Jiří Zendulka
(Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  09.02.2024 06:09:02

ČNB v závěru roku vydělala miliardy na amerických akciích. Po 2 letech ztrát vykázala nakonec zisk

Hospodaření České národní banky (ČNB) loni jako by nejprve nevybočilo ze zajetých kolejí. Po neutrálním lednu totiž centrální banka vykazovala až do Vánoc trvale červená čísla. Nicméně ne již tak výrazná jako o rok dříve. V roce 2022 totiž v druhé polovině roku, v kontextu především silné koruny a výplat úroků komerčním bankám v návaznosti na vysoké sazby, ztráta banky začala nabírat nevídaných rozsahů. Nakonec dosáhla rekordních téměř 411,9 mld. . Za loňský rok 2023 nakonec ČNB dle předběžných údajů vykázala naopak zisk skoro 55,2 mld. . Přitom ještě 20. prosince vykazovala v podobné výši naopak ztrátu. Co přesně během pár dnů přineslo do účetnictví 111 mld. zisku, není příliš jasné. Jen dále oslabující koruna či růst na kapitálových trzích v závěru roku to být nemohl.

Graf vývoje hospodaření ČNB v průběhu vybraných let


Zdroj: ČNB

 Každopádně investice do cenných papírů loni do účetnictví ČNB výrazně pozitivně promluvily. Z dostupných dat lze konkrétně vysledovat vývoj jejich investic na Wall Street. Část devizových rezerv, nafouknutých díky nesmyslným intervencím na korunělet 2013-2017, zamířilo následně právě i do amerických akcií. Investice byly svěřeny americkým gigantům State Street Global Advisers a BlackRock. ČNB se však nakonec rozhodla akciové investice spravovat sama. Plně se tak stalo loni v září. Centrální banka pak v návaznosti také americké SEC reportovala pravidelný čtvrtletní stav již celého svého tamního portfolia, podobně jako jiní institucionální investoři.

Jak se v návaznosti i na sdělení ČNB loni na podzim ukázalo, investice na Wall Street centrální banka v daném období realizovala čistě jen v návaznosti na stanovený benchmark. Konkrétně na širší index S&P 500. Tedy v portfoliu ČNB se nacházely všechny cenné papíry z daného indexu, a to v obdobném rozsahu, jakou i měly váhu. ČNB zkrátka jen provádí úpravu portfolia v návaznosti na změny v samotném indexu. Přítok nových prostředků do portfolia byl ve 4. čtvrtletí nejspíše opět jen v kontextu reinvestovaných vyplacených dividend.

Největší váhu v indexu S&P 500 mají giganti jako Microsoft, Apple, NVDIA, Amazon, Meta Platforms či Alphabet a tak i tyto emise tedy tvoří nejvýraznější část zmiňovaného portfolia. Váha titulů se však v čase mění a také z tohoto důvodu lze tak vysledovat změny v loňském posledním čtvrtletí. Zatímco ke konci září ČNB nahlásila vlastnictví například 2,56 mil. akcií Apple, ke konci roku jih bylo ještě o 8 tisíc více. Akcií Microsoft pak přibylo téměř 4 tisíce. Hlavně u posledně zmiňovaného titulu se vzhledem k jeho kurzovému nárůstu pozitivně nejvýrazněji projevila změna v ocenění. Ke konci roku měla ČNB v softwarovém gigantovi zainvestováno téměř 490 mil. USD, tedy o zhruba 80 mil. USD více, než k 30. září. V Applu pak podobných 493 mil. USD.

Americké portfolio za 7 miliard dolarů

Zmiňovaný index S&P 500 loni v posledním čtvrtletí roku zaznamenal vzestup o 11,24 %. Díky nejspíše reinvesticím dividend portfolio ČNB zhodnotilo ještě nepatrně více. Zatímco k 30. září bylo oceněno na 6,28 mld. USD, ke konci roku 2023 hodnota vlastněných akcií na Wall Street ze strany ČNB již přesáhla 7 mld. USD. Tedy díky euforii na akciových trzích, která zatím nepolevuje ani letos, portfolio ČNB se v posledním čtvrtletí zhodnotilo o více než 732 mil. USD (16,4 mld. dle směnného kurzu z konce roku).

Hodnota zainvestovaných akcií na Wall Street ze strany ČNB, například při současném slabším kurzu korunydolaru, ke konci roku v přepočtu činila tedy zhruba 164 mld. . Připomeňme, že při intervencích ČNB utratila za eura, resp. tehdy „vytiskla“ 2 050 mld. .

Závěrem možno zmínit, že zatímco například stát musí deficitní hospodaření pokrýt dluhovým financováním, u ČNB je vykázané hospodaření do jisté míry vlastně jen číslem na papíře. Ztrátu může pokrýt ze svých budoucích zisků. ČNB není součástí veřejných rozpočtů České republiky, je od nich podle zákona naopak striktně oddělena a podle zákona hradí náklady na svoji činnost ze svých vlastních výnosů. ČNB tedy ani není placena z daní a její náklady tudíž nejsou náklady daňových poplatníků. Ke konci minulého roku naakumulovaná ztráta přesahovala 487 mld. . Jak ČNB každoročně hospodařila za poslední dekádu, uvádíme níže v našem přehledu.

 

Zdroj: Kurzy.cz (zaokrouhleno, * předběžný údaj)

Okomentovat na twitteru

Okomentovat na facebooku






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688