujede vlak. Není to nutné, stejně jako to nebylo nutné do teď. Úplně v klidu můžete zůstat mimo kryptosvět a být spokojeným a úspěšným dlouhodobým investorem.

Pokud však stále cítíte zvědavost nebo touhu využít příležitosti a investovat nějakou formou do kryptoměn, připravili jsme pro vás webinář.

webinář 
AKCIE vs. KRYPTO 
v portfoliu dlouhodobého investora

Webinář AKCIE vs. KRYPTO v životě dlouhodobého investora

Abychom se tomuto tématu mohli věnovat více do hloubky, připravili jsme pro vás webinář, který proběhl 27. 2. 2024, kde jsme nejen toto téma rozebrali do detailu, ale byl i dostatek času, abychom zodpověděli všechny vaše otázky.

Na webinář jsem si pozval za akcie našeho portfolio manažera Ing. Dana Majstoroviće a na téma kryptoměn experta a mého kamaráda Petra Kulhánka, který se danému tématu věnuje mnoho let a stejně dlouho se věnuje i asset managementu krypto aktiv.

Probrali jsme z různých pohledů následující témata:

 • Riziko vs. odměna
  Jak vyvážit potenciálně vysoké výnosy kryptoměn a jejich vysokou volatilitu?
 • Diverzifikace nebo specializace?
  Měli by investoři kombinovat akcie a krypto, nebo se držet jen jedné oblasti?
 • Budoucnost investování
  Jakým směrem se budou ubírat trhy? Co to bude znamenat pro akcie i krypto?
 • Hedging a diverzifikace
  Jak využít kryptoměny jako nástroj pro snížení rizika.
 • Kombinování akcií a kryptoměn
  Jak mohou tyto dvě třídy aktiv spolupracovat v portfoliu.
 • ETF na krypto
  Jaké nastavení mají první ETF na krypto a pro koho jsou vhodná?
 • Sekce Q&A
  Prostor pro dotazy od posluchačů a společnou diskuzi.

Webinář si můžete shlédnout ze záznamu a stojí jen 299 Kč, za které získáte k dispozici záznam celého webináře, ke kterému se budete moci kdykoliv vracet. 

Neváhejte a zakupte si záznam webináře ještě dnes, kde budete mít jedinečnou příležitost sledovat setkání těchto dvou do nedávna zcela neslučitelných světů AKCIÍ a KRYPTOMĚN.

Jiří Cimpel, EFP

Jiří Cimpel je privátním investičním poradce a majitelem společnosti Cimpel & partneři. Ve financích působí již od roku 2002 a díky tomu se svými klienty mohl prožít růsty a krize za dvě poslední dekády. Tyto zkušenosti využívá denně při práci s novými klienty. Je držitelem prestižních evropských titulů EFA (Europien Financial Advisor) a EFP (Europien Financial Planner). Také je aktivním zvoleným členem výkonné rady AFPČR (Asociace finančních poradců ČR), která spojuje honorované finanční poradce v ČR. Posledních 5 let se věnuje, se svou rodinnou firmou Cimpel & partneři, privátnímu investičnímu poradenství a wealth managementu.

Cimpel & partneři

Cimpel & partneři je rodinná poradenská firma, specializující se na investiční poradenství a wealth management pro současné i budoucí rentiéry. Jsou průkopníky a propagátory honorovaného modelu investičního poradenství, který do ČR přináší z Velké Británie a USA. Díky honorovanému (bezproviznímu) modelu spolupráce a jejich orientaci na odměnu ze zisku investic, pracují nejčastěji pro zkušené investory - současné nebo bývalé majitele firem, podnikatele, lékaře, manažery a speciality z řad IT. Jejich specializací jsou burzovní investice prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETF), privátní investice do nemovitostí a jsou předními českými experty na oblast dědického plánování.

Pokud hledáte cestu, jak efektivně zhodnocovat své peníze, můžete si zdarma stáhnout jejich knihu Rentiérské minimum. Díky ní se naučíte spravovat své investice tak, jak to dělají největší světoví správci, jako je Nobelova nadace, se strategiemi, které nesou pravidelný a stabilní zhodnocení.

Více na https://cimpel.cz/.


Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

St 15:37  Inflace se drží na cíli Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
Po 14:03  Stavebnictví roste díky inženýrským stavbám Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
Po   9:22  Prodej firmy krok za krokem Jiří Cimpel (Cimpel & Partneři)
05.04.2024  Tržby e-shopů prudce rostou Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688