Operace, vybavení nemocnic i odpady. Česko pomáhá Libanonu
Libanon se potýká s globální krizí, umocněnou ničivým výbuchem v Bejrútském přístavu, pandemií koronaviru i probíhajícím konfliktem v Gaze. Česko je přitom zemí, které tamnímu zdravotnictví dlouhodobě pomáhá.
Ilustrační foto Shutterstock
Pomoc začala spoluprací s Univerzitní nemocnicí Rafíka Harírího v Bejrútu v roce 2018, kdy Česko financovalo v rámci programu MEDEVAC nákup očního přístroje. Od té doby bylo prostřednictvím programu MEDEVAC během 6 misí v nemocnici českým lékařským oftalmologickým týmem úspěšně provedeno více než 500 bezplatných operací šedého zákalu pro sociálně slabé obyvatele Libanonu a syrské a palestinské uprchlíky. V roce 2021 obdržela nemocnice darem speciální porodní a novorozenecká lůžka a elektrokoagulační přístroje od firmy Linet v celkové hodnotě 3,5 milionu Kč a o rok později vybavení pro neonatální jednotku intenzivní péče od společností Linet, TSE a SMT, financované z Rekonstrukčního programu vlády ČR v regionu Blízkého východu.
V roce 2022 byla pomoc rozšířena do dalších částí Libanonu. Ve státní nemocnici v Baalbeku byla z prostředků rekonstrukčního programu zřízena nová neonatální jednotka intenzivní péče, první v celém regionu Baalbek – Hermel. Zařízení v hodnotě 5 mil. Kč dodaly české společnosti Linet, TSE a SMT.
Speciální sanitka pro novorozence
Letos obdrží nemocnice z prostředků rekonstrukčního programu darem speciální sanitku pro transport novorozenců a předčasně narozených dětí, která bude sloužit celému region Baalbek – Hermel, vyrobenou českou společností Royax v hodnotě 3,6 milionu korun. Další dva projekty vybavení neonatálních oddělení byly v tomto roce realizovány v nemocnicích Orange Nassau v Tripoli a ve státní nemocnici Sir Dennieh. Do nemocnic byly dodány novorozenecké inkubátory, fototerapaeutické lampy a novorozenecké ohřívače od českého výrobce TSE v celkové hodnotě 6,5 milionu Kč.
Otevření jednotky neonatální intenzivní péče ve státní nemocnici v Baalbeku je výsledkem spolupráce mezi libanonským ministerstvem zdravotnictví, vládou České republiky, Dětským fondem OSN (UNICEF) a Lékařským centrem Americké univerzity v Bejrútu (AUB MC). Česko poskytla pro jednotku vybavení a materiál, UNICEF financoval odborný výcvik pracovníků novorozenecké JIP Lékařským centrem Americké univerzity v Bejrútu. Tato synergie mnoha dárců a organizací, jejímž cílem bylo zvýšit dostupnost prenatální a postnatální péče a zvýšit kvalitu služeb poskytovaných nemocnicí, a naopak snížit počet předčasných porodů a zlepšit kvalitu zdravotní péče o předčasně narozené děti v Libanonu, vyústila v otevření první jednotky svého druhu ve veřejné nemocnici v guvernorátu Baalbek-Hermel.
Pomoc s biologickým odpadem
Dlouhodobým problémem je v Libanonu nakládání s biologickým odpadem ve zdravotnictví, pro které dosud neexistuje udržitelné řešení. Česko, Slovensko a Rakousko iniciovaly diskuzi na toto téma, která vyústila v společný projekt s agenturou OSN pro životní prostředí (UNEP), který má za cíl vytvořit koncepci nakládání s biologickým odpadem a v rámci pilotního projektu zprovoznit spalovnu tohoto rizikového odpadu. Parterem na libanonské straně je vojenská nemocnice v Bejrútu. Příspěvek ČR ve výši 150 tisíc USD je hrazen z prostředků Rekonstrukčního programu vlády ČR v regionu Blízkého východu. I tento projekt nabízí možnost zapojení českých firem formou dodání zařízení, technologií či know-how.
Český zdravotnický průmysl je v Libanonu považován za vysoce kvalitní a má skvělé jméno. Současný libanonský ministr zdravotnictví chce s Českem v budoucnu intenzivněji spolupracovat. Chystá reformu veřejného zdravotního systému a připravuje modernizaci celé sítě veřejných nemocnic, čímž vzniká zajímavý prostor pro české výrobce zdravotnického vybavení do budoucna. Díky již realizovaným projektům ve zdravotnictví roste zájem o české výrobky nejenom u libanonských dovozců zdravotnického matriálu, ale i mezinárodních organizací jako WHO, či UNICEF.
Díky tomu, že veřejnost i odborníci jsou s možnostmi českého zdravotnického průmyslu obeznámeni a o konkrétních českých firmách panuje povědomí, zaznamenalo Velvyslanectví ČR v Bejrútu zájem o dovoz a distribuci českých produktů i ze strany konkrétních doktorů působících v zemi.
Lýdia Skolilová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Bejrútu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun